Maydanozun Faydaları Nelerdir

maydanoz faydaları nelerdir
maydanoz faydaları nelerdir

Birçok insan yüzlerindeki sivilcelerin bir türlü neden iyileşmediğini, fazla kilolarından nasıl kurtulacağını, cildinin daha ışıltılı nasıl görünebileceğini düşünmektedirler. Fazla kilolardan kurtulmak söz konusu olduğu zaman da aç kalmayı dahi göze alabilmektedirler. Son derece sağlıksız olan bu yöntemlerin yerine daha sağlıklı doğal çözümler üretmek mümkündür. 

Maydanoz ve limonun sağlığa olan faydalarından maydanoz ve limon kürüyle istifade edilebilir. Bu kür sayesinde cilt bakımı yapılabileceği gibi sağlıklı zayıflamakta mümkündür.

Maydanoz ve limon bir araya geldiği zaman vücudu birçok zararlı maddeden arındırmaktadır. Peki, ‘Maydanozun faydaları nelerdir?’ Maydanozun özellikle de limonla birleştiği zaman ne kadar sağlıklı bir besin olduğu bu yazıda tüm detaylarıyla ele alındı.

Maydanoz Limon Kürünün Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Fazla kilolarından kurtulmak için diyet yapanlar, maydanoz limon kürü sayesinde fazla kilolarından hızla kurtularak ideal kilolarına kavuşabilmektedir. Özellikle maydanoz içeriğindeki vitaminlerle metabolizmanın daha hızlı çalışmasına yardımcı olarak kilo vermeyi hızlandırmaktadır. 

‘Maydanoz limon kürünün sağlığa faydaları nelerdir?’ sorusunun en dikkat çeken yanıtlarından bir diğeri de karaciğer yağlanmasının doğal ilaçlarından biri olmasıdır. Günümüzde sağlıksız ve dengesiz beslenme nedeniyle oldukça sık rastlanan rahatsızlıklar arasında yer alan karaciğer yağlanmasını, maydanoz limon kürünün düzenli tüketilmesi engellemektedir. 

Bağırsakların temizlenmesinde oldukça etkili doğal besinler arasında limonda yer almaktadır. Limon, antioksidan bir sebze türü olan maydanozla bir araya geldiği zaman idrar yollarındaki iltihaplanmaların yanı sıra vücuttaki diğer iltihaplanmaları söküp atmaktadır. 

Tansiyonu düşüren maydanoz limon kürü tansiyonu sürekli yükselen hastalara da tavsiye edilmektedir.

Özellikle sigara içenler maydanoz limon kürünü düzenli tüketmelidir. Çünkü sigaranın akciğerlere verdiği zarardan dolayı işlevini sağlıklı bir şekilde yerine getiremeyen akciğerleri temizleyerek daha rahat nefes alınıp verilmesini sağlamaktadır.  

Doğal bir ağrı kesici olan maydanoz limon kürü, kemik, eklem ve baş ağrısının dinmesinde oldukça etkilidir. 

Kolesterolün ideal seviyeye gelmesi için maydanoz limon kürü düzenli olarak tüketilmelidir. Maydanoz limon kürünün sağlığa olan bu faydası kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini düşürmektedir. 

Maydanoz limon kürünün cilde de inanılmaz faydaları olduğu için cilt bakımında doğal bir ürün olarak kesinlikle kullanılmalıdır. Vücutta zamanla biriken zararlı maddelerden vücudu arındırdığı için cildin rahat nefes almasını sağlamaktadır. 

Maydanoz limon kürünün cilt sağlığına olan önemli faydalarından bir diğeri de ciltte sivilce ve leke oluşmasını engellemesidir. Yine cildin daha parlak ve canlı görünmesine ciddi katkı sağlamaktadır. 

Maydanoz limon kürü içeriğindeki A, C ve K vitaminleri sayesinde bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiğinden vücudu hastalıklara karşı korumaktadır. Özellikle kış hastalıklarından korunmada maydanoz limon kürünün oldukça etkili olduğu bilinmektedir. 

Maydanoz Limon Kürü Nasıl Hazırlanır?

Maydanoz ve limon zayıflamada oldukça etkili olduğu için diyet listelerinden hiç eksik olmamaktadır. Sadece zayıflamada değil, cilt bakımında da maydanoz limon kürünün faydalarından istifade edebilmek için maydanoz limon kürünün nasıl hazırlandığının bilinmesi gerekmektedir.

maydanoz limon kürü nasıl hazırlanır
maydanoz limon kürü nasıl hazırlanır

Peki, evde rahatlıkla hazırlanabilecek maydanoz limon kürü nasıl hazırlanır? Ayrıca maydanoz limon kürünü İbrahim Saraçoğlu ve birçok doktor tavsiye etmektedir. Maydanoz limon kürünün hazırlanışı ise şu şekildedir;

Temiz ve taze olan bir demet maydanoz, bir bardak su ve bir fincan limon suyu hep birlikte pürüzsüz bir kıvama gelene kadar robottan geçirilmelidir. Bir iki dakika kadar sürecek bu işlemden sonra maydanoz limon kürü tüketim için hazır hale gelmektedir. Bir diğer alternatifin ise maydanoz limon ve sarımsak kürü olduğu hatırda tutulmamalıdır. Bu kürü hazırlamak içinde maydanoz limon kürünün hazırlandığı malzemelerin içerisine bir diş sarımsak ilave edilmeli ve aynı işlem yapılmalıdır. Doğal bir antibiyotik olan sarımsak, vücudun hastalıklara karşı korunmasında oldukça etkilidir. Maydanoz limon kürü hazırlandıktan sonra gün içerisinde istenildiği zaman hazırlanarak tüketilmelidir. 

Maydanozun Faydaları

maydanozun faydaları
maydanozun faydaları

Sağlığa sayısız faydası olan maydanozun düzenli tüketimi kesinlikle ihmal edilmemelidir. Peki, içeriğinde yüksek miktarda folat asitle kalp ve damar sağlığını koruyan maydanozun sağlığa faydaları nelerdir? İşte maydanozun insan sağlığına olan inanılmaz faydaları; 

 • Kan basıncını düşürmektedir. 
 • Yüksek tansiyondan kaynaklanan rahatsızlıklara yakalanma riskini azaltmaktadır.
 • Vücuttaki fazla su ve tuzu dışarı atarak böbrek fonksiyonlarının düzenli çalışmasına ciddi katkı sağlamaktadır. 
 • İdrar söktürücü özelliği sayesinde safra ve böbrek taşlarının vücuttan atılma sürecini hızlandırmaktadır. Safra ve böbrek taşı olanlar, maydanozu düzenli tüketmeye başlamadan evvel kesinlikle bir hekime danışmayı ihmal etmemelidir. 
 • Maydanozun içeriğindeki A vitamini göz sağlığını korumaktadır. 
 • Esnek bir cilt için gereksinim duyulan C vitamini, bu vitaminin kaynağı olan maydanozdan alınabilir. Böylelikle ciltte kırışıklık ve erken yaşlanma gibi belirtilerin ciddi düzeyde azaltılması mümkündür. Cilde ferahlık vererek cilde çok ciddi katkı sağlamaktadır. Sivilce ve egzama rahatsızlıklarıyla mücadelede de oldukça etkili olduğu bilinmelidir.
 • Kolon, meme ve cilt kanserinin tedavi sürecine olumlu katkılarından dolayı düzenli tüketimi uzmanlar tarafından da önerilmektedir. Ancak bunu destekleyen bilimsel bir araştırmanın henüz olmadığı da bilinmelidir. 
 • Adet problemlerinin tedavisinde oldukça etkili olduğu gibi cinsel gücü de artırmaktadır. Bu nedenle maydanozun düzenli tüketimi hem kadınlar hem de erkekler için önemlidir.
 • Maydanozun içeriğindeki yüksek miktarda klorofil nefes alıp vermeyi rahatlattığı gibi kötü ağız kokusunu da gidermektedir. 
 • Karaciğer hastalıklarının engellenmesinde oldukça etkilidir. 
 • Diş çürümesini önlediği gibi diş ağrılarını da dindirmektedir. 
 • Maydanoz düzenli tüketildiği takdirde eklem ağrılarının tedavisinde oldukça etkilidir. 
 • Vücuttaki ödemin atılmasına yardımcı olan ve metabolizmayı hızlandıran maydanoz, diyet öğünlerinden eksik edilmemektedir. Kilo sorunu olan insanların düzenli maydanoz tüketmesi en sağlıklı tercihlerden biridir. 

Maydanoz Limon Kürünün Sağlığa Zararları Nelerdir?

Sağlığa sayısız faydası olan maydanoz limon kürü bazı durumlarda sağlığa zarar verebilmektedir. Maydanoz limon kürünün yan etkilerine maruz kalmamak için tüketiminde çok dikkatli olunmalıdır. Peki, ‘Maydanoz limon kürünün sağlığa zararları nelerdir?’ İşte maydanoz limon kürünün sağlığa zararları; 

 • Tansiyon düşürücü etkisinden dolayı tansiyonu düşen kişilerin bu kürü içmesi halinde bayılma gibi yan etkiler görülebilmektedir. 
 • Maydanoz limon kürünün hamilelikten şüphelenildiğinde ve hamilelik sürecinde kesinlikle içilmemesi gerekmektedir. Çünkü anne ve bebek sağlığını olumsuz etkileme riski vardır. 
 • Bebeğini emziren anneler ise uzman bir hekime danıştıktan sonra maydanoz limon kürünü tüketmelidir. 
 • Kronik rahatsızlığından dolayı kalp ilaçları alanların ise yine uzman bir hekime danıştıktan sonra maydanoz limon kürünü tüketmeleri önerilmektedir.

Maydanoz Limon Kürü Zayıflatır mı?

Maydanoz ve limon, diyet listelerine mutlaka eklenmektedir. Ayrıca bu iki besinin diyet yaparken tüketilmesini diyetisyenlerde önermektedir. Peki, ‘Maydanoz limon kürü zayıflatır mı?’ Vücutta birikmiş olan fazla yağların yakılmasında en etkili besinlerden birinin de limon olduğu günümüzde neredeyse herkes tarafından bilinmektedir. Limonun suyu vücuttaki fazla yağları yakmanın yanı sıra vücuttaki ödeminde hızla dışarı atılmasına yardımcı olmaktadır. Maydanoz ve limon ikilisi birlikte tüketildiği zaman duran metabolizma harekete geçtiğinden kilo verme süreci hızlanmaktadır. Sağlıklı beslenilir, gün içerisinde aktif bir yaşam sürülür ve maydanoz limon kürü düzenli tüketilirse, her ne kadar bünyeden bünyeye değişse de 1 hafta içerisinde rahatlıkla 3 kilo verilebilir. Ayrıca gün içerisinde bol su içilir ve spor yapılırsa 1 haftada 3 kilodan daha fazla kiloda verilebilir.