Makarna Kilo Aldırır mı

makarna kilo aldırır mı
makarna kilo aldırır mı

İçeriğinde A ve C vitaminlerini bol miktarda barındıran, tam tahıllısı beyazına göre daha düşük kalorili olan, Türk damak zevkine rahatlıkla uyarlanabilen ve fiyatıyla da oldukça ekonomik bir besin olan makarnayı toplum olarak çok fazla tüketmekteyiz.

Peki, kolay hazırlanan bir yemek olmasından dolayı bekar ve öğrenci evlerinin mutfağından eksik olmayan makarna kilo aldırır mı?

Makarnanın kilo aldırdığı düşünülse de, uzmanlar; Ölçülü ve bilinçli tüketildiği takdirde makarnanın kilo aldırmayacağı yönünde birleşiyorlar. Makarnanın yağsız ya da az yağ ile pişirilmesi, kalori ve yağ oranı oldukça düşük olan domates sosuyla birlikte tüketilmesi gerektiği uzmanlar tarafından yapılan tavsiyeler arasında yer almaktadır.

Bu noktada size tavsiyemiz, makarna kaç kalori başlıklı yazımızı da okumanızdır. Her çeşit makarnanın kalori değerleri verilmiştir.

Makarna Kilo Aldırır mı?

Yediden yetmişe herkesin sevdiği bir besin olmasından dolayı olacak ki herkes, ‘Makarna kilo aldırır mı?’ sorusunun yanıtını, makarnanın kilo aldırmadığını umarak merak etmiştir. Makarnanın diyetisyenler tarafından zayıflama diyetlerinde tavsiye edilen bir besin olduğunu söyleyerek sizleri şaşırttıktan sonra konumuza devam edelim.

Şöyle zeytinyağı ile birlikte bol sebzeli pişirilen tam buğdaylı bir makarna, düşük kalorili domates sosuyla birlikte tüketilirse insan vücudunun günlük gereksinimi olan protein, mineral, vitamin, karbonhidrat, yağ ve lif gereksiniminin dörtte birini karşılamaktadır.

Makarnada sos seçimi çok önemlidir. Hatta makarnanın sağlıklı ya da sağlıksız bir besin olmasını belirleyecek kadar önemlidir. Örneğin domates sosuyla tüketilen bir makarnanın kalori değeri oldukça düşükken, kremalı soslarla tüketilen bir makarnanın kalori değeri oldukça yüksek olacaktır. Bu nedenle kremalı, yağlı ve kalorili soslardan kaçınmak gerekiyor. Ayrıca makarnanın pişirilmesi esnasında çok az tuz kullanılması dikkat edilmesi gereken diğer bir husustur.

Bu aşamada az tuzla pişirilen, doğru sosla birlikte ölçülü tüketilen tam buğdaylı bir makarnanın kilo aldırmayacağı rahatlıkla ifade edilebilir.

Gece Yenilen Makarna Kilo Aldırır mı?

Makarnayı mümkün olduğunca öğlen yemeğinde tüketmeye özen göstermek gerekiyor. Hatta öğlen yemeğinde 1 porsiyon makarna yemeyi planlıyorsanız o gün simit, poğaça ve pilav gibi besinler tüketmekten kaçının. Zayıflamak için diyet yapıyorsanız ve canınınız makarna çektiyse haşlanmış makarnayı 1 su bardağından fazla tüketmeyin. Maksat nefsi köreltmek olsun. Peki, ‘Gece yenilen makarna kilo aldırır mı?’ Gece saatlerinde yemek yemenin sağlıksız olduğu uzmanlar tarafından sıkça dile getirilerek insanlar uyarılıyor. Bu nedenle gece yenilen makarna sadece kilo aldırmaz, aynı zamanda genel sağlığı tehdit eder.

Yoğurtlu Makarna Kilo Aldırır mı?

Yoğurtlu makarnanın kalori değeri haşlanmış makarnaya göre çok daha fazladır. ‘Yoğurtlu makarna kilo aldırır mı?’ sorusunun yanıtı yoğurtlu makarnanın nasıl tüketildiğiyle ilgilidir. Yoğurtlu makarna tüketilirken ketçap, mayonez, tuzlu ve yağlı soslar, kremalı soslar ve salça kullanılmaz, ev yoğurduyla birlikte tüketilirse hem sağlıklı, hem de kalori değeri düşürülmüş bir yoğurtlu makarna yenilmiş olur.

kepekli makarna kilo aldırır mı
kepekli makarna kilo aldırır mı

Kepekli Makarna Kilo Aldırır mı?

Zayıflamak isteyenlerin uygulayacağı yüksek lifli diyetler kilo vermede önemli bir yardımcıdır. Hatta zayıflamak istediği halde beslenme programlarında değişiklik yapmaya yanaşmayanlar için yüksek lifli diyetler tavsiye edilir. Beyaz undan yapılan makarnadansa kepekli undan yapılan makarna daha besleyici olduğundan kepekli makarna tüketiminin tercih edilmesi daha sağlıklıdır. ‘Kepekli makarna kilo aldırır mı?’ sorusuna yanıt olarak beyaz makarnaya göre kalori değerinin daha düşük olduğu söylenebilir.

Salçalı Makarna Kilo Aldırır mı?

Makarnanın kendisinden daha çok pişirme tekniği ve tüketirken makarnaya ilave edilen soslar kilo aldırmaktadır. Peki, ‘Salçalı makarna kilo aldırır mı?’ Bu soruya yanıt olarak küçük porsiyonunda 350 kalori barındıran domates soslu makarnanın kilo aldırdığını söylemek yeterli olacaktır.

Makarnanın Akşam Yemeğinde Yenmesi Kilo Aldırır mı?

İnsan metabolizması gün içerisinde daha hızlı çalıştığı için içeriğinde yüksek karbonhidrat barındıran besinlerin akşam ya da gece geç saatlerde yenilmesi tavsiye edilmez. ‘Makarnanın akşam yemeğinde yenmesi kilo aldırır mı?’ sorusu çok araştırılmaktadır. Akşam yemeğinde makarna tüketecekseniz tam buğdaylı ya da kepekli olmasına, ölçüyü kaçırmamaya, makarnaya ilave edeceğiniz sosun fazla yağ ve tuz içermemesine ve makarnanın yanında protein ya da bir sebze yemeği tüketmeye dikkat etmelisiniz. Bu koşullara dikkat edilerek akşam yemeğinde tüketilen makarna kilo aldırmaz.

Makarnanın Her Gün Yenmesi Kilo Aldırır mı?

Makarnayı her gün yemeyi bir kenara bırakın çok sık tüketilmesi dahi tavsiye edilmez. Ayrıca makarnayı küçük porsiyonlar halinde tüketmeye dikkat etmek gerekiyor. Peki, ‘Makarnanın her gün yenmesi kilo aldırır mı?’ Her gün yenilen makarnanın kilo aldırmadığını farz etsek dahi, genel sağlığı tehdit ettiği için her gün tüketiminden kaçınmak gerekiyor.

Son olarak şunu belirtelim ki makarnanın dünyada en fazla tüketildiği ülke olan İtalya, aynı zamanda obezite oranı en düşük Avrupa ülkesidir. Bu da makarnanın ölçülü ve özellikle doğru soslarla tüketildiği sürece kilo aldırmayacağına bir kanıt olarak gösterilebilir.