Koşmak Kasık Ağrısına İyi Gelir Mi

koşmak kasık ağrısına iyi gelir mi
koşmak kasık ağrısına iyi gelir mi

Hiç şüphesiz spor sağlıklı ve uzun bir yaşamın vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır. Fakat bilinçli bir şekilde yapılmadığı durumda sağlığa zarar verebilmektedir. Örnek vermek gerekirse şiddetli ağrı ve şişlik ile birlikte yaşam kalitesinin düşmesine neden olan kasık fıtığına neden olabilmektedir. Kasık fıtığı, kasık kanalı boyunca gelişim sağlamakta olan yırtık sebebiyle karın içerisindeki organların ve karın içindeki duvarını örtmekte olan zarın dışarıya doğru çıkması olarak tanımlanmaktadır. Genel olarak 30 ila 35 yaşlarında sosyal ve iş hayatı aktif olan kişilerde meydana gelmektedir.

Sağlıklı ve uzun yaşamın vazgeçilmez unsurlarından biri olan spor bilinçli yapılmaması durumunda kasık fıtığına neden olabilmektedir. Bu hastalığın en tipi belirtilerinde ise genel olarak efor esnasında kasık bölgesinde gelişmekte olan ve yaşam kalitesinin olumsuz şekilde etkilenmesine neden olacak kadar şiddetli olan ağrı ile şişlik oluşmasına neden olmaktadır. Kasık fıtığı bazı durumlarda henüz şişlik oluşturmadan sadece kasık bölgesinde ağrıda kendini belli etmektedir. Peki, koşmak kasık ağrısına ne iyi gelir mi? Futbol kasık ağrısı ne kadar sürer? Kasık ağrısı ile ilgili merak edilenler yazımızda. Aynı zamanda kasık ağrısına iyi gelecek iki egzersiz konu başlıklı yazımıza da göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

İçerik Başlıkları

Koşmak Kasık Ağrısına İyi Gelir Mi

Kasık bölgesinde ağrı ve yaralanmanın en sık zorlama ve aşırı kullanma sonucunda gelişim sağlamaktadır. Yeterli miktarda ısınma ve soğumanın yapılmaması, kontrolsüz olarak yapılan germe ve kuvvet egzersizleri tendonun aşırı derecede yüklenmesine, sonuç olarak iltihabi bir reaksiyon açığa çıkarmasına neden olabilmektedir. Koşmak kasık ağrısına iyi gelir mi? Sorusuna kısaca; çim üzerinde düşük tempoda koşular yaparak kasık bölgesinde meydana gelen ağrıların hafiflemesine etki sağlanabilmektedir.

Kontrolsüz Yapılan Sporlar Kasık Ağrısı Riskini Arttırıyor

Kasık fıtığının oluşmasında pek çok etken sorumlu olmaktadır. Yaşın ilerlemesi, karın içi basıncını arttırmakta olan hamilelik ve obezite gibi etkenler, kronik öksürük, kollajen bağ dokusu rahatsızlıkları, aniden zorlayacak bir hareketin yapılması ve sigara tüketimi kasık fıtığının oluşmasına sebep olmaktadır. Bunlarla birlikte birinci derece akrabasında kasık fıtığı olan kişilerin de riski artmaktadır. Aynı zamanda kontrolsüz, aşırı ve ağır spor yapmaya da eğilimi olan kişilerde kasık fıtığı oluşmasına da neden olabilmektedir. Bu sebeple de spor yaparken kasık fıtığına neden olabilecek durumlardan korunabilmek açısından spor yapmadan önce mutlaka ısınma hareketlerinin yapılması, ağır ve aşırı derecede spor yapmaktan kaçınılması son derece önem taşımaktadır.

Kasık Ağrısına Ne İyi Gelir

Kasık ağrısı tedavisi için en önemli unsurlardan biri de dinlenmektir. Yaralanma mekanizmasının aşırı derecede kullanılması ve zorlanmaya bağlı olarak olduğu göz önünde bulundurulmasıyla birlikte tendonu ve kasın korunması, dinlendirilmesi öncelik olmalıdır. Dinlenme ile birlikte hemen buz tedavisine başlanması gerekmektedir. Gün içerisinde 2 saatte bir 20 dakika boyunca yapılmakta olan buz tendondaki şişliğin ve inflamasyonun (iltihabın) azalmasına destek olmaktadır.

Futbol Kasık Ağrısı Ne Kadar Sürer

Bu sporlaraki ortak özellik, kalça ve kasık bölgesinde ani ve yüksek yoğunlukta hareket yapılmasıdır. Akut kasık ağrısı konservatif olarak 4 ila 6 hafta içerisinde tedavi edilebilmesiyle birlikte, daha dirençli olan kasık ağrılarında ise bu sürecin sonrasında kronik olarak kabul edilmekte ve tedavisi ise zaman alabilmektedir.