Yürüyüş mü, Koşu mu, Daha Fazla Yağ Yaktırır ?

sporvebeslenme.com

Koşu

sporvebeslenme.com

Koşmak yürüyüşe göre daha fazla kalori harcatır fakat harcanan kalorinin yüzde 80’i karbonhidrat, yüzde 20’si ise yağ olur. Yürüyüşte ise tam tersi 24. dakika itibariyle yüzde 20 karbonhidrat, yüzde 80 ise yağ yakımı gerçekleşir.

Tempolu yürüyüş

sporvebeslenme.com

Yürüyüş vb. gibi düşük şiddetli egzersizler kalori yakmaya hem de yağ yakımın da etkili olduğundan diyet listelerin de çoğunlukla yer almaktadır. Koşu gibi yüksek şiddetli egzersizler ise  genellikle kas yapımının oluşacağından ve bireyin kaba bir görüntü oluşturacağından  dolayı kadınlar tarafından tercih edilen bir egzersiz değildir. Çevremizde bu bilginin gündem de olmasının da bir gerçek tarafıda vardır. Düşük şiddetli egzersizler yağ, karbonhidrata göre daha fazla kullanılmaktadır. Yüksek şiddetli egzersizler de ise tam tersi karbonhirat yağa göre daha fazla kullanmaktadır.

Tempolu yürüyüşün faydaları kişiden kişiye değişse de koşu bandında  6km/saat – 7km/saat arası yürüyüş sağlıklı olarak bilinmekte ve yağ yakımında etkili bir yöntem olarak bilinmektedir.