Kirazın Faydaları Nelerdir

kirazın faydaları nelerdir
kirazın faydaları nelerdir

Kirazın oldukça fazla çeşidi bulunmaktadır. En çok yaygın olan türü “Bing” ismi ile bilinmektedir. Birçok sos, tatlı, dondurma gibi kullanım alanı olan kirazlar ayrıca direkt olarak tüketimi sağlanır. Bir diğer bilinmekte olan kiraz türüyse “Turta”dır. Bu türdeki kirazlar çoğunlukla dondurulur, kurutulur ve sonrasında da konservesi yapılmaktadır. Daha sonrasında ise tatlılarda, meyve sularında, reçellerde ve dondurmalarda kullanılmaktadır.

Sağlık açısından oldukça faydası olan kiraz yaz mevsiminin favorisidir. Kiraz pek çok sayıda rahatsızlık açısından faydalı olmasıyla birlikte kilo vermeye de yardımcı olan meyvelerden biri olarak yerini alır. Yazın sıvı kaybının azaltmak ve serinlemek isteyenler için yine kirazı çok fazla tercih etmektedir. Sadece kendisi de olmamasıyla birlikte sapında da oldukça faydası olan kiraz içermiş olduğu melatonin A, C vitaminleri, magnezyum ve potasyum içeriğine sahiptir. Bunlarla birlikte bağışıklık sisteminin güçlenmesine sağlayarak hastalıklara karşı koruyucu ve tedavi etmektedir.

Koyu kırmızı, açık kırmızı, sarı ve beyaz renklere sahip olan kirazların ortak özellikleri tümünün sağlık açısından mucizevi faydasının bulunmasıdır. Bu yazımızda ‘kirazın faydaları nelerdir‘ konulu yazımız ile ilgili tüm merak ettiğiniz sorularınızın cevabını almanız mümkün olacaktır. Ayrıca kiraz sapı çayı faydaları nelerdir konulu yazımıza da göz atmanızı tavsiye ederiz.

Kirazın Faydaları Nelerdir

Yaz mevsiminin vazgeçilmez meyvesi olan kiraz, faydaları da oldukça merak konusu haline gelmiştir. Peki, kirazın faydaları nelerdir? Hep birlikte inceleyelim.

  • Kiraz, potasyum açısından zengin olmasından dolayı idrar söktürücü özelliği bulunmaktadır.
  • Lif açısından zengin değerlere sahip olan kiraz, böylece bağırsak sisteminin düzenlenmesine ve rahatlamasına destek olur.
  • Hücrelerin yenilenmesine ve onarılmasına yardımcı olan kiraz hücre bozulmasına sebep olan kanser gibi rahatsızlıklara karşı da bedeni korumaktadır.
  • Kiraz doğal antioksidan özelliğine sahiptir.
  • Diyabet rahatsızlığına da iyi gelmekte olan kirazı, dikkatli bir şekilde tüketmek gerekir.
  • Karbonhidrat açısından zengin olmasından dolayı uzun süre tokluk hissiyatı yaratır.
  • Kirazın içermiş olduğu yüksek oranda A ve C vitamini içermektedir.

Kirazın Zararları Nelerdir

Birçok hastalığa iyi gelmekte olan ve sağlığa oldukça faydalı olan kirazın belirgin bir zararı bulunmamaktadır. Ancak tüketim miktarına dikkat edilmesi gerekir. Kirazın şeker miktarı yüksek olmasından dolayı fazla tüketilmesi durumunda şeker hastalığı olan kişilere zarar verebilmektedir. Aynı zamanda bağırsak fonksiyonlarının etkilenmesine neden olan kiraz aşırı miktarda tüketilmesi durumunda midede problemlere ve ishale sebep olabilmektedir. Hatta alerjik bünyelerde alerjiye bile sebep olmaktadır. Bu nedenle de kirazın aşırı miktarda tüketilmemesi önerilir.

kiraz hangi hastalıklara iyi gelir
kiraz hangi hastalıklara iyi gelir

Kiraz Hangi Hastalıklara İyi Gelir

Kiraz antioksidan açısından oldukça önemlidir. İçeriğinde yer alan K, A ve C vitaminleri sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. Yazın hemen her gün tüketimi sağlanan kiraz ödem atıcı özelliğine sahip olmasıyla birlikte kilo vermeye de yardımcıdır. Obezite, şeker hastalığı ve Alzheimer gibi birçok sayıda kronik rahatsızlığa karşı koyucudur.