Kiraz Sapı Çayı Faydaları Nelerdir

kiraz sapı çayı faydaları nelerdir
kiraz sapı çayı faydaları nelerdir

Kirazın içeriğinde A vitamini, potasyum ve lif bol miktarda bulunmaktadır. Meyvesiyle olduğu kadar sapıyla da sağlığa faydaları olan kirazın bir porsiyonu 63 kalori değerinde olup, 12-13 tane kiraza denk gelmektedir. Ayrıca kiraz sapları kurutulduktan sonra çayı demlenerek içilirse, bu sapların diüretik etkisinden faydalanılmış olur.

İçerdiği lif miktarı çok yüksek olan kirazın kalori değerleri de çok düşük olduğundan diyet listelerinde bolca tüketilmektedir. Yine kirazın içeriğindeki yüksek antioksidan maddelerinde sağlığa çok sayıda faydası bulunmaktadır. Yaz mevsiminin aranan meyvelerinden olan kirazın meyve kısmı yendikten sonra sapı çöpe atılmaktadır. Oysa kiraz yenirken meyvesinden ayrılan sapının sağlığa mucizevi faydaları vardır.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun da tavsiye ettiği kiraz sapı çayı, özellikle romatizmal ağrıların hafiflemesinde çok etkilidir. Kiraz sapının içeriğindeki antioksidan maddelerin sağlığa olan faydalarından istifade edebilmek için kiraz sapları kurutulduktan sonra çayı demlenerek içilmeli veya tüketilen diğer bitki çaylarının içerisine katılmalıdır.

Kiraz sapından hazırlanan suyla banyoda yapılabilmektedir. Yüzdeki, gözdeki ve ayak bölgesindeki şişliklere kiraz saplarından hazırlanan suyla banyo yapılması çok iyi gelmektedir. Kiraz sapı suyunun hazırlanması için 3,5 litre kaynayan suyun içerisine 5 yemek kaşığı kiraz sapı katıldıktan sonra iyice karıştırılmalı ve vücutta şiş olan bölgeler bu suyla yıkanmalıdır. Kiraz sapı suyu banyosunun ardından şişliklerin kısa sürede kaybolduğu fark edilecektir. Ayrıca kiraz sapı suyunun etkisini daha da artırmak için içerisine tarçın eklenmelidir. Ciltteki hücrelerin nefes almasına yardımcı olan bu banyo, şişlikleri de kısa sürede tedavi etmektedir.

Kiraz sapı çayı faydaları nelerdir? Kiraz sapı çayının nasıl demlendiğine, sağlığa faydalarına, zayıflatıp zayıflatmadığına, ne zaman ve ne kadar süreyle içilmesi gerektiği ile kiraz sapı çayını kimlerin içemeyeceğine bu yazıdan ulaşabilirsiniz.

Kiraz Sapı Çayı Faydaları

Kiraz sapı çayının içeriğindeki antioksidan maddeler vücudu toksinlerden hızlı bir şekilde arındırmaktadır. Bu özelliği sayesinde böbrekleri ve kanı temizlemektedir.

‘Kiraz sapı çayı faydaları nelerdir?’ sorusunun bir diğer yanıtı da idrar yolu enfeksiyonlarını engellemesidir.

Etkili bir idrar söktürücü olduğundan dolayı vücuttaki ödemin hızla atılmasına yardımcı olmaktadır.

İçeriğindeki antioksidan maddeler bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek vücut direncini artırmaktadır.

Metabolizmanın çalışmasını hızlandırdığı gibi uzun süre tokluk hissi vererek zayıflamaya yardımcı olmaktadır.

Böbrek taşı ve kum düşürenler, böbrek taşı ve kum düşmesinde etkisi yüksek olan kiraz sapı çayını düzenli tüketmelidir.

Bağırsakları daha hızlı çalıştırarak bağırsak tembelliğini engellediği için kabızlığa ve şişkinliğe çok iyi gelmektedir.

İçerdiği yüksek miktardaki potasyum sayesinde vücuttaki sıvı elektrolit dengesini düzenlemektedir.

Eklem iltihaplanmalarının yanı sıra romatizmaya bağlı iltihaplanmaların sökülmesinde de oldukça etkilidir.

Uyku düzeninin bozuk olduğundan şikayet edenler, uykunun düzene girmesine yardımcı olan kiraz sapı çayını düzenli tüketmelidir.

Kiraz Sapı Çayı Ne İşe Yarar?

Sağlığa olan faydalarıyla son senelerin en favori çaylarından olan kiraz sapı çayı, idrar problemlerine, regl döneminde artan ödeme, dolaşım bozuklukları ile prostat büyümesine şifa olduğu için bu tür sağlık problemleri olanlar, uzman hekime danıştıktan sonra düzenli olarak kiraz sapı çayı tüketmeyi ihmal etmemelidir.

kiraz sapı çayı neye iyi gelir
kiraz sapı çayı neye iyi gelir

Peki, ‘Kiraz sapı çayı ne işe yarar?’ Bu sorunun yanıtı kiraz sapının içeriğindeki vitamin ve minerallerde saklıdır. Kiraz sapı çayı içeriğinde A, C, E ve K vitaminlerinin yanı sıra magnezyum, potasyum gibi mineralleri de bol miktarda barındırmaktadır.

Vücuttaki toksinleri depolayan karaciğerin işlevlerini sağlıklı bir şekilde yerine getirmesine yardımcı olmaktadır.

Adet döneminde görülen sağlık sorunlarına iyi bir adet söktürücü olarak çözüm olmaktadır. Adet dönemine birkaç gün kala vücuttaki ödemi atmakta ve şişlikleri gidermektedir.

Kanın vücutta daha hızlı dolaşmasına yardımcı olduğu gibi kanda yükselen kolesterol seviyesini düşürmektedir.

Menopoz dönemine giren kadınlarda görülen semptomları sakinleştirici etkisiyle azaltmaktadır.

Kiraz Sapı Çayı Zayıflatır mı?

Kalori değerleri çok düşük olan kiraz diyet beslenmelerinde çok sık tüketilirken, kiraz sapıyla demlenen çayın zayıflatıp zayıflatmadığı çok merak edilmektedir. Peki, ‘Kiraz sapı çayı zayıflatır mı?’ Öncelikle kiraz sapının içeriğindeki vitamin ve minerallerin metabolizmayı hızlandırdığı ve bu nedenle de kiraz sapı çayının diyet sürecinde çok fazla tüketilen bir çay çeşidi olduğu bilinmelidir.

kiraz sapı çayı zayıflatır mı
kiraz sapı çayı zayıflatır mı

Kiraz sapıyla demlenen çayın yemeklerden evvel içilmesi iştahı kesmektedir. Yine uzun süre tokluk hissi vererek özellikle abur cubur tüketimini engellemekte ve zayıflamaya yardımcı olmaktadır.

Yağ hücrelerini çevreleyen toksinleri hızla vücuttan atarak vücudun daha fazla yağ yakmasını sağlamaktadır.

Yemeklerle vücuda giren yağların sindirimini engellediği için kilo kontrolünün sağlanmasına yardımcı olmaktadır.

Yaz mevsiminin sıcak ve güneşli günlerinde fit görünmek isteyenler, kiraz sapından demlenen çayı içmeyi ihmal etmemelidir.

Fazla kilolardan hızla kurtulmaya yardımcı olan kiraz sapı çayı sabah içilirse, vücuda daha fazla zindelik ve canlılık kazandırarak yorgunluk hissini gidermektedir.

Kiraz sapı çayını sıcak içmeyi sevmeyenler ise kiraz sapı çayını 15 dakika evvelinden demledikten sonra soğumasını beklemeli ve buz kattıktan sonra da özellikle yazın o sıcak günlerinde ferah ferah içmelidir.

Kiraz Sapı Çayı Nasıl Hazırlanır?

İnsana yerken büyük bir keyif veren kirazın sapları ise bir kapta biriktirilmelidir. Daha sonra iyice yıkanmalı ve temiz bir bezin üstüne serilerek gölgede kurutulmalıdır. Kiraz saplarının çok iyi kurutulmasına dikkat edilmelidir. Çünkü kiraz saplarının nemli kalması hızla küflenmesine neden olmaktadır. Kiraz sapları kurutulduktan sonra koyu renkteki bir cam kavanozun içerisinde ve kuru ortamda saklanmalıdır.

kiraz sapı çayı nasıl hazırlanır
kiraz sapı çayı nasıl hazırlanır

Peki, ‘Kiraz sapı çayı nasıl hazırlanır?’ Büyük bardak kiraz sapı çayı demlemek için 1 yemek kaşığı kiraz sapı kurusu yeterli gelmektedir. Öncelikle 1 bardak su tencerenin içerisinde ya da su ısıtıcısında kaynatılmalıdır. Kaynatılan suya 1 yemek kaşığı kuru kiraz sapı katılmalı ve demlenmesi için 5-10 dakika beklenmelidir.

Kiraz sapları suyun içerisinde kesinlikle kaynatılmamalıdır. Çünkü bu yöntem kiraz saplarının içeriğindeki sağlığa faydalı antioksidan maddeleri öldürmektedir. Ayrıca kiraz sapı çayının demlenme süresinin de uzun tutulmaması gerekmektedir. Uzun demlenme süresi kiraz saplarının tadını acılaştırmaktadır.

Kiraz sapı çayının günde iki defa sabah ve akşam aç karnına içilmesi tavsiye edilmektedir.

Kiraz Sapı Çayını Kimler Tüketmeli?

Kiraz sapıyla demlenen çayın aç karnına içilmesi etkisini artırmaktadır. Ancak mide sorunu olanların tok karnına içmesinde bir sakınca yoktur. Kiraz sapı çayının yemeklerden evvel aç karnına içilmesi sindirimi rahatlatmaktadır.

Peki, ‘Kiraz sapı çayını kimler tüketmeli?’ Şişkinlik ve gaz problemi yaşandığı anlarda, idrar yolu enfeksiyonlarında, halsiz ve yorgun hissedilen günlerde ve kilo problemiyle karşılaşıldığında kiraz sapı çayı tüketilebilir.

Kiraz sapı çayının sabahları saat 10 civarında, öğlede sonraları saat 15 civarında ve akşam ise saat 21 civarında içilmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Kiraz Sapı Çayı Uzun Süre İçilir mi?

Kiraz sapı çayı fazla tüketildiği zaman vücuttan hızlı su atılmasına neden olacağından dehidratasyona yol açma riski yüksektir. Bu nedenle ‘Kiraz sapı çayı uzun süre içilir mi?’ sorusuna uzmanlar olumlu yanıt vermemektedir. Ayrıca kiraz sapı çayının fazla tüketimi de tavsiye edilmemektedir. Kiraz sapı çayının 14 günden fazla içilmesi halinde çeşitli sağlık problemleriyle karşılaşılabileceğinin bilincinde olunmalıdır.

Kiraz sapı çayının fazla tüketilmesi, vücuttaki sıvı ve elektrolit dengesini bozarak böbreklere, sindirim ve dolaşım sistemine zarar verebilir.

Kanı sulandırdığı için uzun süre içilirse kanamanın fazla olmasına neden olabilir. Ayrıca kiraz sapı çayını kronik rahatsızlıkları olanlar, uzman hekime danıştıktan sonra içmelidir.

Bu çay, belirli dozda ve sürede içildiği takdirde yan etkilerine çok nadir rastlanmaktadır. Bir gün içtikten sonra bir gün ara verildikten sonra içilmesi önerilmektedir.

Kiraz sapı çayını çok sık içmeyi sevmeyenler ise haftanın belli günlerinde kiraz sapı çayı içmelidir.

Diğer bitki çayları gibi kiraz sapı çayının da vücudu yorgun düşürmemesi için uzun süre tüketiminden kaçınılmalıdır.

Kimler Kiraz Sapı Çayı Tüketmemeli?

Kiraz sapı çayını içerken sağlığa faydaları kadar zararları da göz önünde bulundurulmalıdır. Peki, ‘Kimler kiraz sapı çayı tüketmemeli?’ Kalp ve damar rahatsızlığı, böbrek rahatsızlığı, tansiyonu ve şeker hastalığı olanların kiraz sapı çayını içmeden evvel kesinlikle hekime danışmaları gerekmektedir. Yine tansiyonu düşük olanlar, kiraz sapı çayı içmekten kaçınmalıdır. Çünkü tansiyonu düşüren etkisi olduğundan dolayı ciddi sağlık problemlerine neden olabilir.

Kan sulandırıcı ilaç içenler ile uzun süreden beri ilaç kullananlar, kiraz sapı çayını içmeden evvel hekim görüşü almayı ihmal etmemelidir.

Hamilelik sürecinde kiraz sapı çayının tüketiminden kaçınılmalıdır. Çünkü kan sulandırıcı etkisinden dolayı hamilelik sürecinde kanamayı artırabileceğinden hamilelik süreci düşükle sonlanabilir. Ayrıca emziren annelerinde kiraz sapı çayının tüketiminden kaçınması gerekmektedir.

Kiraz Sapı Çayı Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Sofrada tüketilenler mideye aşırı rahatsızlık verdiyse, sofradan kalktıktan yaklaşık 20 dakika sonra kiraz sapı çayının içilmesi mideyi rahatlatmaktadır.

Vücuttaki ödemin kısa süre içerisinde atılması için kiraz sapı çayının düzenli tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Mide ağrıları gece uykularını dahi kaçırıyorsa, mideyi rahatlatmak ve iyi bir uyku çekmek için kiraz sapı çayı demlenerek içilmelidir.

‘Kiraz sapı çayının iyi geldiği hastalıklar hangileridir?’ sorusunun bir diğer yanıtı da baş ağrısıdır. Baş ağrısından muzdarip olunan günlerin yanı sıra halsizlik ve yorgunluk hissinin olduğu günlerde de kiraz sapı çayı demlenerek içilmesi hissedilir rahatlama sağlamaktadır.

Regl dönemlerinde bayanların kendilerini daha huzurlu hissetmesine kiraz sapı çayı yardımcı olmaktadır.

Hücreleri yenilediği için vücuttaki yaraları hızla iyileştirmektedir. Bu nedenle vücutta yara varsa, kiraz sapı çayı tüketilmelidir.