Kalori Açığı Nedir, Nasıl Oluşturulur

kalori açığı nedir, nasıl oluşturulur
kalori açığı nedir, nasıl oluşturulur

Zayıflayabilmek için kalori açığının oluşturulması oldukça önemlidir. Kişi gün içerisinde tüketmiş olduğu besinlerden yani vücuduna diren besinlerden daha fazla kalorinin yakmasıyla birlikte kilo kaybı yaşanabilmektedir. Vücuda daha az kalorinin girmesiyle birlikte ekstra olarak spor yapılmasıyla birlikte kalori açığı oluşmuş olur ve böylece kilo verme sağlanmaktadır. Kişi kilo vermek istiyorsa takip etmenin iki yolu vardır. Bunlardan biri vücuda alınan kalori miktarının azaltılması bir diğeri ise daha fazla kalori harcamak olacaktır. Peki, kalori açığı nedir, nasıl oluşturulur tüm ayrıntılı bilgiler ile birlikte bu yazımızda sizler için derlenmiştir. Ayrıca günlük kalori hesaplama konulu yazımıza göz atarak besinlerin kaç kalori olduğunu öğrenebilirsiniz.

Kalori Açığı Nedir

Yiyecek ve içeceklerden almış olduğunuz enerji birimine kalori denilmektedir. Kalori açığı, kişinin gün içerisinde tüketimini sağladığı kalori miktarının yakmış olduğu kalori miktarından daha az olması durumudur. Kalori açığı oluşturabilmek için 1 haftada ya da 1 ay az kalori vücuda alınması gerekmektedir. Bu süreden sonra ise zamanla kilo kaybı gerçekleşecektir.

Kişinin gün içerisinde harcadığı kalori, tüketmiş olduğu yani vücuduna giren besinlerin kalorisinden daha fazla olmasıyla birlikte vücut ihtiyaç duymuş olduğu enerji için yağ depolarından kullanmaya başlayacaktır. Böylece kilo verme sağlanmaktadır. Kilo kaybı için kalori açığı oluşturulması sürekli olarak sağlanması gerekmektedir.

Kalori Açığı Nasıl Oluşturulur

Günümüzde insanların ortalama olarak gün içerisinde 2000 kaloriye ihtiyaç duymaktadır. Kalori açığının oluşması için kişinin gün içerisinde 1600-1800 kalori alması gerekmektedir. Yani ihtiyacınız olan kaloriden daha düşük kalori almanız gerekmektedir. Ya da almış olduğunuz kalori miktarını spor yardımıyla birlikte yakmanız gerekmektedir. Bu düzenin sağlanmasıyla birlikte kişi zaman içerisinde kilo vermeye başlayacaktır. Ekstra olarak sağlığınızı bozmamak ve vücut fonksiyonlarının olumsuz etkilenmemesi açısından aşırı kalori açığı oluşturulmaması önerilmektedir. Gün içerisindeki 300-500 kalori açığı oluşturulması yeterli olacaktır.

kalori açığı nasıl hesaplanır
kalori açığı nasıl hesaplanır

Kalori Açığı Nasıl Hesaplanır

Vücudun gün içerisinde yakmış olduğu kalori değerinden vücuda alınan kalori miktarı çıktığında kalori açığı hesaplanmaktadır. Örnek vermek gerekirse; bir kişi bir gün içerisinde 1900 kalori yakıyorsa ve tüketmiş olduğu besinlerle 1650 kalori alması durumunda 1900 – 1640 = 250 kalori gün içerisinde elde edilen kalori açığı miktarı olduğu hesaplanmaktadır.

Bilinçsiz Bir Şekilde Kalori Açığı Oluşturulursa Ne Olur

İnsan vücudunda gereki olan fonksiyonların gerçekleşebilmesi açısından ve organların sağlıklı bir şekilde çalışması için vücudun belirli miktarda kalori ihtiyacı bulunmaktadır. Vücuda ihtiyacı olandan daha az miktarda kalori alınması durumunda aşığıdaki sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olabilmektedir:

 • Bağışıklık sisteminin zayıflaması,
 • Kemikleri zayıflatır,
 • Beynin gerekli olan enerjiden mahrum kalması,
 • Doğurganlığın azalması,
 • Metabolizma hızının yavaşlamasına neden olabilir,
 • Safra taşı geliştirme riskinin artması,
 • Halsizlik,
 • Besin eksikliğine sebebiyet vermesi.

Yeterli Miktarda Kalori Alınmaması Durumunda Bazı Belirtiler

 • Sürekli olarak hastalanmak,
 • Kilo kaybının yaşanmaması,
 • Ruh hali ya da. davranışlarda olumsuz değişimlerin yaşanması,
 • Uyumakta zorluk yaşanması,
 • Kabızlık problemlerinin ortaya çıkması.

Vücutta Kalori Açığı Nasıl Oluşturulur

Kalori açığı, gün içerisinde harcanan kalorinin besinlerden alınan kaloriden daha fazla olmasıdır. Eğer yaratmış olduğumuz kaloriden daha az besin kalorisi alınırsa otomatik olarak kalori açığı yaratılmış olmaktadır.

Kalori Açığı Olunca Ne Olur

Kalori açığı yaratılmasıyla birlikte vücudunuza depolanan yağdan enerji ya da yakıt almaktadır. Yani ihtiyacınızdan daha fazla kalori tüketilmemesi durumunda vücut, bu ihtiyaç fazlası birikim sağlayan yağları yakıt olarak kullanım sağlamaktadır. Bu da kalçanızda ya da uyluklarınızda, karın kısmınızda ve vücudunuzun her yerinde taşımış olduğunuz ekstra yağlardır.

haftada 1 kilo vermek için günde kaç kalori almalıyım
haftada 1 kilo vermek için günde kaç kalori almalıyım

Haftada 1 Kilo Vermek İçin Günde Kaç Kalori Almalıyım

Genel olarak bir kişi haftada 1 kilo verebilmek için günlük sadece 1000 kalori alması gerekmektedir. Çünkü gün içerisindeki 1000 kaloriden haftada 7000 kalori etmektedir. Bu durumda da 1 kilo vermek mümkündür. Kısacası her gün 500 kalori daha az almanız durumunda haftada 3500 kalori etmektedir. Bu durum sonucunda da haftada yarım kilo vermeniz sağlanır.