Kajunun Faydaları Nelerdir

Kajunun Faydaları Nelerdir
Kajunun Faydaları Nelerdir

Kaju fıstığı, kalsiyum, magnezyum, potasyum, demir, bakır, fosfor, çinko gibi mineral maddelerle birlikte folik asit, B1, B2, B3, B6, C, E ve K vitaminleri içeriğinde yer almaktadır. Subtropikal iklimlere özgü olarak kaju fıstığı ağaçların üzerinde yetişmektedir. İçerisinde kalsiyum, fosfor, betakaroten, riboflavin gibi vücuda pek çok faydası bulunan maddeler içermektedir. Kajunun sağlık açısından faydaları ile ilgili derlemiş olduğumuz yazımızı inceleyerek, Kajunun faydaları nelerdir? Sorunuza cevap bulmanız ve tüm detaylarıyla birlikte faydalı bilgiler edinmeniz mümkündür. Ayrıca fındık faydaları nelerdir konulu yazımızı da inceleyerek ara öğünlerinizi çeşitlendirebilirsiniz.

Kaju Nasıl Tüketilmeli

Kaju meyvesi, çiğ ya da kavrulmuş bir şekilde tüketilmesi önerilmektedir. Kaju ağacı üzerinde yetişen yiyecek, fasulye ve böbrek şekline benzemekte olan formuyla birlikte diğer fıstıklardan ayır edilmektedir.

Kaju Kolesterole İyi Gelir Mi

Kandaki kötü kolesterol seviyesinin düşmesini sağlayan kaju, damar sağlığı açısından da faydalıdır. Kolesterol seviyesinin dengede olmasını sağlayarak, kendinizi daha iyi hissetmenize de katkı sağlamaktadır. Kaju sayesinde, kalp ve damar hastalıkları riskinin minimum seviyeye düşmesi sağlanır. Düzenli ve ölçülü olarak tüketimi sağlanmasıyla birlikte kaju tüketiminde kolesterol seviyesinin dengelenmesi sağlanır.

Kajunun Faydaları Nelerdir

  • Kalp hastalıkların önlenmesini sağlar: Kaju fıstığı, vücudun içerisinde yağda çözünen vitaminler (A, D, E ve K) emilimini sağlamak için gerekli olan, kanın pıhtılaşması ve beynin gelişimi açısından hayati önem taşıyan yağ asitlerinin üretimini sağlayan temel bir sağlıklı yağ kaynağı olarak yer alır. Bu sağlıklı yağlar, tekli doymamış yağları ve çoklu doymamış yağları içermektedir. Kalp için faydalı olmasıyla birlikte şeker hastalıklarında da uygun şekilde tüketimi sağlanarak kötü kolesterolü (LDL kolesterol) azaltmaya yardımcı olmaktadır. LDL kolesterolün aşırı doymuş yağ tüketimi sonucunda artış gösterebilmektedir. Aynı zamanda ateroskleroz (yani atardamar sertleşmesi) gibi kardiyovasküler rahatsızlıklardan kaynaklı muzdarip olan kişiler açısından büyük bir tehdit oluşturmaktadır. Yapılan çalışmalarda da, doymuş yağları tercih etmek yerine doymamış yağ seçimiyle birlikte HDL kolesterol seviyesinin arttırmasıyla birlikte trigliserit seviyesinin düşmesiyle birlikte kan basıncının olumlu yönde düşürüldüğü tespit edilmiştir.
  • Sağlıklı kaslar ve sinirler: Kaju fıstığı, kemiklerin, kasların, dokuların ve vücuttaki pek çok organın sağlıklı gelişebilmesi açısından hayati önem taşımakta olan iyi bir magnezyum kaynağı olarak yer almaktadır. Magnezyum, kan basıncının korunabilmesi, bağışıklık sisteminin güçlenebilmesi ve sinir fonksiyonlarının da korunabilmesiyle birlikte kemiklerin daha güçlü kalmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca metabolik fonksiyonlarda rol oynayarak ve vücudun kan şekeri seviyesinin dengede olmasına da yardımcı olmaktadır. Magnezyum eksikliği durumunda kalsiyum metabolizmasını ve düzenlenmesinden sorumlu olmasıyla hormonların değişmesine neden olabilmektedir.
  • Diyabet riskini azaltır: Kaju, çok düşük oranda şeker içeriğine sahiptir ve zararlı kolesterol içermemektedir. Bu durumda da diyabetik hastalar açısından da oldukça güven vermektedir. Hatta tip 2 diyabet riskinin azaltmaya yönelik katkılarda sağlamaktadır.
  • Kansere karşı koruyucu: Kajunun faydaları arasında en önemli özelliklerinden biride kansere karşı koruyucu özelliğine sahip olmasıdır. İçeriğinde yoğun miktarda bakır bulunmasıyla birlikte en başta kolon kanserinin olmasıyla birlikte pek çok kanser çeşidine karşı koruyucu olması durumunda vücudun savunma mekanizmasını güçlendirmektedir.
  • Safra taşlarını önler: Safra kesesi taşları genel olarak safra kesesinde birikmekte olan kolesterolden oluşmasıyla birlikte taş benzerindeki tortulardır. Yaş, kilo ve herhangi bir gastrointestinal problem risk durumunu oluşturmaktadır. Kaju fıstığı gibi sağlık açısından faydalı yemişlerin düzenli olarak tüketiminde, safra taşı oluşumunda risk durumunu azaltması açısından yardımcı olmaktadır.
  • Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar: Kaju fıstığı, mikrobiyal enfeksiyonlara karşı bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlamasıyla birlikte yaraların iyileşmesi açısından da hayati önem taşıyan çinko içeriğine sahiptir. Çinko, hamilelik esnasında bebeğin büyümesi ve sağlıklı bir vücuda sahip olabilmesi açısından oldukça önem taşımaktadır.
  • Anemi riskinin azalmasını sağlar: Kajunun içeriğinde bulunan demir minerallerinden dolayı vücutta oksijen taşımaya, enzimlerin ve bağışıklık sisteminin işlevine yardımcı olmaktadır. Böylece anemi ve yorgunluk gibi durumlara karşı koruyucudur.

Kaju Tansiyonu Düşürür Mü

Kaju fıstığın yüksek oranda magnezyum içermesiyle birlikte kan basıncı sağlık açısından oldukça önem taşımaktadır. Yüksek tansiyonun düşmesine katkı sağlayarak kalbin korunması sağlanır.

Diyette Kaju Ne Kadar Yenmeli
Diyette Kaju Ne Kadar Yenmeli

Diyette Kaju Ne Kadar Yenmeli

Kaju, besin değerleri açısından vücudun sağlıklı çalışması açısından fayda sağlayan proteinler, yağlar, vitamin ve mineraller açısından zengin besinler arasında yer almaktadır. Her gün birkaç tane kaju tüketilmesi durumunda kan basıncının düşmesine ve kilo kaybına yardımcı olmaktadır.

Kaju Kilo Aldırır Mı
Kaju Kilo Aldırır Mı

Kaju Kilo Aldırır Mı

Kaju fıstığı, B1, E vitamini, magnezyum, potasyum, fosfor mineralleri açısından zengin besinler arasında yer almaktadır. Porsiyon kontrolüne dikkat edilmesi durumunda kilo aldırır düşüncesinin aksine, yağ yakımını hızlandırmaya ve kilo kaybı özelliğine bulunmasına sahiptir.

Günde Ne Kadar Kaju Yenmeli

Gün içerisinde ne kadar kaju tüketilmeli? Sorunuza kısa bir şekilde cevap vermek gerekirse; Kajunun vücut sağlığı açısından oldukça faydalı olmasını görebilmek açısından gün içerisinde 4 adet kaju yemeniz yeterli olacaktır.

Kajunun Zararları Nelerdir
Kajunun Zararları Nelerdir

Kajunun Zararları Nelerdir

Düzenli olarak tüketilmesi durumunda kemik gelişimi açısından destekleyici özelliği sayesinde küçük yaşlarda da tüketimi önerilen kajunun, çocuklarda alerjik reaksiyona sebep olup olmaması da gözlemlenmesi gerekmektedir. Tüm bu kitlelerin dikkatli şekilde tüketilmesi durumunda kajunun bilinen önemli bir zararı bulunmamaktadır.

Kaju Kaç Kalori

Kaju kaç kalori? Sorusuna kısaca açıklamak gerekirse; 100 gram ağırlığında olan kaju, yaklaşık olarak 552 kalori değerindedir.