Kahvaltıda Sadece Muz Yemek

kahvaltıda sadece muz yemek
kahvaltıda sadece muz yemek

Güne daha zinde başlayabilmek için sabahları sadece muz yiyorsanız; sizlere kötü bir haberimiz var. İşte, doğru bilinen bir yanlış daha… Beslenme uzmanları sağlıklı bir vücut için günün en önemli öğünü olarak kahvaltıyı göstermektedir. Yapılan kahvaltı gün içerisindeki ihtiyaç duyulan vitaminleri içermektedir. Salatalık, domates, zeytin, peynir ve bol miktarda yeşilliğin bulunduğu kahvaltılarımıza sağlıklı tohumlar ve kuruyemişler de ilave edilmesi mümkündür. Fakat yoğun bir iş temposundan dolayı pek çok kişi sabahları kahvaltı yapma kısmı es geçilmektedir. Bunun yerine kilo almaya neden olan hamur işleri tercih edilmektedir. Yenilen, içilen dikkat edilmesiyle birlikte güne bir fincan kahve ve muz ile başlanmasını uygun bulunmaktadır. Peki, aç karnına muz tüketmek ne kadar doğru? Aynı zamanda 1 muz kaç kalori yazımıza da göz atarak muzun kalorisi hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

Aç Karnına Muz Tüketmek

“Zayıflamak için kahvaltıda meyve yemelisin” düşüncesi halk arasında doğru bilinmekte olan yanlışlardan biridir. Uzmanlar ani kan şekerinin yükselmesine neden olacağından dolayı meyvelerin aç karnına kesinlikle tüketilmemesi gerektiğini belirtmektedir. Sabahları işe yetişme telaşı ile birlikte veya önce spor sonra iş düzeni içerisinde yaşamakta olanların en sık tercih ettiği meyve ise şüphesiz muzdur. Muz hızlı bir şekilde kana karışmaktadır. Bu sebeple de kendimizi daha zinde hissetmemizi sağlar. Her gün bir adet muz tüketimi ise bağırsaklarımızdan, bağışıklık sistemimize kadar pek çok konuda beden sağlığımıza faydası bulunmaktadır. Fakat bu faydaların alınabilmesi açısından zamanlama oldukça önem taşımaktadır. Mümkün olduğunca meyveler ara öğün olarak tüketilmesi gerekmektedir.

Sabahları Muz Tüketmenin Zararları Nelerdir

Potasyum ve magnezyum açısından zengin olan muz yanlış bir zamanda tüketimi sağlanması durumunda sağlıklı olmasından çıkmasıyla, ciddi problemlere neden olan bir maddeye dönüşmektedir. Aç karnına tüketimi sağlanan muz vücuttaki magnezyum oranının hızlı bir şekilde yükseltmekte ve bu da kalp krizine varabilecek problemleri tetiklemektedir.

Kahvaltıda Kesinlikle Muz Tüketilmemeli Mi

Uzmanlar muzun tek başına tüketilmemesi gerektiği hakkında hem fikirdir. Pek çok kişi dijital ortamda yayılan ve sabahları aç karnına muz tüketimine yönelik olan muz diyeti’ni de doğru bulmamaktadır. Ancak muzun yanına yulaf ezmesi, fıstık ezmesi ve yoğurt ilave edilirse hem sağlıklı hem de lezzetli bir öğün tüketimi sağlanmış olur.

Günde Kaç Adet Muz Tüketilmeli

Yapılan pek çok araştırma sonucunda gün içerisinde iki adet muz tüketilmesi yüksek tansiyon ve felç gibi çeşitli rahatsızlıkların önüne geçilmesinde etkilidir. Lif açısından da zengin değerlere sahip olan muz, sabah ve akşam tüketilmesi durumunda iştahın azalmasını ve kilo vermenize yardımcı olmanızı sağlayacaktır.