Kaç Adım Kaç Kalori – 7000 Adım Kaç Kalori Yakar

kaç 7000 adım kaç kalori yakar
kaç 7000 adım kaç kalori yakar

Dünyanın günümüzdeki en önemli sağlık sorunları arasında yer alan obezitenin en önemli nedeni hareketsiz yaşam tarzı ve sağlıksız beslenmedir. Bugüne kadar yapılan araştırmalar gösteriyor ki dünya nüfusunun ortalama yüzde 23’ü hareketsiz bir yaşam tarzına sahiptir. Hareketsiz yaşam tarzının ise dünyadaki ölüm nedenleri arasında dördüncü sırada olduğu düşünüldüğü zaman durumun vahameti daha iyi anlaşılır.

İnsanların düzenli olarak yaptığı yürüyüşler, hareketsiz yaşam tarzının neden olduğu hastalık riskini çok ciddi oranda düşürmektedir. Eğer bir hastalığı varsa da tedavi sürecini kolaylaştırmaktadır. Ayrıca kaliteli bir yaşam standardı yakalamak isteyenler içinde yürüyüş yaparak sağlıklı bir yaşam sürmek en iyi alternatiftir.

İnsanlar yaptıkları yürüyüşlerden istediği verimi almak istiyorlarsa haftada en az 3 veya 5 defa orta tempoda 1 saat yürümelidir. Yürüyüş yapmak her ne kadar sağlık için faydalı bir egzersiz türü olsa da düzenli olarak yürüyüş yapmaya karar vermeden önce bir sağlık kontrolünden geçmekte fayda var. Yine yürüyüş süresi ve hangi tempoda yürünülmesi gerektiğine kişinin sağlık durumu dikkate alınarak karar verilmelidir. Peki, kaç adım kaç kalori – 7000 adım kaç kalori yakar? Bornova spor salonu tüm detayları sizlerle paylaşmakta.

Kaç Adım Kaç Kalori – Diyetisyen Deniz ZÜNBÜLCAN

1 Saatlik Yürüyüş ile Kaç Kalori Yakılır?

Yürüyüş, vücutta kalori yakılmasını destekleyen önemli bir egzersizdir. Yürüyüş yaparken vücudun yaktığı kalori değeri kilo ile doğru orantılıdır. Kilo olarak ağır olan kişiler hareket esnasında daha fazla efor sarf ettiklerinden vücutları daha fazla kalori yakar.

Yürüyüş esnasında vücudun yaktığı kalori değerini belirleyen diğer bir önemli etkende yürüyüşün temposudur. Hafif tempoda yürüyen bir insanın yürüyüş hızı saatte 3 kilometre iken, orta tempoda yürüyen bir insanın saatteki yürüyüş hızı 4 kilometre, yüksek tempoda yürüyüş yapan bir insanın ise saatteki yürüyüş hızı 5 kilometre ve üstüdür.

Mesela 54 kilo olan bir insan normal hızda 1 saat yürüyüş yaptığı zaman vücudu ortalama 256 kalori harcarken, 80-100 kilo aralığında ağırlığa sahip olan bir insan aynı hız ve tempoda yürüyüş yaptığı zaman vücudu 384 ila 512 aralığında kalori harcar.

Yine 56 kilo gelen bir insan hızlı tempoda 1 saat yürüyüş yaptığı zaman vücudu 240 kalori harcarken, 70 kilo olan bir insan aynı tempoda 1 saat yürüdüğü zaman 300 kalori, 80 kilo olan bir insan ise aynı hızda 1 saat yürüdüğü zaman 360 kalori yakar. Yürüyüş esnasında vücudun daha sağlıklı kalabilmesi için koşu bandındansa, açık havada yürüyüş tercih edilmelidir.

Koşu bandında 1 saatlik yürüyüşün ise vücuda ortalama 280 ila 450 aralığında kalori yaktırdığı söylenmektedir.

1 Saatlik Yürüyüşte Kaç Adım Atılır?

800 metrelik yürüyüş mesafesinin ortalama 1000 adıma denk geldiği bilinmektedir. Yürüyüşün temposuna göre bu mesafede doğal olarak değişiklik olur. Örneğin orta tempoda yürüyen bir kişi dakikada 100 adım atar. Orta tempoda yürüyen bir kişinin 1 saatlik yürüyüşte attığı adım sayısı ise 6000 adıma tekabül etmektedir. Yürüyüş esnasında vücudun daha fazla kalori yakması isteniyorsa yürüyüş temposu kesinlikle artırılmalıdır.

1 saatlik yürüyüşte atılan adım sayısını etkileyen en önemli faktörler ise yürüyüş yapan kişinin kilosu, yürüdüğü yolun eğimi, yürüyüş yaptığı mesafe ve yürüme esnasındaki temposudur. Uzmanlar ise sağlıklı bir yaşam için günlük 10 bin adım atılmasını tavsiye ediyorlar. Günlük 10 bin adım atmak için ise günde 1 saat 40 dakika boyunca yürüyüş yapmak gerekiyor.

Günlük 1 Saat Yürümek Zayıflatır mı?

Düzenli olarak orta tempoda 1 saat yürüyen bir insan günlük 250 ila 350 aralığında kalori yakar. Bu da 1 ay içerisinde fazladan 7500 ila 10 bin 500 aralığında kalori yakılması anlamına gelmektedir. Vücut harcadığı her 7000 kaloride 1 kilo verir.

Düzenli olarak orta tempoda yapılan bir saatlik yürüyüş ile ayda 1-1,5 kilo vermek mümkündür. Tabii yürüyüşün düzenli yapılmasının yanı sıra yeterli ve dengeli beslenmeye de dikkat edilirse aylık verilen kilo 3-4 kilograma kadar çıkarılabilir. Yani günlük 1 saat düzenli olarak yürüyüş yapılırsa vücut kalori yaktığından dolayı zayıflamada önemli bir yardımcıdır. Günde 1 saat orta tempoda yürüyüş yapan kişi, kiloya ve yolun eğimine bağlı olarak günlük 250 ila 400 aralığında kalori yakar.

Kaç Adım Kaç Kalori

Hedefinize varmak için çok uzun bir yol katetmeniz gerekse de önemli olan o küçük adımı atmanızdır. Zayıflamak isteyenler içinde atılacak binlerce, hatta on binlerce adım tek bir adımla başlar ve bu adımların toplamı sizi hedefinize ulaştırır. Bir adımın kaç kalori yaktırdığını bilmek ise kaç adımın kaç kalori yaktırdığının hesaplanmasında oldukça işe yarar. Ayrıca günlük kaç adım attığınızı hesaplamak içinde ‘pedometre’ olarak adlandırılan aletlerden faydalanabilirsiniz. Hatta bu aletin daha gelişmişi ile günlük kaç kilometre yol yaptığınızı ve yaktığınız kalori miktarını dahi hesaplayabilirsiniz.

7000 adım kaç kalori yaktırır

Bir insan attığı her adımda 0.05 kalori yakmaktadır. Yine bir insan attığı her 20 adımda 1 kalori yakmaktadır. Bir insanın günlük olarak 500 kalori yakmak için ise yaklaşık 10000 adım atması gerekir. Bir hafta boyunca düzenli olarak günlük 10 bin adın atılırsa yarım kilo verilmiş olur. Haftada 1 kilo vermek isteyenler ise günde 20000 adım atması gerektiğini bilmelidir. Yürüyüş esnasında vücudun yaktığı kalori değerinin yolun eğimine, tepelere ya da düzlüğe göre hesaplanabilmesi için gelişmiş pedometrelerden faydalanılabilir.

  • Günde 1000 adım atılırsa vücut 50 kalori yakar.
  • Günde 2000 adım atılırsa vücut 100 kalori yakar.
  • Günde 3000 adım atılırsa vücut 150 kalori yakar.
  • Günde 4000 adım atılırsa vücut 200 kalori yakar.
  • Günde 5000 adım atılırsa vücut 250 kalori yakar.
  • Günde 6000 adım atılırsa vücut 300 kalori yakar.

7000 adım 350 kalori yakar

  • Günde 8000 atılırsa vücut 400 kalori yakar.
  • Günde 9000 adım atılırsa vücut 450 kalori yakar.
  • Günde 10.000 adım atılırsa vücut 500 kalori yakar.

10.000 adım kaç kalori yakar ile ilgili detaylı yazımıza da göz atmak isterseniz:

10.000 Adım Kaç Kalori Yakar

7000 Adım Kaç Kalori Yakar

Günlük 7000 adım atan bir insanın metabolizma ile ilgili herhangi bir rahatsızlığı yoksa kilo alması imkansıdır. Ayrıca vücut bu tarz bir egzersize alıştığı zaman bazal metabolizmanın hızı arttığından dolayı istirahat ederken dahi vücut kalori yakmayı sürdürür. Günlük 7000 adım atan bir kişi bir adımın 0,05 kalori yaktırdığı düşünüldüğü zaman her gün 350 kalori yakar. Tabii vücudun ağırlığına göre yakılan kalori değeri yükselebilir.

1 Kilometrede Kaç Adım Atılır?

1 kilometrelik bir yürüyüşte atılacak adım sayısı kişinin boyuna ve adım genişliğine göre değişebilmektedir. Ama ortalama değerlerde düşünüldüğü zaman 1 kilometre yürüyüş yapan bir insan yaklaşık 1.250 adım atmış olur. Günde düzenli olarak 10 bin adım atan bir kişi ise her gün 8 kilometre yol katetmiş olur.