Havucun Faydaları Nelerdir

havucun faydaları nelerdir
havucun faydaları nelerdir

Vitamin bakımından en zengin besinlerden biri olan havuç tam bir şifa deposudur.

Lezzetli tariflerin de vazgeçilmezi olan havuç, özellikle kış mevsiminde turpla birlikte rendelenerek yapılan salatasıyla şifa dağıtmaktadır. Tavşanların en popüler besini olan ve kemirerek yediği havuçtan yapılan havuçlu kek ise dillere destandır. İnsanda pozitif hisler uyandıran havuç, ruh sağlığını da olumlu etkilemektedir.

En lezzetli kök sebzelerden biri olan havuç, besleyici özelliği ile insan sağlığına en faydalı sebzeler arasında liste başında gelmektedir. Tam bir beta-karoten deposu olan havuç tüketildiği zaman A vitaminine dönüşerek göz sağlığını desteklemektedir. Yine havucun bazı kanser türlerine karşı etkili koruma sağladığı bilinmektedir.

İçeriğinde çok sayıda antioksidan madde barındıran havuç, yüksek miktarda lif, potasyum minerali ve K1 vitamini içerdiğinden dolayı bağışıklık sistemini güçlendirdiği gibi bağırsakları hareketlendirerek kabızlığı da engellemektedir.

Kalp ve damar sağlığını da destekleyen havuç, diyabet gibi sağlığı ciddi şekilde tehdit eden bazı kronik hastalıklardan korumaktadır.

Kalori değerleri düşük olan havuç, uzun süre tokluk hissi vererek de zayıflamaya ciddi destek vermektedir.

Havuç çiğ olarak tüketilebileceği gibi pişmiş olarak da tüketilebilmektedir. Yine salatalarda, yemeklerde, keklerde ve smoothie tariflerde bolca tüketilen havuç, suyu sıkılarak da içilebilen bir sebzedir. Hatta havucun içeriğindeki besin değerlerinden faydalanmanın en pratik yöntemi havuç suyunun içilmesidir.

Havuç Faydaları

Havucun sağlığa faydaları daha fazla antioksidan etkisiyle görülmektedir. Havucun içeriğindeki antioksidan maddeler kalp sağlığının korunmasında oldukça etkili olduğu gibi kanıda temizlemektedir. Kalp hastalıklarında riski artıran en önemli faktörler arasında kandaki kolesterol seviyesinin yükselmesi yer almaktadır. Lif bakımından en zengin besinlerden olan havuç, kandaki kolesterol seviyesinin düşmesinde oldukça etkilidir. Yine potasyum mineralini bol miktarda içeriğinde barındıran havuç, bu sayede kan damarlarını gevşetmekte ve kan basıncını düzenleyerek tansiyonu düşürmektedir.

Sindirim sisteminin sağlığının desteklenmesi için lif bakımından zengin besinlerin tüketilmesi ihmal edilmemelidir. Lif içeriği yüksek besinler, bağırsakları hareketlendirerek kabızlığı engellediği gibi kolon kanseri riskini de düşürmektedir. Havuçta lif bakımından en zengin besinler sınıfında yer almaktadır. Vücudun günlük lif gereksinimi yaşa ve cinsiyete göre değişiklik gösterse de günlük orta boy bir adet havucun tüketilmesi günlük lif gereksiniminin yüzde 5-7’sini karşılamaktadır. Ayrıca 1 bardak havuç rendesinin içeriğinde 3,58 gram lif bulunmaktadır.

Havuç tatlı bir besin olsa da içeriğinde doğal şeker barındırmaktadır. İçeriğinde bol miktarda lif barındıran havuç, glisemik indeksinin düşük olmasıyla da kan şekerini kontrol altına almaktadır. Lif oranı yüksek besinlerin düzenli tüketilmesinin tip 2 diyabet hastalığına yakalanma riskini oldukça düşürdüğü yapılan bilimsel araştırmalarla da kanıtlanmıştır.

Psikolojik sağlığı da destekleyen havuç, beyin sağlığı içinde en önemli besinler arasında yer almaktadır. Özellikle unutkanlık problemine çok iyi gelen havuç, Alzheimer hastalığına yakalanma riskini düşürmektedir. Havuç tüketildiği zaman insana mutluluk hissi vererek huzurlu hissettirmektedir.

Cilt sağlığına da oldukça faydalı olan havuç, cildi güneşin zararlı ışınlarından korumakta, cildin parlak ve pürüzsüz görünmesini sağlamaktadır. Yine havuç suyunun cilde sürülmesi cilt sağlığını desteklemektedir.

Havucun içeriğindeki vitamin, mineral ve antioksidan maddeler diş ve diş eti sağlığını da desteklemektedir. Birçok diş macunu içeriğinde havuç özünü barındırmaktadır.

Bağışıklık sistemini destekleyen antikorların oluşmasında besinlerin içerdiği C vitamini oldukça önemlidir. Yine yaraları hızla iyileştiren ve bağ dokusunun kilit bileşeni kolajen üretiminde de C vitamininin etkisi bilinmektedir. Havuç ise C vitamini bakımından en zengin besinlerden birisidir.

Havucun içeriğindeki antioksidan maddeler vücuttaki serbest radikallerle savaşarak akciğer kanseri ve lösemi başta olmak üzere birçok kanser türüne karşı etkili bir şekilde korumaktadır. Yine içeriğinde bol miktarda karotenoid barındıran besinlerin bol tüketilmesinin prostat kanserinden etkili bir şekilde koruduğu 2015 yılında gerçekleştirilen bilimsel bir araştırmaya kanıtlanmıştır. Havuçta karotenoid bakımından en zengin besinler arasında yer almaktadır. Hatta havuca sarı ve turuncu rengini içeriğindeki karotenoidler vermektedir.

Havucun göz sağlığına faydalarını ise neredeyse bilmeyen yoktur. Havucun düzenli olarak tüketilmesi içerdiği beta-karoten sayesinde daha iyi ve keskin görmeye yardımcı olmaktadır. Ayrıca havuç gözde katarakt oluşma riskini düşürmektedir. Havucun göz sağlığına faydası tüketildiği zaman içeriğindeki beta-karoten maddesinin A vitaminine dönüşmesiyle olmaktadır. Vücutta A vitamini eksikliği ise gece körlüğü riskini artırmaktadır. Bu riski düşürmek için havucu bol tüketmeye dikkat edilmelidir. Yine lutein ve zeokanthin gibi antioksidan maddeler bakımından çok zengin olan sarı havuç, görme kaybını engellediği gibi ilerleyen yaşlarda görülme riski yüksek olan makula dejenerasyonu riskini düşürmekte ve tedavisini desteklemektedir.

Havucun en ilgi çeken faydalarından bir diğeri de cinsel gücü artırmasıdır. Düzenli olarak havuç tüketimi vücuda yüksek miktarda enerji sağladığı için cinsel yaşama etkisi de pozitif olmaktadır.

Havuç Kaç Kalori?

Havuç içeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde insan sağlığını desteklemektedir. Havuç, içeriğinde en fazla A, C ve K vitaminlerini barındırmaktadır. Özellikle A vitamini bakımından en zengin besinler sınıfındadır. A vitamini ise kemik ve karaciğer sağlığını desteklediği için vücutta yeterli miktarda olmalıdır. Havucun içeriğindeki C vitamini ise kış aylarında görülen enfeksiyonel hastalıklar başta olmak üzere birçok hastalıktan korumaktadır.

Havucun lif bakımından zengin olması ve kalori değerlerinin düşük olması ise kilo vermek ve formunu korumak isteyenler için havucu en sağlıklı ve popüler besinlerden biri yapmaktadır. Yine içeriğinde bol miktarda protein barındırmasıyla da besleyici bir özelliğe sahiptir. 100 gram gelen havucun içeriğinde 5 gram şeker bulunmaktadır.

Peki, ‘Havuç kaç kalori?’ İşte havucun kalori değerleri;

 • 25 gram küçük bir adet havuç 10 kalori içermektedir.
 • 40 gram orta boy 1 adet havuç 16 kalori içermektedir.
 • 100 gram büyük boy 1 adet havuç 41 kalori içermektedir.

Havucun kalori değerlerinin yüzde 86’sını karbonhidratlar, yüzde 5’ini yağlar ve yüzde 9’unu proteinler oluşturmaktadır.

Besin Değeri (100 gram)

 • Karbonhidrat –  9,59 gram
 • Yağ – 0,25 gram
 • Protein – 0,95 gram
 • Lif – 2,59 gram
 • Sodyum – 70 mg
 • Potasyum – 322 mg
 • Kalsiyum – 34 mg
 • A vitamini – 16708 iu
 • C vitamini – 6 mg
 • Demir minerali – 0,4 gram

Havuç Kilo Verdirir mi?

Lif ve protein bakımından oldukça zengin olan havuç, diyet listelerinin en popüler besinleri arasındadır. Havucu sık tüketmenin ya da salatalarda havuca da yer vermenin kilo vermeyi olumlu etkilediği tespit edilmiştir. Hatta havuç rejimi türleriyle ideal kiloya daha hızlı ulaşmak mümkündür. Havuç diyetinde günlük yürüyüş yapılmasına ve bol su içmeye dikkat edilirse, sadece bir haftada 5 kilo birden verilebilmektedir.

Havuç diyetinin ilk gününde sabah kahvaltısında süt, ekmek ve havuç suyu tüketilmelidir.

Öğlen öğününde ise havuçlu makarnanın yanında beyaz peynir yenmelidir.

Akşam yemeğinde de çorba, tavuk ve havuçlu salata tüketilmelidir.

Havuç diyetinin diğer günlerinde diyet listesine havuçlu pilav, havuç püresi, içerisinde havucunda olduğu farklı türde salatalar ve meyve çeşitleri ilave edilebilir.

Havuç Suyunun Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Havucun içeriğindeki besin değerlerini, vitamin, mineral ve antioksidan maddeleri almanın en pratik yöntemi bir meyve sıkacağında havucun sıkılarak suyunun içilmesidir.

havuç suyu faydaları nelerdir
havuç suyu faydaları nelerdir

Havuç suyunun sağlığa faydaları ise şöyledir;

 • Göz hastalıklarına karşı etkili bir koruma sağlamaktadır.
 • Metabolizmayı hızlandırıcı etkisiyle zayıflamaya yardımcı olmaktadır.
 • Özellikle içeriğindeki antioksidan maddeler ve vitaminler sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklardan korumaktadır.
 • Sedef hastalığı, döküntü gibi ciltte görülen sağlık problemlerine çok iyi gelmektedir. Yine cilt hastalıklarında cildin daha hızlı iyileşmesine yardımcı olmaktadır.
 • Lösemi, prostat kanseri ve akciğer kanseri başta olmak üzere birçok kanser hastalığından korumaktadır.
 • Kolesterolü düşürücü etkisiyle kalp ve damar sağlığını desteklemektedir.
 • Hamileler ile bebeğini emziren anneler, yüksek besleyici özelliğinden dolayı havucu düzenli tüketmeyi ihmal etmemelidir.
 • Beyin fonksiyonlarını güçlendirdiği için ilerleyen yaşlarda görülme riski yüksek olan demans ve bellek problemleri riskini düşürmektedir.

Ancak havuç suyu sağlığa çok faydalı olsa da ölçülü tüketilmesine çok dikkat edilmelidir. Havuç suyunun içeriğindeki lif oranı havucun kendisinden çok daha fazladır. Yine beta-karoten maddesinin aşırı alınması, cildin geçici de olsa hafif sarımsı ya da turuncu renge dönmesine yol açabilir.

Havucun Sağlığa Zararları Nelerdir?

Havuç daha fazla sağlığa olan faydalarıyla gündeme gelse de özellikle aşırı tüketiminden kaynaklı sağlığa zararları da olabilmektedir. Havuç içeriğinde yüksek miktarda beta-karoten barındırdığı için aşırı tüketildiği halde cilt hafif sarımsı ya da turuncu renk alabilmektedir. Yine havucun aşırı tüketilmesi bağırsaklarda gaza neden olmaktadır. havuç, hassas bünyelerde alerjik reaksiyonlara da neden olabilmektedir. Örneğin çiğ havuç tüketilmesi bazen ağızda kaşıntı gibi oral alerjiye neden olabilmektedir. Ayrıca cilt kaşıntısı da havucun neden olduğu alerjik reaksiyonlar arasında yer almaktadır.