Havuç Kaç Kalori

havuç kaç kalori
havuç kaç kalori

Sağlıklı bir beslenme tarzının vazgeçilmez sebzeleri arasında yer alan havucun içeriğindeki antioksidan oranı çok yüksektir. Havucu glisemik indeksi düşük olarak tüketmek için çiğ tüketmeye özen göstermek gerekir. Çiğ tüketilen havuç aynı zamanda uzun süre tokluk hissi verir.

Lif bakımından oldukça zengin olan havucun kalori değerleri düşük olduğu için diyet beslenmelerinde çok sık yer verilen bir besindir.

Vücut içinde tam bir enerji kaynağı olan havuç B grubu, A, C ve K vitaminleri açısından zengin bir besin olduğu için kısıtlı beslenmeyle zayıflamak isteyenler için bulunmaz bir nimettir.

Havuç kaç kalori? sorusunun yanıtı sadece diyet yapanları değil, sağlıklı bir yaşam sürmek için formda kalmak isteyenleri de sevindirecektir.

Çiğ Havuç Kaç Kalori?

Besinlerin içeriğindeki kalori değerlerinin yanı sıra besin değerleride pişirilme şekillerine göre değişmektedir. Havucun içeriğindeki vitamin ve mineral değerlerinin kaybolmaması için çiğ olarak tüketmeye ya da pişirilerek tüketilecekse de çok az pişirerek tüketmeye çok dikkat etmek gerekiyor. Diyabet hastalarının ise havucu çiğ veya çiğe yakın pişirerek tüketmesi gerektiği uzmanlar tarafından özellikle tavsiye edilmektedir. Çünkü havucun çok pişirilmesi kana karışma hızını yükselttiğinden dolayı kan şekerinin aniden yükselme riski çok yüksektir. Bundan dolayı da havucun çiğ tüketilmesinin pişmiş havuca kıyasla daha uzun süre tokluk hissi verdiği ifade edilmektedir. Peki, ‘Çiğ havuç kaç kalori?’ Hep beraber inceleyelim.

1 tane havuç kaç kalori
1 tane havuç kaç kalori
 • 25 gram gelen 1 tane küçük boy çiğ havuç 10 kalori değerindedir.
 • 40 gram gelen 1 tane orta boy çiğ havuç 16 kalori değerindedir.

100 gram gelen 1 tane büyük boy çiğ havuç 41 kalori değerindedir. Kalori değerlerinin yüzde 86’sını karbonhidratlar, yüzde 5’ini yağlar ve yüzde 9’unu proteinler oluşturmaktadır.

Havuç Salatası Kaç Kalori?

Havuç salatası A vitamininin yanı sıra sodyum ve potasyum minerallerini bol miktarda içeriğinde barındırır. Özellikle diyet ara öğünlerinde tuzsuz ve az yağlı olarak tüketilmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Tokluk hissi veren havuç salatası ana öğünlerde de yemeğin yanında yenirse daha az yemekle daha fazla vitamin ve mineral alınmış olunur. Peki, genellikle rendelenerek hazırlanan havuç salatası kaç kalori? İşte kalori değerleri;

havuç salatası kaç kalori
havuç salatası kaç kalori
 • 20 gram gelen 1 çorba kaşığı havuç salatası 14 kalori değerindedir.

95 gram gelen orta porsiyon havuç salatası 68 kalori değerindedir. Kalori değerlerinin yüzde 52’sini karbonhidratlar, yüzde 42’sini yağlar ve yüzde 5’ini proteinler oluşturmaktadır.

Havuç Tarator Kaç Kalori?

Havucu rendeleyip tavada hafif yumaşattıktan sonra sarımsak, çeşitli baharatlar ve süzme yoğurtla harmanlanarak hazırlanan mezeye havuç tarator denilmektedir. Peki, yoğurtlu havuç salatası olarak da bilinen havuç tarator kaç kalori?Birlikte göz atalım.

 • 20 gram gelen 1 çorba kaşığı havuç tarator 13 kalori değerindedir.
 • 70 gram gelen 1 küçük kase havuç tarator 46 kalori değerindedir.
 • 100 gram gelen havuç tarator 66 kalori değerindedir.
 • 140 gram gelen 1 orta kase havuç tarator 92 kalori değerindedir.

230 gram gelen 1 orta porsiyon havuç tarator 151 kalori değerindedir. Kalori değerlerinin yüzde 73’ünü yağ, yüzde 18’ini karbonhidratlar ve yüzde 8’ini protinler oluşturur.

Yukarıda verdiğimiz kalori değerlerini özellikle havuç taratorun içerisine katılan yağ miktarı yükseltebilir. Bu nedenle diyet yapanlar yağ miktarına çok dikkat etmelidir.

Pişmiş Havuç Kaç Kalori?

Sulu yemeklerin, salataların ve kızartmaların vazgeçilmezi olan havuç, püresiyle de birçok yemekte kullanılabilmektedir. Pişmiş havuçtan yapılan havucun püresi ‘Pişmiş havuç kaç kalori?’ sorusunu akıllara getirmektedir. İşte kalori değerleri;

 • 60 gram gelen orta boy pişmiş havuç 21 kalori değerindedir.
 • 100 gram gelen pişmiş havuç 35 kalori değerindedir.

150 gram gelen orta porsiyon pişmiş havuç 53 kalori değerindedir. Kalori değerlerinin yüzde 87’sini karbonhidratlar, yüzde 5’ini yağlar ve yüzde 8’ini proteinler oluşturmaktadır.

Havuç Suyu Kaç Kalori?

Bağırsak sistemini düzenli çalıştıran, tüketilen besinlerin yağa dönüşmesini önleyen havuç suyunun içeriğindeki yüksek lif oranı aynı zamanda uzun süre tokluk hissi vermektedir. Bu nedenle zayıflama sürecinde olanlar gün içerisinde açlık hissettiklerinde havuç suyu içmelidir. Bağırsakları çalıştırarak boşaltım sistemini harekete geçiren havuç suyu, vücuttaki toksinlerin dışarı atılmasında ve şişliklerin giderilmesinde de oldukça etkilidir. Detoks için önerilen havuç suyu düzenli tüketilirse cildi yenileyerek canlandırır. Havuç suyunun cilt sağlığının yanı sıra göz sağlığı içinde önemli faydaları vardır. Peki, ‘Havuç suyu kalori?’ İçildiği zaman tokluk hissi verdiğinden abur cubur tüketimini engelleyen havuç suyunun kalori değerleri şöyledir;

havuç suyu kaç kalori
havuç suyu kaç kalori
 • 100 ml gelen yarım su bardağı havuç suyu 40 kalori değerindedir.

200 ml gelen 1 su bardağı havuç suyu 80 kalori değerindedir. Kalori değerlerinin yüzde 88’ini karbonhidratlar, yüzde 2’sini yağlar ve yüzde 10’u proteinler oluşturmaktadır.

Havuç Mücver Kaç Kalori?

 • 1 gram gelen havuç mücver 2 kalori değerindedir.
 • 45 gram gelen havuç mücver 84 kalori değerindedir.
 • 130 gram gelen küçük porsiyon havuç mücver 242 kalori değerindedir.

260 gram gelen orta porsiyon havuç mücver 484 kalori değerindedir. Kalori değerlerinin yüzde 66’sını yağlar, yüzde 27’sini karbonhidratlar ve yüzde 7’sini protinler oluşturmaktadır.

Havuçlu Kek Kaç Kalori?

 • 1 gram havuçlu kek 4 kalori değerindedir.
 • 60 gram gelen ince dilim havuçlu kek 213 kalori değerindedir.
 • 120 gram gelen orta dilim havuçlu kek 426 kalori değerindedir.

180 gram gelen büyük dilim havuçlu kek 640 kalori değerindedir. Kalori değerlerinin yüzde 49’unu yağlar, yüzde 44’ünü karbonhidratlar ve yüzde 6’sını proteinler oluşturmaktadır.