Ezogelin Çorbası Kaç Kalori

ezogelin çorbası kaç kalori
ezogelin çorbası kaç kalori

Günümüzün en fazla sevilen çorbaları arasında yer alan ezogelin çorbası Türk mutfağında sıklıkla yapılmaktadır. Ezogelin çorbası hazırlanırken birçok malzeme aynı tencerenin içerisinde buluştuğu için bu çorbanın sağlığa sayısız faydaları bulunmaktadır.

Ayrıca 👉 hangi çorba neye iyi gelir konulu yazımıza da göz atmak isteyebilirsiniz.

Türk halkı tarafından o kadar benimsenmiştir ki bu çorbanın adı türkülerde ve hikayelerde de çok sık geçmektedir. İnsanın içini yakan bir hikayesi olan ezogelin çorbasının rivayet edilen hikayesi ise şöyledir;

Geçmiş zamanlarda Güneydoğu Anadolu bölgemizde Ezo isminde güzelliği dillere destan bir kız yaşarmış. Yakın bir akrabasıyla evlendirilen Ezo, köyde yaşamını sürdürse de gönlündeki kişiyle evlenememiştir. Ezo’nun evlendiği adam Suriye sınırlarında bir köyde yaşadığı için Ezo’da eşinin köyüne yerleşerek yaşamına Suriye’de devam etmiştir. Memleket sınırlarından ötede uzak diyarların gelini olan Ezo’ya köy halkı zamanla Ezogelin demiştir. Ezo’nun gönlü memleket ve aile hasretiyle o kadar yanmıştır ki gönlündeki hasretini de katarak yaptığı bir çorbayı köy halkı çok sevmiştir. Bu çorba o kadar lezzetlidir ki lezzeti dilden dile diyardan diyara dolaşmaya başlamıştır. Zamanla Ezogelin adı verilen bu çorba, damaklarda bıraktığı lezzetle günümüze kadar gelmiştir.

İnsanın iştahını kabartan ve ülkemizin her yöresinde yapılan ‘Ezogelin çorbası kaç kalori?’ Ezogelin çorbasının kalori değerleri, sağlığa faydaları, lezzetli bir Ezogelin çorbası hazırlamanın püf noktaları ve Ezogelin çorbasına dair her şeye bu yazıdan ulaşılabilir.

Ezogelin Çorbası Kaç Kalori

Pirinç, bulgur, mercimek, salça ve baharat gibi çok sayıda malzemeden hazırlanan ezogelin çorbası, Türk mutfağının en sevilen ve sık tüketilen çorbalarının başında gelmektedir. Ancak temel malzemeleri bakliyat ürünlerinden oluştuğu için kalori değerinin diğer çorbalara kıyasla biraz yüksek olduğu söylenebilir. Sabah kahvaltı yerine dahi tüketilebilen ezogelin çorbası, akşam yemeklerinin ve iftar sofralarının vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır. Sağlığa olan faydalarından dolayı özellikle grip, soğuk algınlığı ve nezle gibi rahatsızlıklarda bu çorbanın içilmesi ihmal edilmemelidir.

Özellikle kış mevsiminin ayaz kesen soğuklarında insanın içini ısıtan ezogelin çorbası kaç kalori? İşte ezogelin çorbasının merak edilen kalori ve besin değerleri;

 • 100 gram gelen küçük bir kâse ezogelin çorbası 45 kalori değerindedir.
 • 150 gram gelen 1 kepçe ezogelin çorbası 68 kalori değerindedir.
 • 200 gram gelen orta büyüklükte 1 kâse ezogelin çorbası 91 kalori değerindedir.
 • 210 gram gelen 1 porsiyon ezogelin çorbası 95 kalori değerindedir.
 • 300 gram gelen büyük kâse ezogelin çorbası 136 kalori değerindedir.
 • Kalori değerlerinin yüzde 56’sını karbonhidratlar, yüzde 26’sını yağlar ve yüzde 19’unu proteinler oluşturmaktadır.

Ezogelin Çorbası Besin Değeri (100 Gram)

 • 5,96 gram Karbonhidrat
 • 1,18 gram Yağ
 • 1,9 Gram Protein
 • 2,01 Gram Lif
 • 2,28 mg Kolesterol
 • 37,72 mg Sodyum
 • 97,89 mg Potasyum
 • 12,95 mg Kalsiyum
 • 99,5 iu A vitamini
 • 1,59 mg C vitamini
 • 0,95 gram Demir minerali

Knorr Ezogelin Çorbası Kaç Kalori

Canı ezogelin çorbası çekenler ama hazırlamak içinde fazla vakti olmayanlar için hazır paket ezogelin çorbaları en iyi alternatifler arasında yer almaktadır. Hazır paket ezogelin çorbaları içerisinde en lezzetlilerden biri olarak kabul edilen Knorr ezogelin çorbası, doyurucu ve lezzetli olduğu kadar zamandan da tasarruf ettirmektedir. Ayrıca ezogelin çorbası bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek kış mevsiminin yağın görülen hastalıklarından korumaktadır.

En fazla tüketilen hazır paket ezogelin çorbalarından biri olan Knorr ezogelin çorbası kaç kalori? İşte 1 paket Knorr ezogelin çorbasının kalori değeri;

 • 65 gram gelen 1 paket Knorr ezogelin çorbası 13 kalori değerindedir.
 • Kalori değerlerinin yüzde 73’ünü karbonhidratlar, yüzde 9’unu yağlar ve yüzde 18’ini proteinler oluşturmaktadır.

Knorr Ezogelin Çorbası Besin Değeri (1 Paket)

 • 2,7 gram Karbonhidrat
 • 0,12 gram Yağ
 • 0,64 gram Protein
 • 0,32 gram Lif
 • 0,2 mg Sodyum

Piyale Ezogelin Çorbası Kaç Kalori

 • 100 gram gelen Piyale ezogelin çorbası 25 kalori değerindedir.
 • Kalori değerlerinin yüzde 76’sını karbonhidratlar, yüzde 9’unu yağlar ve yüzde 15’ini proteinler oluşturmaktadır. Besin değerlerinde ise 4,7 gram karbonhidrat, 0,25 gram yağ ve 0,9 gram protein barındırmaktadır.

Ezogelin Çorbası Faydaları Nelerdir?

Bağırsakların işlevlerini sağlıklı bir şekilde yerine getirmesinde çok etkili olan çorbalar, aynı zamanda bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek farkında olunması da birçok hastalıktan korumaktadır. Uzmanlar, gün içerisinde en az bir öğünde çorba içilmesini özellikle bağırsak sağlığına destek olduğu için tavsiye etmektedir.

ezogelin çorbası faydaları
ezogelin çorbası faydaları

Peki, lezzeti diyardan diyara dolaşan ezogelin çorbası sağlığa faydaları nelerdir? İşte ezogelin çorbasının sağlığa faydaları;

İçerisinde çok sayıda malzeme barındıran ezogelin çorbasının temel malzemelerini bakliyat ürünleri oluşturduğu için vücuda enerji vermekte ve gün içerisinde daha zinde hissedilmesine yardımcı olmaktadır.

Uzun süre tokluk hissi verdiği için diyet öğünlerinde de tercih edilen ezogelin çorbası, insanın kendisini daha canlı hissetmesini sağlamaktadır.

Ezogelin çorbasının içerdiği çok sayıda vitamin göz sağlığını koruduğu gibi görme kabiliyetini artırmaktadır.

Bebeğini emziren ve sütünün az olduğundan şikâyet eden anneler, anne sütünü artırıcı etkisi olan ezogelin çorbasını düzenli tüketmeyi ihmal etmemelidir.

Ezogelin çorbası tüketilirken ölçü kaçırılmaz ve düzenli tüketilirse kalp hastalıklarına karşı ciddi koruma sağlamaktadır.

Metabolizmaya olan faydalarından dolayı metabolizmanın dost listesinde yer almaktadır. Aynı zamanda bağırsakları düzenli çalıştırdığı için şişkinliği ve ödemi engellemektedir.

Enfeksiyon hastalıklarının iyileşme sürecini hızlandırdığı için enfeksiyon hastalıklarına maruz kalındığı günlerde ezogelin çorbası bol tüketilmelidir. Vücut sıcaklığının korunmasına yardımcı olduğu gibi hastaya kuvvet vererek dinç kalmasını desteklemektedir.

Bağırsaklarda yaşanan sağlık problemlerine çok iyi gelmektedir.

Lezzetli Ezogelin Çorbası Hazırlamanın Püf Noktaları

Bir usta elinden çıkmış kadar lezzetli ve damaklarda iz bırakan ezogelin çorbası hazırlamanın püf noktaları çok sık araştırılmaktadır. Peki, ‘Lezzetli ezogelin çorbası hazırlamanın püf noktaları nelerdir?’ İşte çok merak edilen o püf noktalar ve lezzetli ezogelin çorbası hazırlamanın sırrı;

Ezogelin çorbasında kullanılacak olan pirinç ve bulgur daha önceden haşlanmalıdır.

Ezogelin çorbasına katılacak olan soğan rendelendiği zaman lezzetini kaybetmektedir. Bundan dolayı da soğanların minik minik doğrandıktan sonra ezogelin çorbasına karılmasına dikkat edilmelidir.

Soğan ve salça bir miktar yağın içerisinde kesinlikle kavrulmalıdır.

Ezogelin çorbasının lezzetindeki asıl sır et suyudur. Ancak hazır et sularından doğal lezzet alınması imkânsız olduğu için ev yapımı tavuk ya da et suyu tercih edilmelidir.

Ezogelin çorbasının kıvamı için biraz un ile bir kaşık kadar tereyağı kavrulmalıdır. Unun üstüne domates salçası katıldıktan sonra ılık suyla pürüzsüz bir kıvam elde edilmesi usta ellerin lezzet sırları arasında yer almaktadır.

En son aşamaya gelindiği zaman bir el çırpıcısı kullanılarak çorba bir süre karıştırılmalıdır. Ezogelin çorbası karıştırılırken blender kullanılması lezzetini kaybetmesine neden olmaktadır.

Ezogelin çorbasının hazırlandığı tencerenin içerisine yarım limon suyu sıkılmalı ve çorba tek bir sefer karıştırılmalıdır. Artık damaklarda iz bırakacak kadar lezzetli bir ezogelin çorbası servise hazır.