Hangi Çorba Neye İyi Gelir

hangi çorba neye iyi gelir
hangi çorba neye iyi gelir

Türk mutfağında neredeyse her türlü malzemeden yapılabilen çorba, farklı damak lezzetlerine de hitap ettiği için yaz ve kış demeden her mevsim sofraların baş tacı olarak sofralarda yerini almaktadır.

Çorba, Türk kültürüyle o kadar özdeşleşmiştir ki günümüzde her evde çorba için özel kaseler ve kaşıklar bulunmaktadır. Geniş bir coğrafi yapıya sahip olan ülkemizin her yöresinde yetişen farklı sebze, ot ve baklagillerden yöresel birçok çorba yapılarak sofralarda tüketilmektedir. Çorbada bu kadar kültürel bir zenginlik olunca hemen hemen her ilimizin kendine özgü ve meşhur bir çorbası olduğu söylenebilir.

Kış mevsiminin ayaz ve soğuk günlerinde insanın içini ısıtan ve hastalıklardan koruyan çorba, hastalara şifa olarak da içirilmektedir. Öyle ki tarhana çorbası gibi hasta çorbası denilen çorba türleri dahi vardır. Soğuk içilen çorba türleri ise yaz mevsiminin o sıcak günlerinde insanın içini serinleterek rahatlatmaktadır.

Hangi çorba neye iyi gelir? Çorbanın genel anlamda sağlığa faydalı olduğu bilinse de hangi çorbanın neye iyi geldiği pek bilinmemektedir. Çorba türlerinin sağlığa faydaları bu yazımızda verilmiştir.

Tavuk Çorbası Faydaları

tavuk çorbası neye iyi gelir
tavuk çorbası neye iyi gelir

Tavuk haşlandıktan sonra suyu daha sonra yemeklere katması için saklanmaktadır ancak bu tavuğun suyuyla yapılan tavuk çorbası bin bir derde devadır. Bu yüzden tavuk çorbasına halk arasında hasta çorbası da denilmektedir. Et türü çorbalar arasında yer alan tavuk çorbasının içeriğinde potasyum ve sodyum minerallerinin yanı sıra proteinde bol miktarda bulunmaktadır. Griple ciddi manada savaşan tavuk çorbası özellikle kış aylarında bolca içilmelidir. Tavuk çorbasının sağlığa en önemli faydaları arasında iltihaplı hücre oluşumunu engellemesi de yer almaktadır. Ayrıca kolesterol rahatsızlığı olan kişiler, kırmızı etle kıyaslandığı zaman yağ oranı çok düşük olan tavuk çorbasını şifa niyetine sofralarında içebilirler. Tavuk çorbası pişirilirken yağ kullanılmadığı için koroner kalp rahatsızlığına yakalanma ve kalp krizi geçirme riskini azaltmaktadır.

Tarhana Çorbası Neye İyi Gelir

tarhana çorbası faydaları
tarhana çorbası faydaları

Sağlığa olan faydalarıyla ünü ülkemiz sınırlarını aşan tarhana çorbası için çorbaların şahı denilebilir. İçeriğindeki besin değerleri diğer çorbalara göre çok yüksek olan tarhana çorbasının içeriğinde potasyum, sodyum ve kalsiyum mineralleri ile A ve C vitaminleri bol miktarda bulunmaktadır. Tarhana çorbası yapılmadan evvel kurutulduğu için içerisine sebze, et veya farklı malzemeler katılarak tam bir vitamin deposu haline getirilebilse de sofralarda genellikle sade olarak içilmektedir. Glisemik indeksi çok düşük olduğu için hipertansiyon ve şeker hastaları ile obeziteyle mücadele edenler, tarhana çorbasına sofralarında gönül rahatlığıyla yer verebilirler. Tarhana çorbasının probiyotik özelliği ise fermantasyon neticesinde oluşmasından gelmektedir.

Brokoli Çorbası Faydaları Nelerdir

Brokoli çorbası, seveni kadar görünce yüzü ekşiyeni de fazla olan çorba türleri arasında yer almaktadır. Ancak bu çorbanın sağlığa olan faydalarının hakkını da vermek gerekmektedir. Bağışıklık sistemini güçlendiren brokoli çorbası tam bir A vitamini kaynağıdır. Bağışıklık sisteminin güçlü olmasında o kadar etkilidir ki sırf bunun için dahi brokoli çorbasına sofralarda yer verilmelidir. Antibiyotik etkisi de olan brokoli çorbası, vücuttaki hormonal dengeyi de sağlamaktadır. Günümüzde en yaygın görülen kanser türleri arasında yer alan meme ve prostat kanseriyle de savaşmaktadır.

Mercimek Çorbası Neye İyi Gelir

mercimek çorbası neye iyi gelir
mercimek çorbası neye iyi gelir

Sofraların baş tacı çorbalarından bir diğeri de mercimek çorbasıdır. Öyle ki her evde haftada en az iki üç defa mercimek çorbası tüketilmektedir. Kalın bağırsakların işlevlerini sağlıklı bir şekilde yerine getirmesine yardımcı olan mercimek çorbası, hemoroid rahatsızlığına yakalanma riskini düşürmektedir. Baklagiller familyasına ait olan mercimeğin içeriğinde yüksek miktarda lif bulunduğundan kan şekerini ve insülini düşürmektedir. Bu nedenle mercimek çorbası, özellikle diyabeti olanlar tarafından tüketilmesi kesinlikle ihmal edilmemesi gereken çorba türleri arasında yer almaktadır. Günümüzün en yaygın hastalıklarından olan yüksek tansiyona yakalanma riskini de azaltmaktadır. Mercimek çorbası, potasyum ve sodyum mineralleri açısından da çok zengindir.

Yayla Çorbası Neye İyi Gelir

yayla çorbası neye iyi gelir
yayla çorbası neye iyi gelir

Hepimize içimizden biri gibi gelen yayla çorbası, vücudun genel sağlığını desteklemektedir. Yayla çorbasının temel malzemesi yoğurt olduğu için diş etinde iltihap oluşumunu engellediği gibi diş eti hastalıklarına yakalanma riskini azaltmaktadır. Sağlıksız ve dengesiz beslenme tarzının neden olduğu sindirim sistemi bozukluklarına çok iyi gelmektedir. Nefes kokusunu da gideren yayla çorbası, vücudun günlük kalsiyum gereksinimini karşılayarak kemik gelişimine ve sağlığına ciddi destek vermektedir.

Ezogelin Çorbası Faydası

Ezogelin çorbasının temel malzemelerini lif içeriği yüksek besinler arasında yer alan bulgur, pirinç ve mercimek oluşturmaktadır. Uzun süre tokluk hissi veren ezogelin çorbası tam bir enerji deposudur. Anemiye yani kansızlığa iyi gelen ezogelin çorbasının anne sütünü artırdığı bilinmektedir. Kandaki kolesterol seviyesini düşürdüğü gibi damarlardaki kan akışını hızlandırdığından kalp ve damar rahatsızlıklarına yakalanma ve kalp krizi geçirme riskini düşürmektedir. Günümüzde çok yaygın görülen diyabete hastalığına karşı korumaktadır.

İşkembe Çorbası Faydaları

Neredeyse her türlü hastalığın şifası olan işkembe çorbasının içeriğinde lif ve protein bol miktarda bulunmaktadır. Vücut için enerji kaynağı olan işkembe çorbasının içeriğinde bulunan pepsin maddesi yüksek miktarda alkol içildikten sonra mideyi rahatlattığı gibi yorgunluğu da gidermektedir. Henüz bilimsel olarak kanıtlanmasa da işkembe çorbasını düzenli içenler cinsel gücü artırdığını ifade etmektedir. Bağışıklık sistemini güçlendirdiği için vücut direncini artırarak hastalıklara karşı korumaktadır. Eklem ağrılarının ve romatizma kaynaklı ağrıların hafiflemesinde çok etkilidir.

Domates Çorbası Neye İyi Gelir

domates çorbası neye iyi gelir
domates çorbası neye iyi gelir

İçerdiği kalori değeri çok düşük olan domates çorbasının temel malzemesini lif oranı çok yüksek olan domates oluşturmaktadır. A ve C vitaminleri ile sodyum ve potasyum mineralleri bakımından çok zengin olan domates çorbası, folik asidi de bol miktarda barındırmaktadır. Domates çorbasının içerisine katılan krema kalori değerini yükselttiği için uzmanlar, domates çorbasına krema katılmasını önermemektedir. Lif oranı yüksek olduğu için kan basıncını düşürmekte ve kansızlığa çok iyi gelmektedir. Özellikle zayıflama sürecinde olanların domates çorbası içmesi tavsiye edilmektedir.

Balık Çorbası Faydaları Nedir

balık çorbası faydaları
balık çorbası faydaları

Vücudun genel sağlığına sayısız faydaları olan balığın haftada en az iki defa sofralarda yer alması gerekmektedir. Balık, omega-3 bakımından çok zengin olduğu için balık çorbası da tam bir omega-3 deposudur. Bu nedenle kalp hastalıklarına yakalanma ve felç geçirme riskini balık ve balık çorbasının düzenli tüketilmesi ciddi seviyede düşürmektedir. Özellikle diyabet hastalarının balık çorbasını gönül rahatlığıyla bol bol tüketmesi gerekmektedir. Hamilelik sürecinde bolca balık tüketildiği zaman çocuğun zeki olduğu söylenmektedir. İnsana kendisini daha iyi hissettiren balık, tam bir enerji deposudur. Cilt kırışıklığını da engelleyen balık, düzenli tüketildiği takdirde kanser hücreleriyle savaşmaktadır. İlerleyen yaşların kâbusu olan Alzheimer rahatsızlığını ve erken yaşlanmayı da önlemektedir.

Mantar Çorbası Faydaları

A, B, D, P ve K vitaminlerinin yanı sıra demir, potasyum, fosfor, kalsiyum ve bakır minerallerini bol miktarda barındıran mantarın, dünya genelinde on binlerce türü bulunmaktadır. Protein bakımından da etin yerini tutacak kadar zengin bir besindir. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek vücut direncini artırmakta ve hastalıklara karşı korumaktadır.

 • Bedensel gelişimin yanı sıra zihinsel gelişimi de desteklemektedir.
 • Güçlü gözler ve vücut için mantar çorbası içilmelidir.
 • Öğrenme kabiliyetini artırdığı için öğrencilere düzenli olarak mantar çorbası içirilmesi tavsiye edilmektedir.
 • Demir minerali bakımından çok zengin bir besin olduğu için kansızlığa yani anemiye çok iyi gelmektedir.
 • Yorgunluk hissini gidermektedir.
 • Kandaki kolesterol seviyesini düşürdüğü için kalp ve damar rahatsızlıklarıyla kalp krizine karşı korumaktadır.

Pirinç Çorbası Neye İyi Gelir

Bol miktarda nişasta içeren besinler arasında yer alan pirinç, kalori değeri yüksek olduğu için tam bir enerji deposudur. Öyle ki 100 gram gelen kuru pirinç 360 kalori değerindedir. B1, B2, C ve E vitaminleri bakımından çok zengin olan pirinç, magnezyum, sodyum, potasyum, demir, kalsiyum ve fosfor minerallerini de bol miktarda içeriğinde barındırmaktadır. Pirincin kabuğu alındığı zaman besin değerinin azaldığı bilinmelidir. Besin değerlerini kaybetmediği için sağlığa beyaz pirinçten daha faydalı olan kepekli pirinç tüketilmelidir.

 • Uzun süre tokluk hissi veren, vücudu güçlendirdiği için vücut gelişimini destekleyen pirinç, vücut için tam bir enerji kaynağıdır.
 • Zihni açtığı için çocuklar kepekli pirinç tüketimine özendirilmelidir.
 • Hazmı rahatlatarak sindirime yardımcı olmaktadır.
 • Yüksek tansiyonu düşürdüğü için hipertansiyon hastaları düzenli pirinç tüketmelidir.
 • Vücuttaki fazla suyu çektiğinden dolayı toksik maddeleri hızla vücuttan atmaktadır.
 • İshalin kesilmesinde çok etkilidir.
 • Kanseri engelleyen maddeler içerdiğinden dolayı kanser hücrelerine karşı vücudu korumaktadır. Özellikle bağırsak kanserine karşı etkili bir koruma sağlamaktadır.
 • Kandaki kolesterol seviyesini düşürerek kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltmaktadır.
 • Böbrekler için en faydalı besinler arasında pirinçte yer almaktadır.

Ispanak Çorbası Faydası

A, B, C ve E vitaminlerinin yanı sıra magnezyum, demir, iyot ve fosfor minerallerini bol miktarda barındıran ıspanak, protein bakımından da en zengin besinler arasında yer almaktadır.

 • Güçlü bir zihin için ıspanak ve ıspanak çorbası düzenli tüketilmelidir.
 • Yorgunluk hissini gidererek günün zinde geçirilmesine yardımcı olmaktadır.
 • Vücut direncini artırdığı gibi vücudu güçlendirmektedir.
 • İlerleyen yaşla birlikte görülen öğrenme güçlüklerini engellemektedir.
 • Kanserle savaşan ıspanak, kansızlığa, soğuk algınlığına, boğaz ağrısına, göğüs rahatsızlıklarına, kalp ve damar hastalıklarına çok iyi geldiği gibi ağız sağlığını korumaktadır.

Kereviz Çorbası Neye İyi Gelir

A, B ve C vitaminlerinin yanı sıra çinko, fosfor, bakır, mangan ve selenyum mineralleri bakımından çok zengin olan kereviz, insan vücudu için en besleyici sebzeler arasında yer almaktadır. Bin bir derde deva olan kereviz, birçok hastalığı engelleyerek insanların sağlıklı ve uzun bir ömür sürmesini desteklemektedir.

 • İştahı açan, ağız kokusunu gideren, öksürüğü kesen ve insan vücudu için tam bir uyarıcı olan kereviz, kanın temizlenmesine de yardımcı olmaktadır.
 • Cinsel isteği artıran kereviz, cinsel gücüde artırarak iktidarsızlık problemine son vermektedir.
 • Sinir yorgunluğuna çok iyi gelen kereviz, kandaki stres hormonlarını da azaltmaktadır.
 • Vücudundaki ve yüzündeki sivilcelerden şikayetçi olanlar, sivilceleri azaltan kerevizi düzenli tüketilmelidir.
 • Gaz sancısı çekenler, gaz çıkarılmasına yardım eden kereviz çorbasını düzenli içmelidir.
 • Karaciğer şişliğine ve sarılığa çok iyi gelmektedir.
 • Böbreklerdeki kumun ve taşların rahatlıkla dökülmesini sağlamaktadır.
 • Diyabet ve prostat hastaları kereviz çorbasını içmeyi ihmal etmemelidir.
 • Hipertansiyonun ve kolesterol seviyesinin düşmesine yardımcı olduğu için yüksek tansiyon ve kolesterol hastalarına faydalıdır.
 • Ağrıların hafiflemesinde etkilidir.
 • Güçlü bir mide için kereviz olmazsa olmaz bitkiler arasındadır.
 • Unutkanlığa çok iyi gelmektedir.
 • Anne sütünün artmasına yardımcı olmaktadır.
 • Daha taze ve parlak bir cilt için kereviz çorbası mutlaka tüketilmelidir.
 • Gut şikayetlerinin azalmasına yardımcı olmakta, romatizmaya çok iyi gelmektedir.

Kremalı Kabak Çorbası

B1 ve C vitaminleri bakımından çok zengin olan kabağın içeriğinde potasyum ve fosfor mineralleri de bol miktarda bulunmaktadır. İçeriğinde nişasta, çinko ve bitkisel protein barındıran kabak, lif bakımından da en zengin besinler arasında yer aldığı için kabızlığı engellemektedir.

 • Etkili bir idrar söktürücüdür.  
 • Mide ve bağırsakları yumuşattığı gibi basur ve prostat şikayetlerinin azalmasında oldukça etkilidir.
 • Böbrek ve mesanedeki iltihap oluşumlarını söküp atmaktadır.
 • Vücudun kan yapmasına yardımcı olduğu gibi zihni de açmaktadır.
 • Sinirlerin yatışmasında oldukça etkilidir.
 • Göğsün yumuşamasına ve öksürüğün kesilmesine yardımcı olmaktadır.
 • Kan şekerini ve yüksek tansiyonu düşürdüğü için diyabet ve hipertansiyon hastaları için önemli bir besindir.
 • Cinsel gücün artmasına yardımcı olduğu için doğurganlığı artırmaktadır.