Eşek Arısı Sokmasına Ne İyi gelir

eşek arısı sokmasına ne iyi gelir
eşek arısı sokmasına ne iyi gelir

Yaz aylarında genel olarak hastalık çeşidi olarak birbirinden farklı olabilmektedir. Özellikle de eşek arısı sokmasında doğru yöntemlerle birlikte kullanımı sağlanmaktadır. Eşek arısı sokmasına ne iyi gelir ve eşek arısı sokması nasıl geçer? Tüm detaylarıyla birlikte bu yazımızda derlenmiştir.

Eşek arısı sokması durumunda erken ya da doğru müdahalenin yapılması gereklidir. Özellikle de arının çeşidine bağlı olarak tedavide önem taşımaktadır. Öncelikli olarak eşek arısı soktuğunda ilk aşamada iğne çıkarılması gerekir.

Aynı zamanda arı sokmasına ne iyi gelir konu başlıklı yazımıza da göz atmalısınız.

Eşek Arısı Sokmasına Ne İyi Gelir

Eşek arısı sokması genel olarak yaz mevsiminde meydana gelmektedir. Eşek arısı sokmasında doğru tedavinin uygulanması belirlenmektedir. Özellikle de eşek arısı sokması durumunda öncelik olarak vücuttan iğnenin çıkarılması gerekir. Eşek arısının iğnesi vücuttan hızlı bir şekilde çıkarılmaktadır. Nadir de olsa eşek arısı iğnesi vücutta kalması görülebilmektedir. Eşek arısının sokmuş olduğu kısımda acı, yanma ve kaşıntı hissedilebilir.

Ayrıca yaranın sıkılmasıyla birlikte dışarıya atılabilmektedir. Eşek arısının sokmuş olduğu bölge ise sabun ve soğuk suyla birlikte yıkanmalıdır. Daha sonrasında ise eşek arısının sokmuş olduğu kısımda buz torbası uygulanmaktadır. Eşek arısının sokmuş olduğu alana buz konulmasıyla birlikte acı ve şişkinlik de geçmektedir.

Eşek Arısı Sokması Nasıl Geçer

Açık hava ve kırsal bölgelerde yapılmakta olan aktiviteler esnasında eşek arısı sokma riski oranı oldukça yüksektir. Özellikle de alerjik bir bünyeye sahip olan kişilerin eşek arısı sokması oldukça ciddi sorunlar yaratabilmektedir. Eşek arısı sokmasında evde alınmakta olan bazı yöntemlerle birlikte reaksiyonlar da azalabilmektedir. Arının sokmuş olduğu bölgede temizlenmesi ve iğnenin çıkarılmasından sonra sabun ve soğuk suyla bölgenin yıkanması gerekmektedir.

Aynı zamanda buz uygulamasının yapılması da gerekmektedir. Soğuk kompres ve buz uygulamasıyla birlikte de şişlik azalmaktadır. Eşek arısı sokmasında mutlaka en yakın hastaneye başvurulması gerekir. Sağlık kuruluşunda her çeşit önlemin alınması da söz konusudur. Eşek arısı sokmasına evde yapılan bazı yöntemlerde iyi gelmektedir.

Eşek arısının sokması durumunda yaranın iyileşmesi için de bal kullanılabilmektedir. Bal ağrısının ve kaşıntının giderilmesi için kullanımı sağlanmaktadır. Doğal bal yara üzerine sürülür. Balla birlikte yaranın üzerine bir bandaj sarılmaktadır. Bu şekilde yaklaşık olarak bir saat boyunca beklenmesi gerekmektedir. Aynı zamanda sirke de eşek arısı sokmasında iyi gelmektedir.

Arı sokulmakta olan bölgede yaklaşık olarak 15 dakika boyunca sirke dolu bir kap içerisinde bekletilmesi önerilir. Aynı zamanda pamukla birlikte sirke yaranın üzerine uygulanmaktadır. Karbonat da eşek arılarının sokmasında iyi gelen yöntemlerden bir tanesi olarak yerini almaktadır. Eşek arısının nötralize edilebilmesi için diş macunu kullanılmaktadır. Aynı zamanda eşek arısı sokmasına lavanta yağı, aspirin ve aloe vera da iyi gelen yöntemler arasında yerini almaktadır.