Emzirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir

emzirirken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir
emzirirken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir

Beklenilen günün gelmesiyle birlikte bebeğinizi kucağınıza almanızla birlikte bebeğiniz ile ilk duygusal bağa katkısı olan emzirme işlemi, bebeğinizin sağlıklı bir gelişim devam ettirebilmesi açısından oldukça önem taşımaktadır. Bebek emzirme sonrasında rahatlar, gevşer ve kendini güvende hissetmiş olduğu kollarda annesi ile güçlü bir bağ kurmaktadır. Emzirme esnasında anne de bebeği ike geçirmiş olduğu bu dakikalarda huzurlu ve mutludur. Bebek kadar annenin de bu bağın hissetmesine ihtiyacı bulunmaktadır. Emzirmek anne ve bebek arasındaki bağın, ten teması ile birlikte sağlanacak en güzel yollardan biridir. Aynı zamanda annelik duygusunu yeni tadan anneler için emzirirken dikkat edilmesi gerekenler de bulunmaktadır. Ayrıca emzirmek zayıflatır mı, kilo verdirir mi konu başlıklı yazımıza da göz atmanızı tavsiye ederiz.

Anne Sütü Neden Önemli

Anne sütü bebek için beslenme açısından ve ruhsal anlamdan oldukça önem taşımaktadır. Anne sütünün içeriğinde bebeğin ilk 6 ay boyunca ihtiyacı olan vitamin, yağ, demir, protein ve mineraller bulunmaktadır. Anne sütünde yer alan proteinler, bebeğinizin ilk 6 ay boyunca protein ihtiyacını karşılayabilmesi açısından yeterli olmaktadır. Yağ oranı yüksek olan anne sütü, bebeğin doymasını sağlayacak kalori değerine sahiptir.

Anne sütü, lipitler (doymuş ve doymamış yağ asidi) açısından zengin olmasıyla birlikte bebeğinizin sinir sisteminin gelişimine destek olan galaktolipitler açısından da önemli besin kaynağı olarak yer almaktadır. İçeriğinde yer alan karbonhidratlarla birlikte kalsiyum emilimini de sağlamaktadır. Anne sütü ayrıca yağda ve suda erimekte olan tüm vitaminleri ve en önemlisi de K, D vitamininlerini de içermektedir. Ayrıca bebeğin bağışıklık sistemini, sindirim sistemini, beyin gelişimini, üst solunum yollarını, büyüme ve gelişimine destek olmaktadır. Bununla birlikte bebeğinizin obezite riskinine karşıda korumaktadır.

Yenidoğan Emzirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir

Emzirme esnasında anne ve bebek için geçirilmekte olan zamanın her anlamda doyurucu olması için yenidoğan emzirirken dikkat edilmesi gerekenler aşağıdaki gibi yer almaktadır.

 • Emzirmeye başlamadan öncesinde annenin mikroplardan arınabilmesi açısından ellerini yıkaması ve göğsünü, meme başını çevresini ılık su ile birlikte temizlemesi önem taşımaktadır.
 • Kendinizi rahat hissettiğiniz bir yerde sırtınıza destek almanızla birlikte emzirme pozisyonuna geçebilir ve isteğinize göre ayaklarınızı uzatabileceğiniz veya yüksekte tutabileceğiniz bir destek almanız gerekmektedir.
 • Bebeğinizi emzireceğiniz kolunuzun altına bir yastık desteği almanızla birlikte bebeğinizin yüzü ve bedeni size bakacak şekilde tutmanız gerekmektedir.
 • Bebeğinizi tutmuş olduğunuz kolunuzu, bebeğinizin başı iç kısıma gelecek bir şekilde bebeğinizi kalça ve bacaklarından kavramanız gerekir.
 • Emzirme esnasında sağlanan ten temasının, göz teması kurarak desteklemeniz de gerekmektedir.
 • Bebeğinizin emmek için hazır olması açısından başparmak ve işaret parmağıyla birlikte kavranan meme ucunu bebeğinizin dudaklarına değdirerek onu uyarmalı, baş parmak üstte diğer parmaklar altta göğsü kavramasıyla birlikte emzirme pozisyonu almanız gerekir.
 • Meme ucu ve göğsün çevresinde yer alan kahverengi kısmın bebeğinizin ağzına yerleştirerek onun çenesiyle göğsünüz arasında bir boşluk bırakmamaya dikkat ediniz.
 • Bebeği doğru bir şekilde meme ucunu değil kahverengi kısımla emmeye başlatmak önemlidir. Sadece meme ucunu tutan bebek, memede acı hissiyatının ve meme ucunda çatlakların meydana gelemesine sebep olabilmektedir.
 • Annesinin memesini doğru bir şekilde kavrayamayan bebek, memede olan sütün tamamının gelmesini sağlayabilmektedir.
 • Doğru bir şekilde yerleştirilemeyen meme, bebeğin ağzından meme ucunun çekilerek değil de küçük parmaklarla bebeğin damağını yavaş bir şekilde dokunarak çıkarılmasına dikkat edilmesi gerekir. Daha sonrasında ise bebek doğru bir şekilde tekrardan emmeye hazır olmalıdır.
 • Emzirme işleminden sonra bebeğinizin kendi isteğiyle birlikte memeden ayrılmasını bekleyiniz. Bebeğinizin tam olarak doymuş olduğunda memeyi kendiliğinden bırakacağını da unutmamanızı öneriyoruz.
emzirirken dikkat edilmesi gereken yiyecekler nelerdir
emzirirken dikkat edilmesi gereken yiyecekler nelerdir

Emzirirken Dikkat Edilmesi Gereken Yiyecekler Nelerdir

Anneler için keyifli ve bebekleriyle birebir iletişim sağlayabildikleri emzirme döneminde beslenmeyle birlikte desteklenmesi önem taşımaktadır. Tüketimi sağlanan yiyeceklerin ne miktarda ve ne sıklıkta, hangilerinin nasıl tüketimi sağlanacağına dikkat etmekte fayda vardır. Emzirme döneminde anne kendi beslenmesine özen göstermesiyle birlikte bebeğin beslenmesine de katkıda bulunmuş olur. Bu dönemde işlenmiş gıdaların ve katkı maddesi içeriğine sahip olan ürünlerin tüketimini sağlamaya özen göstermeniz önem taşımaktadır. Emzirmekte olan annelerin 3 ana öğün, 3 ara öğün günlük olarak 6 öğün olarak beslenmeleri önerilir. Temel besin gruplarında süt ve süt ürünleri, tahıllar, yumurta, sebze, meyve ve et tüketimini dengeli bir şekilde beslenme programlarına dahil etmeleri önem taşır. Böylece sütünüzün besin değeri de bir o kadar dengeli olmaktadır.

Omega – 3 bakımından zengin besin kaynağı olan balık, haftanın iki günü tüketmeniz durumunda sütünüzün besin değerine katkı sağlamış olursunuz. Protein ve kalsiyum ihtiyacınız açısından en az bir porsiyon süt, yoğurt, peynir, ayran ve kefir tüketimine özen göstermelisiniz. Yine protein ihtiyacınızın karşılanabilmesi açısından yumurta, et, tavuk ve hindi eti tüketimi de sağlamalısınız. Kuru baklagiller de protein açısından zengin değerlere sahiptir. Bu sebeple de beslenmeniz de bulundurmaya özen göstermeniz gerekir. Gaz ve şişkinlik gibi problemlerin önüne geçebilmek açısından yemeklerinize kimyon ilave edebilirsiniz. Tahılların tüketiminde ihtiyacınız olandan fazlasını tüketmemeye de özen göstermelisiniz.

Yemeklerinizde kullanmış olduğunuz iyotlu tuz doğal yollarla birlikte karşılamanız mümkündür. Bebeğinizin ihtiyacı olan iyot, anne sütünden bebeğinize geçmekte olan iyot ihtiyacının karşılanmasını sağlar. Tatlı ihtiyacınızda aşırı miktara da kaçmamanız gerekir. Sütlü tatlılar ve kuru meyvelerden tatlı ihtiyacınızı karşılamanız mümkündür. İçeriğinde likopen ve antosiyanin yer alan kırmızı renkli meyve ve sebzelerin daha fazla tüketimini sağlamalısınız. Tüm bu beslenme önerileriyle birlikte D vitamini alımına da önem göstermelisiniz. Tüketimi sağlanan besinlerde yer alan D vitamini için günde en az 15 dakika güneşe çıkarak hem sizin hem de bebeğiniz açısından gerekli olan D vitamini almanız gerekir. Emzirme döneminde anne sigara ve alkol tüketiminde mutlaka uzak durması gerekmektedir.

Emzirme esnasında dikkat edilmesi gereken yiyeceklerin olmasıyla birlikte sıvı alımı da oldukça önem taşır. Emziren annenin normal dönem içerisinde tüketimini sağlamış olduğu su miktarından daha fazla su tüketmeye özen göstermesi gerekir. Bu sebeple de gün içerisinde 2 litre su tüketimi sağlanmalıdır. Bol miktarda sıvı tüketimiyle birlikte anne sütünün de artış göstermesine yardımcıdır. Sıvı alımını sadece suyla birlikte değil meyve suları, komposto ve bitki çaylarıyla birlikte almanız mümkündür. Hazır meyve suları ve gazlı içeceklerden bu dönemde uzak durmanız da fayda vardır. Bitki çaylarından rezene ve papatya çayı rahatlamanızı sağlamakta aynı zamanda sütünüzün artmasına da destek olmaktadır. Gün içerisinde şekersiz bitki çayları, teze sıkılmış meyve sularıyla birlikte bol miktarda sıvı tüketimi süt veriminin artmasını sağlayarak bebeğiniz açısından yeterli miktarda sütün olmasını sağlamaktadır.