Egzersiz Yaparak Zayıflamak Mümkün mü?

egzersiz yaparak zayıflamak mümkün mü
egzersiz yaparak zayıflamak mümkün mü

Egzersiz İle Zayıflamak Mümkün Müdür?

Diyetisyenlere, uzmanlara en çok sorulan sorulardan biri sadece egzersiz yaparak zayıflamanın mümkün olup olmadığıdır. Bu konuya açıklık getirmek gerekirse, evet bazı durumlarda mümkündür fakat her durumda mümkün değildir.

Hangi Durumlarda Yalnızca Egzersiz Yapmak Zayıflamak İçin Yeterli Olur?

Eğer vermeniz gereken kilo çok fazla değilse ve beslenme rutininiz çok yüksek kalorili değilse egzersiz yapmak incelmek için yeterli olabilir. Birkaç kilo almışsanız ve kilo alımınız durmuşsa, kilo almaya devam etmiyorsanız bu sizin beslenme düzeninizin kilonuzu koruma konusunda başarılı olduğunu gösterir ve aynı şekilde yemek yemeye devam ederek yalnızca günlük hayatınıza egzersizleri ekleyerek zayıflamanız oldukça olasıdır.

tatilde yemek ölçüsünü kaçırmak
tatilde yemek ölçüsünü kaçırmak

Bir de bu durumun en sık karşılaşılan tatil versiyonu vardır. Tatilde pek çok kişi sağlıklı beslenmeye dikkat etmek veya az yemek istemez. Gittiğimiz şehirlerin, ülkelerin geleneksel tatlarından mahrum kalmak ya da beş yıldızlı bir otele gitmişken açık büfenin tüm imkanlarından faydalanmamış olmak istemeyiz. Aslında bu dönemde alınan birkaç kiloyu vermek çok daha kolaydır. Yeni alınan kilolar vücuda tam olarak yerleşmemiştir. Metabolizmamız yeni kilomuza hemen adapte olmamıştır. Tatilden sonra eski beslenme düzenine dönüp biraz da egzersiz ile destekleyerek kısa sürede bu kilolardan kurtulmak oldukça mümkündür.

Egzersizin Tek Başına Yeterli Olmadığı Durumlar

Uzun sürede alınan kilolar, on kilonun üzerinde olan fazla kilolar yalnızca egzersiz yaparak kolay kolay gitmez. Fakat bu durum, zayıflama için egzersiz gereksizdir anlamına gelmemelidir. Egzersiz doktorun belli durumlarda kısıtlama getirmesi dışında her zaman faydalıdır ve zayıflamaya da katkı sağlar. Egzersizin dışında düzenli, sağlıklı ve metabolizmanın ihtiyacından biraz daha düşük kalorili beslenmek de zayıflamak için şarttır. Bir örnek verilecek olursa, bireyin kalori ihtiyacı 2000 kalori olsun.

Buna karşın kişi günlük 3000 kalori alımı yapmaktadır ancak her gün 1 saat yürüyüşe çıktığını ama halen kilo almaya devam ettiğini belirtmektedir. Basit bir hesap yapacak olursak 1 saatlik bir yürüyüş kişinin kilosuna, kas ağırlığına ve metabolizmasına göre değişmekle birlikte ortalama 250 kalori yaktırmaktadır. Aslında halen fazladan 750 kalori almaya ve bunun neticesinde de kilo almaya devam etmektedir. Bu nedenle zayıflama konusunda egzersizlerin sağlıklı ve kontrollü bir beslenme düzeni ile desteklenmesi her zaman faydalıdır.