Diyette Lahmacun Yenir Mi

Diyette Lahmacun Yenir Mi
Diyette Lahmacun Yenir Mi

1 Adet Lahmacun Kilo Aldırır Mı

Lahmacun Kilo Aldırır Mı” sorusu oldukça merak edilen konular arasında yer almakta. Birçok diyetisyen tarafından lahmacunun zayıflamaya yönelik olumsuz bir etkisi olduğunu söylememekte. Fakat her besinde porsiyon kontrolüne dikkat edilmesi gibi lahmacun tüketiminde de porsiyon kontrolü oldukça önem taşımaktadır. Lahmacunun hamuru ince olmasından dolayı az miktarda tüketilmesinde bir sakınca bulunmamaktadır.

Daha öncesinde sizlerle paylaşmış olduğumuz “Lahmacun Kaç Kalori ?” konu başlıklı yazımıza da göz atmanızı tavsiye ederiz. https://sporvebeslenme.com/lahmacun-kac-kalori/

1 Adet Lahmacun Kaç Kalori
1 Adet Lahmacun Kaç Kalori

1 Adet Lahmacun Kaç Kalori

  • İnce hamurlu Lahmacunlar yaklaşık olarak 180-200 kalori aralığındadır.
  • Kalın hamurlu Lahmacunlar ise 230-250 kalori aralığında kalori değerine sahiptir.
Diyetteyken Lahmacun Nasıl Tüketilmeli
Diyetteyken Lahmacun Nasıl Tüketilmeli

Diyetteyken Lahmacun Nasıl Tüketilmeli

Diyet dönemindeyken lahmacun tüketiminde, gündüz öğünlerinde tüketmeye dikkat etmeye özen göstermelisiniz. Böylece gün içerisinde lahmacundan almış olduğunuz kaloriyi yakmak için zamanınız olacaktır. Lahmacun tüketiminin yanında mutlaka bol yeşillikli yağsız bir salata tüketmek hem sindirimi kolaylaştıracaktır hem de kilo vermenize yardımcı olacaktır.

Lahmacunun yanında içecek olarak da mutlaka ayranı tercih etmenizi öneririz. Protein içeriği yüksek olan bu içecek, uzun süre tokluk hissi yaratmaya yardımcı olacaktır. Lahmacunun her ne kadar diyette tüketilmesi uygun bir besin olsa da hayvansal yağ içerdiğinden dolayı ölçülü şekilde tüketilmesi önerilmektedir. Örnek vermek gerekirse 15 gün içerisinde öğlen öğününüzde bir adet lahmacun ayran ve bol yeşillikle yapılmış bir salatayla birlikte tüketebilirsiniz.

Lahmacun tükettikten sonra midenizde şişkinlik, hazımsızlık gibi durumlar oluşabilir. Bu durumu hafifletmek amaçlı maden suyuna birkaç damla limon damlatarak içmenizi tavsiye ediyoruz.

Lahmacun Sağlıklı Mı
Lahmacun Sağlıklı Mı

Lahmacun Sağlıklı Mı

Lahmacunun sağlıklı bir besin olup olmadığına tamamen hazırlanış şekline göre değişiklikler göstermektedir. Hamuru inceltilmiş, hazırlanırken bol miktarda yeşillik, kaliteli un ve et kullanılan bir lahmacunun sağlıksız olduğu söylenemez. Bu şekilde hazırlanan lahmacunu diyet yapan ve kilosunu korumak isteyen kişilerin tüketmesinde hiçbir sakınca yoktur.

Lahmacun Sağlıklı Mı ? sorusuna cevap vermek gerekirse; içerisindeki yüksek hayvansal protein, B12 vitamini ve demir minerali deposu olduğundan dolayı, aynı zamanda içerisinde kullanılan yeşilliğin vücutta demir emilimini arttırmasıyla birlikte etin protein kalitesini yükseltmesinden dolayı sağlıklı bir besin olarak yanıtlanabilir.

Sağlıklı bir lahmacun tüketmek için yanında da asitli içeceklerin tüketimi yerine mutlaka ayran tercih etmenizi öneriyoruz. Aynı zamanda sağlıklı bir lahmacun tüketmek için bir diğer dikkat edilmesi gereken konuda, lahmacunun yapıldığı etin yağının azaltılmış olmasına dikkat edilmesidir. Yani kısaca özetlemek gerekirse lahmacunun sağlıklı veya sağlıksız bir besin olması tamamen bizim nasıl hazırlamış olduğumuza bağlıdır.