Lahmacun Kaç Kalori

lahmacun kaç kalori
lahmacun kaç kalori

Arap mutfağından Türk mutfağına gelen enfes bir lezzet olan lahmacun, Türkçe olarak yoğrulmuş et anlamına gelmektedir. Arapça’da et anlamına gelen ‘Lahm’ ile hamur anlamına gelen ‘Acun, acin’ kelimelerinin birleşmesinden oluşmuştur.

Lahmacun, Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesinde de yer alan geçmişi çok eskiye dayanan lezzetlerden biridir. Türk toplumu tarafından da çok sevilen ve neredeyse her şehrimizde farklı lezzetlerde yapılır.

Bu makalemizde lahmacunun kalori değerlerini öğrendiğimiz zaman hem sağlığımız için hem de kilomuz için ölçülü tüketmemiz gerektiğini daha iyi göreceğiz.

1 Tane Lahmacun Kaç Kalori

Her şehrimizde boyutları ve içerisine katılan malzemeleri farklı olan lahmacun, yöresel olarak en fazla zenginlik gösteren lezzetlerimizin başında gelmektedir. Bir lahmacunun insana tokluk hissi vermesi için en 80 gram gelmesi gerektiği çoğu kişinin ortak kanaatidir. Ancak lahmacun çeşitli boyutlarda da hazırlanan bir lezzet olduğu için ‘Lahmacun kaç kalori?’ sorusunun yanıtını boyutlarına göre inceledik.

  • 80 gram gelen 1 tane lahmacun 118 kalori değerindedir.
  • 100 gram gelen 1 tane lahmacun 148 kalori değerindedir.
  • 120 gram gelen 1 tane lahmacun 177 kalori değerindedir.

150 gram gelen 1 tane lahmacun 221 kalori değerindedir. Kalori değerlerinin yüzde 59’unu karbonhidratlar, yüzde 23’ünü yağlar ve yüzde 18’ini proteinler oluşturmaktadır.

Fındık Lahmacun Kaç Kalori?

Mersin yöremize ait olan ve sokak fırınlarından halka sunulan enfes bir lezzet olan fındık lahmacunun büyüklüğü avuç içi kadar olup, iştahlı bir insan bir oturuşta en az 10 tane yiyebilir. Yanında içerisine limon sıkılmış yeşillikler ve buz gibi ayranda varsa kalori hesabının pek fazla yapılmadan yenildiği fındık lahmacun kaç kalori? İşte boyutlarına göre fındık lahmacunun kalori değerleri;

fındık lahmacun kaç kalori
fındık lahmacun kaç kalori
  • 1 gram gelen fındık lahmacun 2 kalori değerindedir.
  • 55 gram gelen fındık lahmacun 117 kalori değerindedir.
  • 100 gram gelen fındık lahmacun 213 kalori değerindedir.

110 gram gelen fındık lahmacun 234 kalori değerindedir. Kalori değerlerinin yüzde 57’sini karbonhidratlar, yüzde 24’ünü yağlar ve yüzde 18’ini proteinler oluşturmaktadır.

Ev Yapımı Lahmacun Kaç Kalori?

En sağlıklı yemeklerin evde yapıldığı günümüzde herkes tarafından kabul edilen bir gerçektir. Evde kendi el lezzetimizi katarak da hazırlayabileceğimiz ev yapımı lahmacun kaç kalori? İşte evde hazırlanmasına rağmen içine katılan malzemelerin fazla olmasından dolayı kalori değerlerinin yüksek olduğu ev yapımı lahmacunun kalori değerleri;

  • 50 gram gelen 1 tane ev yapımı lahmacun 80 kalori değerindedir.
  • 73 gram gelen 1 tane ev yapımı fındık lahmacun 135 kalori değerindedir.
  • 205 gram gelen 1 tane ev yapımı lahmacun 327 kalori değerindedir.

410 gram gelen 2 tane ev yapımı lahmacun 653 kalori değerindedir. Kalori değerlerinin yüzde 55’ini karbonhidratlar, yüzde 25’ini yağlar ve yüzde 20’sini proteinler oluşturmaktadır.

Lahmacun Zayıflatır mı?

Lahmacun sevenlerin lahmacun kilo aldırmaz ya da lahmacun zayıflatır yönünde kendilerine telkinde bulunarak kendilerini boş yere kandırmamaları gerekir. ‘Lahmacun zayıflatır mı?’ sorusunun yanıtı besin değeri çok yüksek bir gıda olduğu için kesinlikle hayırdır. Özellikle diyet yapanların lahmacunu çok ölçülü tüketmeye dikkat etmesi gerekiyor. Lahmacunu tüketirken vücudun rahat sindirmesi için yanında marul ya da maydanoz bol tüketilmelidir. Lahmacunun kalori değerlerinin yüksek olması nedeniyle 2,5 dilim ekmek, yarım tatlı kaşı yağ, 1 tane sebze veya 1,5 köfte et yerine ana öğünlerde yenirse kilo aldırma riski en asgariye düşürülmüş olur.

lahmacun sağlıklı mı
lahmacun sağlıklı mı

Lahmacun Sağlıklı mı?

Lahmacunun sağlıklı bir besin olup olmadığı tamamen hazırlanış şekline bağlıdır. Hamuru inceltilmiş, hazırlanırken bol sebze, kaliteli un ve et kullanılan bir lahmacunun sağlıksız olduğunu kimse iddia edemez. Böyle hazırlanmış bir lahmacunu diyet yapanlar dahi tüketebilir.

‘Lahmacun sağlıklı mı?’ sorusuna yanıt olarak içeriğinde barındırdığı hayvansal protein, B12 vitamini ve demir minerali deposu olduğu için, ayrıca içerisine katılan sebzelerin vücutta demir emilimini artırması ve etin protein kalitesini yükseltmesinden dolayı sağlıklı bir besin olduğu yanıtı verilebilir.

Sağlıklı bir lahmacun tüketmek için yanında asit içeriği olan içecekler yerine ayran ya da meyve suyu gibi asit içeriği olmayan içecekler tercih edilmelidir. Sağlıklı bir lahmacun tüketmenin diğer bir püf noktası da lahmacunun yapıldığı etin yağının azaltılmış olmasına dikkat etmek gerekiyor. Yani lahmacunun sağlıklı ya da sağlıksız bir besin olması tamamen bizim elimizde.