Diyette Bulgur Pilavı Yenir Mi

Diyette Bulgur Pilavı Yenir Mi
Diyette Bulgur Pilavı Yenir Mi

Bulgur pilavı, günümüzde oldukça kurtarıcı bir yemektir. Sebzeli, şehriyeli ve etli olarak hazırlanmakta olan bulgur pilavı oldukça doyurucu özelliğe sahiptir. Pişirme süreside oldukça az olması da fazla tercih edilmesi nedenlerinden biridir. Pirinç pilavıyla birlikte kıyaslanması durumunda, bulgur pilavının sindirimin daha kolay olması da bilinmektedir. Aynı zamanda bulgur pilavı, B vitamini ve lif açısından da değerli bir bakliyattır. Peki diyette bulgur pilavı yenir mi? Bulgur pilavı kaç kalori? 

Bulgur Pilavı Kaç Kalori
Bulgur Pilavı Kaç Kalori

Bulgur Pilavı Kaç Kalori

 • 100 gram ağırlığındaki silme 1 yemek kaşığı bulgur pilavı yaklaşık olarak 11 kaloridir.
 • 20 gram ağırlığındaki 1 yemek kaşığı bulgur pilavı 23 kaloridir.
 • 30 gram tepeleme 1 yemek kaşığı bulgur pilavı ise 34 kaloridir.
 • 130 gramdaki orta porsiyon bulgur pilavı yaklaşık olarak 150 kaloridir.
 • 250 gramdaki büyük porsiyon bulgur pilavı ise 288 kaloridir.

Diyette Bulgur Pilavı Yenir Mi

 • Diyetisyenlerin görüşü sonrasında oldukça sağlıklı olan diyet, her besinden daha az tüketimi yapılmaktadır. Çünkü vücudun her besine biraz da olsa ihtiyacı bulunmaktadır.
 • Bu sebeple diyet programı uygulayan ve kilo kontrolü sağlamak isteyen kişilerin beslenme programında bulgur yer almalı mı yoksa zararlı mı diye bir soru işareti oluşabilmektedir. Bulgurun diyetteki yerini biraz da olsa yakından tanımakta fayda bulunacaktır.
 • Bulgur, sağlıklı karbonhidratlar arasında yer almaktadır. Buğdayın içerisinde yer alan sağlıklı maddeler sayesinde, bulgurda da barınmaktadır. Bol miktarda lif içermesinden dolayı uzun süreli olarak tok tutma eskide bulunmaktadır. Diyet beslenmesinde oldukça tercih edilebilir.
 • Bağırsaklar açısından sağlıklı bir besin olmasından dolayı, bulgur diyette kilo kaybına destek sağlayan karbonhidrat kaynaklarından biridir. Tabiki sağlıklı ve faydalı diye porsiyon kontrolünü atlamamakta fayda bulunmaktadır.
 • Diyetteyken öğünlere dikkat etmeniz ve bulguru tüketmeniz süre boyunca, kilo vermeniz kolaylaşmaktadır.
 • Diyette bulgurun eklenmesiyle az yağ ile pişirilmesi önerilmektedir. Pilavlar tuz miktarı düşük, bol sebzeli olmasıyla daha sağlıklı bir hale gelecektir.
 • Aynı zamanda bulgurun bulunduğu bir öğünde kesinlikle ekmek tercihi yapmamız gerekmektedir. Kalori dengesini sağlayabilmek için tuzsuz ayran ya da buzlu bir cacık ideal olacaktır.
 • Bulgur pilav kalorisiyle pirinç pilavının karşılaşması durumunda diyetlerde yanlış uygulanan bir tercihe değinmek gerek.
 • Bulgur pilavının içeriğindeki kalori oranı pirinç pilavıyla neredeyse aynı orandadır. Pirinç yerine bulgur tüketimi için aşırıya kaçmamakta fayda bulunacaktır.
 • Bulgur pilavını diyetlerde pirinç pilavı yerine daha fazla tercih edilmesinin nedeni ise lif açısından zengin ve glisemik indeksinin düşük olmasındandır.
Bulgur Pilavı Kilo Aldırır Mı
Bulgur Pilavı Kilo Aldırır Mı

Bulgur Pilavı Kilo Aldırır Mı

Her besinde olduğu gibi porsiyon kontrolüne dikkat edilmesi, diyetisyenler tarafından tavsiye edilmektedir. Çünkü insan vücudu her besinde az da olsa gereksinim duymaktadır. Sağlıklı karbonhidratlar arasında yer alan bulgur, içeriğinde sağlıklı maddelerde yer almaktadır. Aynı zamanda bulgur pilavının içeriğinde yüksek miktarda lif bulunmaktadır. Böylece uzun süre olarak tokluk hissi de yaratmaktadır. Bulgur, bağırsak sağlığını destekleyen ve diyet menülerinde kilo vermede destekleyici olan karbonhidratlardan biri olsa da tüketimi sağlanırken mutlaka porsiyon kontrolüne dikkat edilmesi gerekmektedir.

Bulgur pilavı kilo aldırır mı? Sorusuna kısa bir şekilde açıklamamız durumunda, diyetlerde ölçülü miktarda tüketilmesiyle birlikte bulgur pilavı zayıflamaya yönelik olumlu etkileri bulunmaktadır. Bulgur pilavını, az yağ ile birlikte pişirerek tüketilmesi önerilmektedir. Bulgur pilavının sağlıklı tüketimi açısından tuz miktarda daha az olması ve bol miktarda sebze ile hazırlanmasını tavsiye ediyoruz. Ana öğünlerde bulgur tüketimiyle birlikte ekmek kesinlikle tercih edilmemelidir. Bulgur pilavıyla birlikte tuzsuz ayran veya cacık tüketimiyle kalori dengeside sağlanmaktadır. Diyetteyken pirinç pilavı tüketimi yerine aşırı miktara kaçmadan bulgur pilavı tüketmeyi tercih edebilirsiniz.