Diyette Akşam Yemeği Kaç Kalori Olmalı

diyette akşam yemeği kaç kalori olmalı
diyette akşam yemeği kaç kalori olmalı

Gün içerisinde yemiş olduğunuz yemeklerde kalori saymak yerine dengeli ve sağlıklı beslenmeyi yaşam tarzı haline getirmek önem taşımaktadır. Gün içerisinde aldığınız diğer kaloriler gibi, akşam yemeğinde almış olduğunuz kaloriler de besin açısından zengin yiyeceklerden gelmesi ve yeterli miktarda olması gerekmektedir. Günlük kalori ihtiyacınızın %30’unu veya %60’ını da alsanız akşam yemeğinde doğru yemek seçimi yapmak oldukça önem taşımaktadır. Bu seçimler sebze, yağsız protein, tüm tahıllar ve sağlıklı yağlar olarak yer almaktadır. Peki, diyette akşam yemeği kaç kalori olmalı? Bir diğer konulardan biride akşam yemeği yememek zayıflatır mı konulu yazımıza da göz atarak akşam yemeği ile ilgili detaylı bilgi sahibi olmanız mümkündür.

Kaloriler Neden Önemlidir

Kalori yiyeceklerdeki enerji oranını ölçebilmek açısından kullanımı sağlanan bir birimdir. Vücudumuz nefes almak, sindirim gibi gün içerisindeki fonksiyonlarını yerine getirebilmek açısından enerjiye ihtiyaç duyulmaktadır. Eğer vücudunuzun yakmış olduğu kaloriden daha fazla kalori alırsanız, bu fazladan kaloriler ile birlikte vücutta yağ olarak depolanmaktadır. Bu nedenle de alınan kalori miktarıyla yakılan kalori miktarının dengeli olması gerekmektedir.

Akşam Ne Yesem Zayıflarım

Akşam öğününde sebze tüketilmesine özen gösterilmeli. Sebze olduğu sürece miktarla ilgili sınır yoktur. Sebze dışında farklı bir gıda çeşidi istenmesi durumunda balık, ızgara et, hindi, tavuk eti tercihinde bulunabilirsiniz. Fakat bunların üç katından fazla salata ve sebze ile birlikte tüketimini sağlayın.

Diyet Yapıyorum Akşam Ne Yemeliyim

Diyet dönemindeyken akşam yemeklerinde tercih edeceğiniz çorba, sebze ya da baklagil yemekleri tercihinde bulunmalısınız. Uygun olan sebze yemekleri arasında taze fasulye, karnabahar, enginar, kereviz ve baklagiller arasında yeşil mercimek, nohut ve kuru fasulye vardır.

Diyette Akşam Yemeği Kaç Kalori Olmalı

Her insanın gün içerisinde alması gereken kalori miktarı kişiye özeldir ve kişinin hedefine yönelik değişimler göstermektedir. Yine de beslenme uzmanları tarafından her öğünde ortalama olarak günlük tüketiminin aşağıdaki gibi bölünmesi gerektiğini söylemektedir;

  • Kahvaltı için 300 ila 400 kalori
  • Öğle yemeği ve akşam yemeği için 400 ila 600 kalori
  • Atıştırmalıklar maksimum olarak 200 kalori alınması gerekmektedir.
akşam yemeği kalorileri ve zayıflama
akşam yemeği kalorileri ve zayıflama

Akşam Yemeği Kalorileri ve Zayıflama

Kilonuzu kontrol etmeye çalışıyor veya zayıflamak istiyorsanız gün içerisinde kalori ihtiyacınızı çoğunluğunu akşam yemeğinde almak yerine sabah kahvaltısında veya öğle yemeğinde almak daha doğru olacaktır. Yapılan bilimsel araştırmalara göre akşam yemeğini daha az kalori alımı sonucunda zayıflamaya etkili olduğu tespit edilmiştir. Yapılan bir diğer bilimsel araştırmada ise gün içerisindeki kalorilerin çoğunluğunu saat 3’ten önce alınmasıyla zayıflamada etkili olduğu da görülmüştür. Akşam yemeğinin geç saatlerde yenmesinin bir diğer dezavantajı da insanlarda uyku bozukluğu gibi durumlara yol açabilmektedir. Eğer geç saatlerde acıkırsanız yoğurt ya da yağsız peynir gibi hafif yiyecekleri tüketerek bu sorunu çözebilirsiniz.