Akşam Yemeği Yememek Zayıflatır Mı

akşam yemeği yememek zayıflatır mı
akşam yemeği yememek zayıflatır mı

Akşam yemeği yememek zayıflatır mı? Akşam saatlerinde metabolizma hızımız gün içerisindeki kadar hızlı çalışmamakta ve akşamları hiçbir şey yememek de kilo verme hızında yavaşlamalar görülecektir. Günümüzde büyük bir problem haline gelen obezite ve şişmanlığın önüne geçebilmek açısından pek çok yöntemle birlikte zayıflama yöntemi uygulanmaktadır. Son dönemler de aç kalarak zayıflamak mümkün olur mu gibi veya şimdilerde akşam açlığı zayıflatır mı gibi yöntemlerin uygulamak açısından cevaplar aranmaktadır.

Öncelik olarak gün içerisinde oldukça yüksek kalori değerine sahip olan rafine şeker ve fast food gibi besinlerin tüketimini sağlayıp akşam yemeğinde yemek yememeniz durumunda zayıflama durumu gerçekleşmeyecektir. Peki gün içerisinde normal şekilde beslenerek akşamları yemek yemeyerek zayıflamak mümkün olur mu? Sorusunu sizler için bu yazımızda derledik.

İçerik Başlıkları

Akşam Aç Kalmak Zayıflatır Mı

Akşam denildiği saatlerde metabolizma hızı gün içerisindeki kadar hızlı çalışmamaktadır. Yavaşlayan metabolizma hızı ve azalan fiziksel aktiviteyle birlikte besin tüketimi neticesinde besinlerin sindirilmesi ve yakılma hızında yavaşlamalar görülmektedir. Bu sebeple de yüksek kalori değerine sahip bol yağlı ve düşük lif içeriğine sahip olan öğünler kilo vermeniz konusunda olumsuz etkiler yaratacaktır. Çünkü akşam öğününden sonra uykuya kadar olan süre içerisinde ve en az 8 saatlik uykuyla birlikte genellikle 15 saatlik bir açlık durumunda vücudun ihtiyaç duyduğu enerji ve besin öğelerini bir sonraki 15 saatlik açlığa karşı kendini koruyabilmek amaçlı ilk öğününüzdeki besin tüketimini depolamaktadır. Fakat bu demek değildir ki akşam yemeğinde istediğiniz besinleri yiyebilirsiniz.

Akşam yemeklerinde zayıflamak için az yağlı yemeklerin tüketimiyle birlikte kan şekerinizin daha yavaş yükselmesi ve uzun süreli olarak tokluk hissiyatı sağlayacak olan yüksek lif içeriğine sahip olan tam tahıllı gıdaların tercihiyle birlikte mutlaka salata tüketimi sağlanmalıdır. Midenizin fazla yormayacak, hazmı kolay olan besin tercihleriyle birlikte kolay sindirim sağlayarak ve uyku kalitenizin artmasını sağlamanız mümkün olacaktır. Akşam yemeklerini atlamak yerine uzmanların tavsiyesiyle birlikte lorlu, tavuklu, balıklı bir salata tüketimiyle birlikte yanında da bir adet maden suyuyla birlikte tüketimini sağlayabilirsiniz.

Aç Kalınca Vücut Yağ Yakar Mı

Beslenme ve diyet uzmanları, uzun süre aç kalmak yağ yakımında olan etkisine inancın büyük bir yanlış olduğunu belirtmektedir. Metabolizmada kan şekerinin dengelenmesini sağlayan hormonumuz olan insülin hormonu, vücuda alınan yiyeceklerle birlikte harekete geçmekte ve belli oranlarda salgılanmaktadır.

akşam saat kaçtan sonra yemek yememek kilo verdirir
akşam saat kaçtan sonra yemek yememek kilo verdirir

Akşam Saat Kaçtan Sonra Yemek Yememek Kilo Verdirir

Akşam yemeğini, gece uyumadan önce 4 ila 5 saat öncesine kadar süt ve yoğurt gibi hafif ara öğünler ile birlikte yatmadan önce 2 ila 3 saat öncesine kadar tüketimi sağlanması önerilir. Akşamları 18:00’dan sonra yemek yememek kilo vermek açısından bir çözüm değildir.