Deniz Yanığına Ne İyi Gelir

deniz yanığına ne iyi gelir
deniz yanığına ne iyi gelir

Yaz mevsiminde tatile gittiğimizde denize girmekten hepimiz keyif alırız. Denize girdiğimizde ise vücudumuzda meydana gelen deniz yanıkları istenilmeyen durumlar arasında olarak bilinmektedir. Deniz yanığı şikayeti yaşamakta olan kişilerin deniz yanıklarının nasıl geçmesiyle ilgili araştırmalar yapılmaktadır. Özellikle de deniz yanıklarının kaç gün içerisinde geçmesi konusu merak haline gelmektedir. Peki, deniz yanığına ne iyi gelir? Deniz yanığı kaç gün içerisinde geçer? İşte deniz yanığı ile ilgili tüm detaylar yazımızda derlenmiştir. Aynı zamanda güneş lekesi nasıl geçer konu başlıklı yazımıza da göz atmanızı tavsiye ederiz.

Güneş Yanığına Ne İyi Gelir

Yaz mevsiminde korumasız bir şekilde, güneş altında uzun bir zaman vakit geçirmenin sonucunda deride güneş ışınlarının neden olduğu tahriş ve tahribata güneş yanıkları denir. Güneş yanıklarının önüne geçebilmek ve cildin güneşin zararlı ışınlarından koruyabilmek için mutlaka güneş korumalı kremlerin kullanılması önerilir. Özellikle de açık tene sahip kişilerin mağdur olduğu güneş yanıklarına iyi gelen bazı yöntemler bulunmaktadır, bu yöntemler ise aşağıdaki gibidir;

  • Basıncı az, soğuk duş alarak güneş yanıklarının ortaya çıkarmış olduğu acının hafiflemesine yardımcı olmasıyla cildin rahatlamasını sağlayarak sürecin hızlanmasına destek olan yöntemlerden biridir.
  • Güneş yanıkları olan bölgenin soğuk suya batırılmasıyla birlikte bezlerle kompres yaparak, hem acının azalmasına hem de yanık olan bölgenin iyileşmesine fayda sağlamakta olan yöntemlerden biridir.
  • Güneş yanığı olan bölgelerde kimyasal içeriğine sahip kozmetik ve bakım ürünlerinin kullanılmaması gerekir.
  • Cildin sık sık doğal ve kimyasal içeriklere sahip olmayan nemlendiriciler ile birlikte nemlendirilmesi güneş yanığına iyi gelen yöntemler arasında yerini almaktadır.

Yüzdeki ve Sırttaki Güneş Yanıkları Nasıl Geçer

Yaz mevsiminin gelmesiyle sıcaktan bunalmakta olan kişilerin gerçekleştirmiş olduğu deniz tatilleriyle birlikte herkesin başına sık sık gelen durumlardan biri de güneş yanığıdır. Özellikle de güneşin dik açıdan olduğu saat aralığında güneş altında korumasız ve uzun süre zaman geçirerek yüzde, sırtta ve omuzlarda ciddi güneş yanıklarına neden olabilmektedir. Oldukça keyifsiz ve ağrılı bir durum olmasıyla birlikte yüzde ve sırt bölgelerde ortaya çıkan güneş yanıklarının en kısa zamanda iyileşmesi için bazı önerileri sizler için derledik.

Güneş yanığı yüzde oluşması durumunda, ekstra olarak dikkat edilmesi gerekir. Çünkü yüz oldukça hassas ve ince bir deriden oluşmaktadır. Yüzde güneş yanıklarının olması durumunda en kısa zamanda güneşte durmayı bırakmak ve zorunlu olmamasıyla birlikte şapka kullanılmasıyla yüzün yıkanması ve oldukça hassas davranılması gereklidir. Güneş yanığı için krem kullanılması durumunda, mutlaka uzman bir dermatoloji hekimleri tarafından reçete edilen merhemler kullanılması gerekir.

Sırtta meydana gelen güneş yanıklarının iyileşebilmesi için, yanık olan kısımda yanık merhemi veya aloe vera sürerek gün içerisinde sık sık nemlendirilmesi önerilmektedir. Uyku esnasında mümkün olduğunda yüzükoyun yatarak yaraların iyileşmesini hızlandırmasıyla yanık bölgesinde meydana gelen acının minimum seviyeye indirecektir. Tüm bu bilgilerle birlikte mutlaka yapılması gereken şeylerden biri de güneş koruyucu faktörlü güneş kremlerinin kullanılması gerekir.

güneş yanığı kaç günde geçer
güneş yanığı kaç günde geçer

Güneş Yanığı Kaç Günde Geçer

Yine merak edilen konulardan biri olan ‘güneş yanığı kaç günde geçer‘ sorusunu kısa bir şekilde açıklamak gerekirse; ortalama olarak hafif yanıklar için 3 ila 5 gün içerisinde iyileştiğini belirtebiliriz. İlk günler ağrılı olan hafif güneş yanıklarının acısı son günlerde cildin yenilenmesiyle birlikte hafiflemeye başlar ve tamamen ortadan kalkar. Orta şiddette olan güneş yanıklarının iyileşme süresi ise genel olarak bir hafta kadar devamlılık gösterebilir.