Güneş Lekesi Nasıl Geçer

güneş lekesi nasıl geçer güneş lekesine ne iyi gelir
güneş lekesi nasıl geçer güneş lekesine ne iyi gelir

Yaz mevsiminin sıcak günlerinde güneş ışınlarının etkisiyle ciltte oluşan ve insan psikolojisini olumsuz etkileyen güneş lekeleriyle başa çıkmanın ve daha güzel bir cilde sahip olmanın yöntemleri vardır. Ancak ciltteki güneş lekelerinden kurtulmayı sağlayan bu yöntemlerde sabır ve kararlılığa da gereksinim vardır. Güneş lekelerinin geçmesinde en etkili yöntemler arasında yeşil çay, limon suyu, aloe vera, süt, patates, elma sirkesi ve yoğurtlu limonlu maske yer almaktadır.

Güneş lekelerine tıp literatüründe solar lentigo denilmektedir. Güneş lekelerinin ciltte oluşmasının en önemli nedeni yaz mevsiminin sıcak günlerinde güneş ışınlarından cildi korumak için yeterli tedbir alınmamasıdır. Güneş lekelerinin vücutta en sık rastlandığı bölgeler arasında alın, yüz, çene, burun, dudak üstü, boyun omuzlar, ayak ile ellerin üst kısımları ve sırtın üst kısmı yer almaktadır. Ciltte güneş lekeleri oluşmasına ilerleyen yaş, genetik yatkınlık, doğum kontrol hapları, hamilelik, tiroid hastalıkları, yumurtalık hastalıkları, guatr rahatsızlığı ve kozmetik uygulamalarda neden olmaktadır.

Peki, ‘Güneş lekesi nasıl geçer?’ Güneş lekesine iyi gelen doğal ve bitkisel tedavi yöntemlerine, güneş lekesine iyi gelen maskelere ve güneş lekelerinden korunma yöntemlerine bu yazımızın içeriğinden ulaşılabilir.

Güneş Lekesi Nedir?

Cildin çeşitli bölgelerinde oluşan güneş lekeleri günümüzde sık karşılaşılan sağlık problemleri arasında yer aldığı için ‘Güneş lekesi nedir?’ sorusunun yanıtı çok fazla araştırılmaktadır. Cilt güneş ışınlarıyla temas ettiği zaman cildin yapısında meydana gelen renk değişimlerine güneş lekesi denilmektedir.

Güneş lekesi genellikle yanak, boyun, alın, dudak bölgesi, çene, burun, eller ve kollarda oluşan koyu kahverengi lekeler şeklinde görülmektedir. Güneş lekeleri arasında benler, çiller ve siyah nokta oluşumları da yer almaktadır. En fazla yaz aylarında görülen güneş lekelerinden erkeklere kıyasla bayanlar daha fazla şikayetçidir.

Özellikle yaz mevsiminin sıcak günlerinde UV ışınları daha yoğun olarak geldiği için bu ışınlara maruz kalan vücudun belirli bölgeleri daha fazla melanin ürettiğinden dolayı ciltte oluşan koyu renkte lekeler zamanla güneş lekesine dönüşerek insanı psikolojik olarak rahatsız etmekte ve keyfini kaçırmaktadır. Ancak ciltte görülen her koyu leke güneş lekesi olarak yorumlanmamalıdır. Çünkü bazı cilt lekeleri cilt kanserinin erken belirtisi olabileceğinden, ciltte leke oluştuğu zaman bir cildiye uzmanına muayene olunmalıdır.

ciltte güneş lekesine ne iyi gelir
ciltte güneş lekesine ne iyi gelir

Güneş Lekesi Nasıl Geçer? Güneş Lekesine Ne İyi Gelir

Ciltte oluşan güneş lekeleri çok hızlı oluşsa da iyileşmesi oluşumu kadar hızlı olmamaktadır. Peki, iyileşme süreci zaman aldığı için tedavi süreci sabır gerektiren ‘Güneş lekesi nasıl geçer?’ Cildin özellikle açıkta kalan bölgelerinin güneşten gelen UV ışınlarıyla daha fazla melanin üretmesi sonucunda oluşan güneş lekeleri, cildin melanin üretiminin yetersiz olması durumunda da beyaz güneş lekeleri olarak kendisini göstermektedir. Güneş lekeleri cildin doğal görünümünü bozduğu için insan psikolojisini olumsuz etkileyerek yaşam kalitesini düşürmektedir.

Güneş lekesine ne iyi gelir

Ciltte oluşan güneş lekeleriyle mücadelede ilk aşamada doğal tedavi yöntemleri uygulanabilir. Ciltteki güneş lekelerinden her evde bulunan malzemelerle hazırlanacak kürlerle kurtulmak mümkündür. Bu nedenle ciltte güneş lekeleri oluştuğu zaman endişeye kapılmadan doğal tedavi yöntemleri uygulanmalıdır.

Güneş lekesinin nasıl geçtiğine yönelik bir araştırma yapıldığı zaman çok sayıda alternatif çözümün olduğu görülmektedir. Ancak uygulanan doğal tedavi yöntemlerinden sonuç almak zaman gerektirdiğinden acele etmemek gerekiyor.

Güneş lekelerine doğal çözümler haricindeki alternatiflere bakıldığı zamanda güneş lekesini gideren kremlerin yani güneş lekesini soyan kremlerin yaygın olarak kullanıldığı görülmektedir. Güneş lekesine karşı en etkili kremin hangisi olduğunu belirlemek için cildiye uzmanına muayene olunmalıdır. Etraftan yapılan tavsiyeler dikkate alınarak rastgele alınan ve kullanılan güneş lekesi giderici kremlerin, cilt tipine uygun olmaması halinde başka cilt problemlerine neden olabileceği unutulmamalıdır. Güneş lekelerine çözüm aranırken, ön planda her zaman sağlık olmalı ve cilt lekelerinin kaybolması için zamana gereksinim olduğunun bilincinde olunmalıdır.

Güneş Lekesine İyi Gelen Bitkisel Tedavi

Günümüzde ciltte görülen sağlık problemleri arasında güneş lekelerine çok sık rastlanmaktadır. Hassas ciltlerde ise yaz kış fark etmeksizin güneş lekeleri oluşabilmektedir. Ne var ki ciltte oluşan ve istenmeyen bu lekeler öyle kısa süre içerisinde iyileşmez. Ciltteki istenmeyen bu lekelerden kurtulmak için bitkisel veya medikal desteğe gereksinim vardır.

güneş lekesine bitkisel tedavi
güneş lekesine bitkisel tedavi

Peki, ‘Güneş lekesine iyi gelen bitkisel tedavi yöntemleri nelerdir?’ Güneş lekesine iyi gelen bitkisel tedavi yöntemleri şöyledir;

Limon Suyu

Güneş lekesinin etkili bitkisel tedavi yöntemleri arasında limonda yer almaktadır. Doğal asit içeren limonun içeriğindeki asit, ciltte güneşin neden olduğu lekeleri inceltmektedir. Güneş lekelerine limon suyuyla bitkisel tedavi şu şekilde yapılmaktadır;

Limon bıçakla ikiye kesildikten sonra ciltte güneş lekesinin oluştuğu bölgeye limonun yüzüyle yaklaşık 5 dakika masaj yapılmalıdır. Limon suyunun ciltte yaklaşık 15 dakika kalmasına dikkat edilmelidir. Limonun içerdiği asit, bu süre boyunca ciltte oluşan güneş lekelerini inceltmektedir. İlk uygulamadan sonra sonuç alınmasının imkansız olduğu bilinmelidir. Bu nedenle düzenli bir şekilde limon suyuyla her gece ciltte güneş lekesinin olduğu bölgeye masaj yapılmalı ve 15 dakikalık sürenin dolmasının ardından uygulama yapılan bölge ılık suyla yıkanmalıdır. Bu uygulamanın düzenli yapılması halinde ciltteki güneş lekeleri kaybolacaktır.

Süt

Ciltteki güneş lekelerinin doğal çözümlerinden bir diğeri de birkaç kaşık süttür. Bu uygulamadan sonuç alabilmek için sütün cilde düzenli olarak sürülmesi ihmal edilmemelidir. Güneş lekesini sütle gidermek için bir pamuğa birkaç damla süt dökülmeli ve ciltte güneş lekelerinin olduğu bölgeye bu pamuk sürülmelidir.

Sütün içeriğindeki faydalı mineraller, güneş lekelerini hızlı bir şekilde temizlemektedir. Cildi beslediği gibi yenileyen de süt, sadece birkaç ayda güneş lekelerinden eser bırakmayacaktır. Bu uygulamanın her gece uyumadan evvel uygulanması tavsiye edilir. Uyurken cilt kendisini yenileyeceği için cilt ölü derilerden arınacak ve güneş lekesinin kaybolma süreci hızlanacaktır.

Elma Sirkesi

Güneş lekelerine bitkisel ve doğal yöntemlerle çözüm bulmak için içeriğinde doğal asit barındıran malzemelere gereksinim vardır. Elma sirkesi ise bu malzemeler içerisinde liste başı ürünler arasında yer almaktadır. Elma sirkesi uygulamasıyla güneş lekelerinden kurtulmak için makyaj temizleme pamuğunun üstüne birkaç damla elma sirkesi dökülmelidir. Yüz bölgesinin her gece bu pamukla düzenli olarak temizlenmesi gerekmektedir. Ayrıca ciltte güneş lekelerinin oluştuğu bölgelere de elma sirkeli pamukla dairesel hareketler çizerek masaj yapılmalıdır. Bu uygulamadan sonra elma sirkesinin kokusu cilde sinebilir. Cildi bu kokudan arındırmak için uygulamanın yapılmasının ardından cilt ılık suyla yıkanmalıdır. Elma sirkesinin içeriğindeki doğal asitler kısa süre içerisinde güneş lekelerini incelterek bu lekeleri temizlemektedir.

Lavanta

Birçok cilt problemine etkili ve hızlı bir şekilde çözüm olan lavanta, ciltte oluşan güneş lekelerine de çok iyi gelmektedir. Bu uygulamayı yapmak için 1 litre suyun içerisine 1 yemek kaşığı lavanta atıldıktan sonra kaynatılmalı ve demlenmesi için 10 dakika kadar beklenmelidir. Daha sonra bu karışımın içerisine batırılan pamuk güneş lekelerinin olduğu bölgelere sürülmelidir. Bu uygulamaya 15 gün aralıksız devam edilmeli, daha sonra 15 ara verilmeli ve bu aradan sonra tekrar uygulama yapılmalıdır. Kuru lavanta aktarlardan satın alınabilir.

Patates

Güneş lekelerinin koyu renginin açılmasında ve cildin yenilenmesinde en etkili bitkiler arasında patateste yer almaktadır. Patatesin içeriğindeki mineraller cilt hücrelerini hızla yenilemektedir. Ciltteki ölü hücreleri ciltten hızla uzaklaştırdığı gibi güneş lekelerinin cilde yayılmasını engellemektedir.

Güneş lekelerine karşı patates uygulaması için öncelikle patateslerin kabuğu soyulmalı ve çok ince dilimler halinde doğranmalıdır. Daha sonra bu patates dilimleri yüz bölgesi dahil ciltte güneş lekesi oluşan bölgelere uygulanmalıdır. Ciltte güneş lekesi olan bölgelerde patates dilimleri durdukça güneş lekeleri incelecek ve kaybolacaktır. Bu uygulamadan etkili bir sonuç almak için her gün taze uygulama yapılması gerekmektedir. Bu uygulamadan sonra cilt ılık suyla yıkanarak temizlenmelidir.

Yeşil Çay

Antioksidan etkiye sahip olan yeşil çay, cilt bakımında çok fazla tercih edilmektedir. Yeşil çay, aynı zamanda antioksidan etkisiyle güneş lekelerine çok iyi gelmektedir. Hatta güneş lekesine kesin çözüm arayanlara önerilmektedir. Bu uygulamayı evde yapabilmek için poşet halindeki yeşil çay demlendikten sonra bir süre soğuması beklenmelidir. Yeşil çay poşetleri soğuduktan sonra ciltte güneş lekesi olan bölgelere masaj yapılarak uygulanmalıdır. Bu uygulamanın düzenli olarak yapılması halinde güneş lekelerine kısa sürede çözüm olacağı söylenebilir.

Aloe Vera

Ciltte oluşan güneş lekelerini gideren bitkiler arasında başı çeken aloe vera, yaprağında barındırdığı jelle güneş lekelerinin temizlenmesinde oldukça etkilidir. Cilt hücrelerinin yenilenmesinde de etkili olan aloe vera bitkisinin özellikle jeli, cilt için bir nevi maske görevi üstlenmektedir. Bir çay kaşığı aloe vera jeli, ciltte güneş lekelerinin oluştuğu bölgelere sürülmelidir. Bu jel, cilt üzerinde 10 dakika kadar bekletildikten sonra cilt ılık suyla yıkanarak temizlenmelidir. Bu uygulama her gece yapılabileceği gibi sabah kalkıldıktan sonrada yapılabilir. Aloe vera bitkisinin yaprağının barındırdığı jel, güneş lekelerini yavaş temizlese de güneş lekelerinin ciltten temizlenmesinde oldukça etkilidir.

Güneş Lekesini Temizleyen Doğal Maske

Cildinde güneş lekesi oluşanlar, bu lekeden kurtularak doğal görünümlerine kavuşmak için genellikle etkili bir güneş maskesi uygulamayı tercih etmektedir. Güneş lekesine iyi gelen en doğal maskenin tarifi ise şöyledir;

Bu doğal maskeyi hazırlamak için gereksinim duyulan malzemeler;

  • 1 çay kaşığı karbonat
  • 1 yemek kaşığı yoğurt
  • 1 çay kaşığı limon suyu

Bu doğal maskeyi hazırlayarak cilde uygulamak için öncelikle bütün malzemeler bir kabın içerisine konularak iyice karıştırılmalıdır. Elde edilen bu karışım, her gece uyumadan evvel cilde sürülmeli ve daha sonra yaklaşık 15 dakika ciltte kalması sağlanmalıdır. Bu maskenin, güneş lekelerinin neden olduğu kahverengi lekeleri yok etmesi için düzenli olarak uygulanmasına çok dikkat edilmelidir. Ciltte peeling etkisi yaratan karbonat, cilt hücrelerini yenileyen yoğurt ve içeriğindeki asitler ile limon, ciltte oluşan güneş lekelerinden kısa sürede kurtulmaya destek olmaktadır.