Çok Terlemek Kilo Verdirir Mi

çok terlemek kilo verdirir mi
çok terlemek kilo verdirir mi

Terlemek, vücudun ısı dengesini koruyabilmek için gelişim sağlayan bir durumdur. Sıcakta veya oturarak terlemek zayıflamayla ilgili bir durum değildir. Eğer yüksek yoğunlukta antrenman yaparken terliyorsanız bu durum vücudun dengelenmesine ve kalp ritmine ayak uydurmaya çalıştığını göstermektedir. Terlemek, kilo vermenin üzerinde etkisini sizler için faydalı bilgiler ile birlikte derledik. Terleme durumu vücudun vermiş olduğu bir tepkidir ve zayıflamakla ilgili bir alakası yoktur. Fakat ilerleyerek vücutta fazla suyun ve tuzun atılmasını sağlamaktadır. Peki, çok terlemek kilo verdirir mi? Ayrıca aşırı derecede terlenmesi kişinin günlük yaşantısını olumsuz etkileyebilmektedir. Terlemeye son vermek için yüz terlemesi nasıl tedavi edilir yazımıza da göz atmanızı tavsiye ederiz.

Çok Terlemek Kilo Verdirir Mi

Yoğun ve yağ yakma etkisi olan bir sporun sonunda terlenmesiyle birlikte yalnızca sıcaktan dolayı da terlemek mümkündür. Terlemek yağ yakmaya yönelik bir etkisi yoktur. Sadece vücut ısısının dengelenmesine yardımcı olmaktadır. Eğer yoğunluğu yüksek bir egzersiz yapıyorsanız terlemeniz mümkündür ve bu durumda da kalori harcadığınız anlamına gelmektedir. Terlemeyle ilgili yağ yakımı bağlantılı olabilmektedir. Kaloriler atılmakta olan terle daha fazla yakılması mümkündür. Fakat sıcak havada kişilerin kendilerini terletmek için zorlaması veya daha kalın giysiler giyerek terlemeye çalışması sağlıklı olmamaktadır.

Vücudun ısısı yükselmesiyle birlikte terleme ortaya çıkmaktadır. Vücudun da ısısı azalmasıyla birlikte ter bezleri çalışır ve tuz, şeker, atık maddeler de vücutta ter ile birlikte atılmaktadır. Terleme esnasında yağ yakımının daha fazla olması veya daha çok terlemenin daha fazla kilo vermeye yönelik etkisinin olduğu söylenemez. Fakat terleme sayesinde vücudun fazla su ve tuzlardan arınması için hafiflemiş olduğu ve ödem attığı doğru olduğunu belirtebiliriz.

Sıcaktan, Uyku Esnasında ve Spor Yaparken Çok Terlemek Kilo Verdirir Mi

Sıcak havalarda terlemek sadece havadan kaynaklı değildir. Sıcak havalarda vücut ısısını düzenlemek açısından terler ve bu durum zayıflamak veya yağ yakımıyla alakalı bir durum değildir. Eğer spor esnasında çok terliyorsanız bu durumda da vücut ısısının önce yükselmeye başlamasıyla birlikte kalp ritminin de yükselmiş olduğunu gösteren bir durumdur.

Terlemeyle birlikte vücut kendi ısısını dengelemektedir. Böylece kalbin yükselmekte olan ritmiyle daha fazla fayda sağlamaktadır. Kardiyo antrenmanlarının yapılmasıyla birlikte vücudun terlemesine alıştırmak uzun süreli daha sağlıklı bir yaşam için önem taşımaktadır. Uyku esnasında terlemenin de zayıflamakla bir ilgisi bulunmamaktadır. Bu durum kabus görmekten, sıcaktan veya kalp ritminden dolayı kaynaklanıyor olabilir.

Terleyince Vücutta Neler Olur

Terleme durumunda vücut ısısını dengelemekte ve aşırı ısınmanın önüne geçmeye çalışmaktadır. Vücut gözeneklerin açılmasını sağlar ve ciltten alınan faydalı ürünlerden daha fazla fayda göstermektedir. Aynı zamanda terlemeyle birlikte hastalığa neden olan mikropların da dışarı atılması daha kolay olmaktadır. Vücutta fazla su ve tuz ödem yapmış olduğu ve şişkinliğe neden olmasından dolayı bunu da terleme sayesinde vücuttan atmak mümkündür.