Çocuklarda Mide Bulantısı Nasıl Geçer

Çocuklarda Mide Bulantısı Nasıl Geçer
Çocuklarda Mide Bulantısı Nasıl Geçer

Bir çoğumuz zaman içerisinde pek çok kez mide bulantısıyla ilgili problemler yaşadık. Mide bulantısı ve kusmayı etkileyecek farklı sebeplerde bulunmaktadır. Genellikle virüslerin sindirim sistemine yönelik olumsuz etkileri olmasıyla birlikte viral gastroenterit olarak adlandırılmakta olan tıbbi bir sağlık problemi nedeniyle kusma meydana gelmektedir. Yetişkinlerde bile zorlu bir durum haline gelen kusma sorunu, çocuklarda daha da zorlu bir hale gelmektedir. Peki çocuklarda mide bulantısı nasıl geçer? Çocuklarda mide bulantısına iyi gelen besinler nelerdir? merak ettiğiniz her şeyi bu yazımızda derledik. Ayrıca mide bulantısına ne iyi gelir yazımızı inceleyip mide bulantısıyla alakalı daha detaylı bilgilerede sahip olabilirsiniz.

Mide Bulantısı Nedir
Mide Bulantısı Nedir

Mide Bulantısı Nedir

Mide bulantısı, vücutta meydana gelen bir sorunun belirtisi veya semptomu olarak da yorumlanmaktadır. Mide bulantısı, huzursuzluk vermesiyle birlikte rahatsız edici bir durum halinede gelmektedir. Mide bulantısı genel olarak kusmanın durumunun ilk kısmı olarak da adlandırılmaktadır. Kusma durumu ise mide içeriğinin zorlu bir şekilde olmasıyla ve istemsiz şekilde ağız yoluyla dışarıya boşaltılmasıdır.

Çoğunlukla mide bulantısının oluşmasının nedeni olan virüsler, sindirim problemleri, hamilelik ya da hoş olmayan bir kokunun etkisi gibi bir çok nedene bağlı tetiklenmesi mümkün olan bir durumdur. Mide bulantısına ek olarak ishal, karın ağrısı ve baş ağrısıda görülebilmektedir. Bu belirtiler varsa mutlaka doktorunuza başvurmanızı tavsiye ediyoruz.

Çocuklarda Mide Bulantısına İyi Gelen Besinler Nelerdir

  • Nane limon
  • Zencefil
  • Beyaz leblebi
  • Tuzlu çubuk kraker
  • Tuzlu ayran
  • Dinlenmek
  • Patates haşlaması
Çocuklarda Mide Bulantısı Neden Olur
Çocuklarda Mide Bulantısı Neden Olur

Çocuklarda Mide Bulantısı Neden Olur

Çocuklarda mide bulantısı neden olur? Sorusunu kısa bir şekilde açıklamak gerekirse: bulantı ve kusma, viral bir enfeksiyon, gıda zehirlenmesi, alerjik durumlar, yol tutması, aşırı miktarda yemek yeme, çocukta öksürme ve yüksek ateş belirtisi olarak meydana gelmekte olan hastalıklarda temel nedeni mide bulantısıdır.

Mide Bulantısı ve Kusma Nasıl Tedavi Edilir

Mide bulantısının, yaş ve nedene bağlı olmaz üzere mide bulantısı ve kusmanın tedavi yöntemi için birkaç seçenekte bulunmaktadır. Mide bulantısının tedavi yöntemi çoğunlukla bulantının oluşma nedenine bağlı olarak farklılıklar göstermektedir. Bu tedavi yöntemleri seçeneklerinden kişiye en uygun olanı belirlenebilmesi için öncelik olarak bir doktor kontrolünden geçmek sağlıklı olacaktır.

Mide bulantısının hafiflenebilmesi için öncelik olan tercih edilmekte olan yöntemlerden biride su gibi sıvıların daha sık tüketimi önerilmektedir. Kusma döneminin sonlanmasına kadar katı yiyeceklerin tüketimi sağlanmamalıdır. Özellikle de 24 saati geçen uzun süreli kusma durumunda dehidrasyonun giderilmesi için uygun olan tedavi yönteminin uygulanması önemlidir.

Mide Bulantısının Kusmaya Dönmesi Nasıl Önlenir
Mide Bulantısının Kusmaya Dönmesi Nasıl Önlenir

Mide Bulantısının Kusmaya Dönmesi Nasıl Önlenir

Mide bulantısını hisseden kişiler, aşırı miktarda asit içermeyen meyve suyu ya da soda gibi hafif tatlandırıcı içeriğine sahip olan içeceklerin tüketimi kusma durumunu birazda olsa giderilmesini sağlayacaktır. Portakal veya greyfurt gibi aşırı miktarda asit içeriğine sahip olan meyve sularının tüketiminden kaçınmanızı öneririz. Bu durum kusmanızı ağırlaştırabilmektedir.

Yemeklerden sonra yoğun egzersizlerin uygulanmasından kaçınmak ve yeterli miktarda dinlenerek kusmanın giderilmesi açısından faydalı olacaktır. Bunun nedeni ise yapılan egzersiz ile birlikte bulantı durumunun artmasına neden olacaktır ve bunun sonucunda da kusmaya neden olacaktır.