Mide Bulantısı Nasıl Geçer

mide bulantısı nasıl geçer
mide bulantısı nasıl geçer

Mide bulantısı, toplumda çok sık karşılaşılan sağlık problemleri arasında yer almaktadır. Mide bulantısı çoğu insan tarafından hafife alınan ve geçiştirilebilir bir rahatsızlık olarak düşünülse de mide bulantısını kesinlikle hafife almamak gerekir. Çünkü mide bulantısının altında çok ciddi sağlık problemleri yatabilir.

Midede yaşanan bir rahatsızlık sonucunda görülen mide bulantısına sindirim problemleri, virüsler, kötü koku ve gebelik gibi birçok faktör neden olabilmektedir. Mide bulantısı evde uygulanabilecek bitkisel tedavilerle geçiştirilebilse de bu problemle çok sık karşılaşılıyorsa ve beraberinde ishal ile baş ağrısı gibi semptomlarda görülüyorsa, bir sağlık kuruluşuna müracaat ederek hekim kontrolünden mutlaka geçilmelidir.

Peki, mide bulantısı nasıl geçer? Mide bulantısına ne iyi gelir başlıklı diğer yazımıza da göz atmanızı tavsiye ederiz.

Mide Bulantısı Nedir?

Birçok farklı nedenden kaynaklanabilen mide bulantısı günlük yaşam kalitesini düşürmektedir. Ayrıca mide bulantısı, vücuttaki diğer sağlık problemlerine de işaret edebilmektedir. Mide bulantısının en sık rastlanan nedenleri arasında gıda zehirlenmeleri, sindirim sistemi sorunları, kulağın iltihaplanması, kötü koku, gebelik ve virüsler yer almaktadır.

Peki, ‘Mide bulantısı nedir?’ Midede kasılma hissiyle birlikte kusacakmış gibi bir his oluşması mide bulantısı olarak tanımlanmaktadır. Mide bulantısıyla birlikte iştahsızlık da genellikle seyretmektedir. İnsana çok ciddi rahatsızlık veren mide bulantısı, hiç de hoş olmayan ve insanı çok zor durumlarda bırakabilen bir sağlık problemidir. Mide bulantısının ardından kusma gerçekleşebilir ve mide bulantısı kronik bir seyir izleyebilir. Mide bulantısına tedbir alınmaması halinde çok ciddi sağlık problemleri görülebilir. Mide bulantısının neden kaynaklandığının bilinmesi de en az geçiştirilmesi kadar önem taşımaktadır. Bu sayede mide bulantısının kronik bir rahatsızlık haline gelmesi önlemiş olur.

Mide Bulantısı Neden Olur?

Mide bulantısı problemini çok sık yaşayanlar tarafından ‘Mide bulantısı neden olur?’ sorusu çok sık araştırılmaktadır. Mide bulantısına birçok faktörün neden olabileceğine yukarıda değinilmişti. Mide bulantısının en sık rastlanan nedenleri sindirim sistemi sorunları, kulaktaki iltihaplanmalar ve gıda zehirlenmeleridir. Bu üç temel neden haricinde mide bulantısının belli başlı nedenleri şöyle sıralanabilir;

 • Bağırsakların tıkanması
 • Alkolün çok fazla içilmesi
 • Apandisit hastalığı
 • Aşırı yağlı ya da baharatlı besinlerin çok fazla tüketilmesi
 • Vücudun alerjik reaksiyon gösterdiği besinlerin tüketilmesi
 • Hoşa gitmeyen kokulara karşı vücudun tepki vermesi
 • Bazı kanser türlerinin mide bulantısını tetiklemesi
 • Beyin sarsıntısı geçirilmesi ya da beynin hasar alması
 • Beyinde tümör oluşması
 • Bulimia Nevroza gibi psikolojik rahatsızlıklar
 • Diyabet hastalarında görülen gastroparezi ya da midenin yavaş boşalması
 • Hamileliğin erken süreçleri
 • Midenin virüs, enfeksiyon ve bakterilerden etkilenmesi
 • Viral enfeksiyonlar
 • İlaçların yan etkileri
 • Duygusal stres
 • Menenjit
 • Kulakta enfeksiyon oluşması
 • Safra kesesi rahatsızlığı
 • Mide ekşimesi
 • Gastroözofagealreflü (GERD) rahatsızlığından dolayı yemek esnasında midedekilerin özofagusundan yukarı çıkması sonucu mide bulantısına yol açan yanma hissi
 •  Şiddetli ağrı mide bulantısını tetikleyebilir. Özellikle safra kesesi ve böbrek taşları ağrıları ile pankreatit ağrılar mide bulantısına neden olmaktadır.
 • Mide içerisinde ya da ince bağırsağın astarı üstünde oluşan ve ülser olarak adlandırılan yaralarda mide bulantısını tetikleyebilir. Özellikle yemek esnasında yanma ve ani bulantı hissedilebilir.
 • Deniz tutması, yol tutması, araçla seyahat esnasında engebeli yollardan gidilmesi, düzensiz hareketlere neden olarak beyne iletilen mesajların duyularla senkronize olmasını engellemektedir. Bu durumda mide bulantısı, baş dönmesi ve kusma gibi sağlık problemlerine neden olabilir.

Mide bulantısı olduktan sonra, mide bulantısı nasıl geçer konusunda bilgi sahibi olmak faydalıdır.

Mide bulantısı kronik bir hale geldiyse altında çok ciddi sağlık problemleri yatabilir. Bu nedenle kronik hale gelen mide bulantılarında bir hekim kontrolünden mutlaka geçilmelidir. Kronik hale gelen mide bulantısına anlık çözüm için bitkisel tedavi yöntemlerinden faydalanılabilir.

Mide Bulantısına Bitkisel Tedavi

Mide bulantısı hissi genellikle aniden ortaya çıkan bir rahatsızlık olduğu için bitkisel tedavi yöntemlerinden istifade edilerek kısa süre içerisinde mide bulantısı hissine son verilebilir. Bunun içinde mide bulantısına bitkisel tedavi yöntemleri hakkında doğru bilgiye ulaşılması çok önemlidir. Mide bulantısı nasıl geçer ve mide bulantısına iyi gelen bitkisel yöntemleri;

Zencefil Çayı

Mide bulantısını gidermenin en iyi bitkisel yöntemi arasında zencefil çayı başı çekmektedir. Zencefil çayının günlük iki defa içilmesi mide bulantısını gidereceği gibi zencefilin koklanması da mide bulantısına çok iyi gelmektedir.

Bol Su Tüketilmesi

Vücudun aşırı sıvı kaybetmesi de mide bulantısını tetiklemektedir. Bunun için bol su içilerek vücudun sıvı kaybının yerine konması da mide bulantısını geçirecektir. Suyu birden kafaya dikerek içmek yerine aralıklarla içmeye dikkat etmek gerekmektedir.

Papatya ve Rezene Çayı

Mide bulantısını geçirmenin en etkili yöntemleri arasında papatya ve rezene çayı da yer almaktadır. Papatya ve rezene çayı hazırlandıktan ve tatlandırıldıktan sonra küçük yudumlar halinde içilmesi midenin rahatlamasında daha etkili olmaktadır. Papatya ve rezene çayının aşırı olmamasına ve bal ile tatlandırılmasına dikkat edilmelidir.

Nane ve Limon Çayı

Gittikçe artan mide bulantısına karşı nane ve limon çayı birebir olduğu gibi taze nanenin koklanması ya da limon suyu içilmesi de oldukça etkilidir.

Temiz Hava

Mide bulantısı hissine son vermede temiz havanın yeri bambaşkadır. Mide bulantısı hissedildiği anlarda havasız kapalı ortamlardan açık ve temiz havaya çıkılarak bol oksijen alınmalıdır. Açık havada yapılacak kısa bir yürüyüş mide bulantısına çok iyi gelecektir.

Pirinç Lapası

Pirinç lapasının mide bulantısına iyi geldiği fazla bilinmese de mide bulantısını gidermenin etkili yöntemlerinden biridir.

Tuzlu Bisküvi

Mide bulantısı hamilelikten kaynaklanıyorsa sabah bulantısı çok sık görülmektedir. Sabah hissedilen mide bulantısının en etkili çözümü ise tuzlu kraker veya tuzlu bisküvidir.

Yoğurt

Kemoterapiden kaynaklı mide bulantısına karşı en etkili besinler arasında yoğurt ön plana çıkmaktadır. Yoğurdun sade olarak tüketilmesi uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Derin Nefes Alınıp Verilmesi

Mide bulantı hissi çok şiddetli değilse temiz havada derin derin nefes alınıp verilmesi mide bulantısına çok iyi gelmektedir. Mide bulantısının nedeni aşırı yemek yenilmesi veya alkol alınması ise temiz havada derin derin nefes alıp vermek oldukça etkilidir.

Muz ve Karpuz

Mide bulantısı hissini uzun süre bastırmak için muz veya karpuz tüketilmelidir. Aşırı sıvı kaybetmiş vücudun sıvı gereksinimini karpuz karşılayacaktır. İçeriğinde bol miktarda potasyum barındıran muz ise midenin rahatlamasında oldukça etkilidir.