Çocuklarda Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir

çocuklarda boğaz ağrısına ne iyi gelir
çocuklarda boğaz ağrısına ne iyi gelir

Birçok ebeveyn çocuğuna baktığında burun tıkanıklığı veya ateş gibi şikayetlerin oluşmasıyla ilgili ipuçları yakalayabilmektedir. Fakat boğaz ağrısı, özellikle de bu belirtinin tam anlamıyla ifade edilemeyerek bebekler ve küçük yaşlardaki çocukların söz konusu olmasıyla birlikte dışarıdan kolay bir şekilde anlaşılan şikayet olarak yer almamaktadır.

Her ne kadar çocuğun şikayetinin ne olduğu anlaşılmasa da ebeveynler bakımından oldukça can sıkıcı bir durum olarak 2 yaştan küçük çocuklarda boğaz ağrısının düşünülmesiyle birlikte ağır bir seyre sahip olmadığı unutulmaması gerekir.

Boğaz ağrısının bu yaşta hafif görülmesinin sebebi ise henüz vücutlarının küçük tahrişlere bağlı olarak meydana gelen ağrılara karşı tam anlamında farkındalık gelişmemesinden kaynaklı olmasıdır. Peki, çocuklarda boğaz ağrısına ne iyi gelir? 

Ayrıca çocuklarda kuru öksürüğe ne iyi gelir konu başlıklı yazımıza da göz atmanızı tavsiye ederiz.

Boğaz Ağrısı Nedir

Boğaz ağrısı, bu bölgede çeşitli sebeplerden kaynaklı meydana gelen kuruluk ve tahrişten sonra ortaya çıkan belirtilerden biridir. Okul dönemi yaş grubundaki çocuklarda boğaz ağrısı, sık sık karşılaşılmakta olan şikayetlerdendir. Boğaz ağrısı, özellikle de çocuğun beslenmesi ve konuşması esnasında ağırlaşabilmektedir. Nezle ve grip gibi virüslerden dolayı meydana gelen rahatsızlıklarla birlikte bakteriyel enfeksiyonlar boğaz ağrısının en sık karşılaşılmakta olan sebepleri arasında yerini almaktadır.

Birçok sebepten kaynaklı oluşan boğaz ağrısı, genel olarak ciddi bir seyir izlememekte ve çoğunluk olarak kendiliğinde gerileme eğilimindedir. Bu gerileme dönemine kadar geçmekte olan süreçte hekimlerin önerisiyle yapılabilecek çeşitli uygulamalar sayesinde çocuğunuzda meydana gelen şikayetlerin rahatlamasını sağlayabilirsiniz.

çocuklarda boğaz ağrısı belirtisi nedir
çocuklarda boğaz ağrısı belirtisi nedir

Çocuklarda Boğaz Ağrısı Belirtisi Nedir

Çocuklarda boğaz ağrısı belirtisi, bu şikayetin meydana gelmesinde rol oynayan asıl faktöre bağlı olarak değişimler gösterebilmektedir. Çocuklarda boğaz ağrısı sebeplerinin başında viral enfeksiyonlar gelmektedir. Hatta boğaz ağrısı pek çok çocukta soğuk algınlığının ilk belirtisi olarak meydana gelebilmektedir. Bazı çocuklarda ise viral enfeksiyonlar esnasında meydana gelen boğaz ağrısı, hafif ateş ile birlikte diğer şikayetlerle de eşlik edebilmektedir. Çocuklarda viral enfeksiyon sebebiyle meydana gelen boğaz ağrısı belirtileri ise aşağıdaki yer almaktadır:

  • Boyundaki bezlerde büyüme ve hassasiyet oluşması,
  • Yutkunmada zorlanma,
  • Baş ağrısı,
  • Burun tıkanıklığı, burun akıntısı ve hapşırma,
  • Orta şiddette öksürme.

Çocuklarda Boğaz Ağrısı Neden Olur

Soğuk algınlığı, grip, akciğer enfeksiyonu, tonsilit ve boğaza kaçan yabancı cisimlerden kaynaklı meydana gelen boğaz ağrısı şikayetlerinin yaygın nedenleri arasında farenjit ve bademcik iltihabı olarak bilinmekte olan tonsilit yer almaktadır.

Çocuklarda Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir

Çocuklarda boğaz ağrısı şikayeti, doktorların bilgisi ve önerisi doğrultusunda yapılan çeşitli uygulamalarla birlikte rahatlatabilmektedir. Çeşitli cihazların kullanımıyla birlikte çocuğun bulunmuş olduğu ortamın nem oranının artış göstermesiyle yapılan uygulamalar arasındadır. Havanın nemlenmesiyle birlikte çocuğun boğazındaki kuruluğun giderilmesi sağlanmaktadır. Bunun sonucunda ise tahrişe bağlı meydana gelen boğaz ağrısı şikayetlerinin azalmasını sağlamaktadır.

Ilık çorba ve çeşitli içeceklerin hazırlanmasıyla birlikte çocuklarda boğaz ağrısının azalması adına atılabilecek bir diğer adımlardan biridir. Ayrıca çocuğun yeterli derecede dinlenmesi ve günlük sıvı tüketiminin artış göstermesine de özen göstermesi gerekmektedir. Büyük çocuklarda dondurma gibi soğuk gıdalar boğaz ağrısı şikayetinin azalmasında fayda sağlayabilmektedir. Boğaz pastili ve diğer sert şekerler özellikle de 4 yaşından küçük olan çocuklarda boğulmalara sebep olmasından dolayı kullanılması önerilmemektedir.