Çocuklarda Kuru Öksürüğe Ne İyi Gelir

çocuklarda kuru öksürüğe ne iyi gelir
çocuklarda kuru öksürüğe ne iyi gelir

İnsanlarda üst solunum yollarında mukus olarak adlandırılan yapışkan bir madde meydana gelmektedir. Ortaya çıkan bu mukus, solunum esnasında dışarıdan hava ile birlikte alınan yabancı partiküllerin tutulmasını sağlamaktadır. Bu durumda da yabancı partiküller alt solunum yollarına inmemektedir. Bu mekanizmadan dolayı vücudun kendini enfeksiyonlara karşı koruyucu bir hale getirmesini sağlar. Solunum yollarında üretim sağlanan mukusun tahriş olmasıyla birlikte vücut bu tahriş edici maddelerden kurtulabilmek için öksürük refleksini ortaya çıkarmaktadır. Çocuklarda kuru öksürüğe ne iyi gelir? Çocuklarda öksürük nedenleri nelerdir? Kuru öksürük ile ilgili bilinmesi gereken faydalı bilgiler bu yazımızda derlenmiştir.

Öksürük Nedir

Öksürük yabancı partiküllerin, mikroplar, tahriş edici maddelerin, sıvıların ve mukusun boğaz ve solunum pasajından temizlenmesiyle birlikte istemli ya da istemsiz olarak ortaya çıkmaktadır. Akut, subakut veya kronik olmasıyla birlikte farklı farklı görülmektedir. Genellikle de üç haftadan kısa sürmesi durumunda akut, 3 ila 8 hafta aralığında sürmesi durumunda ise subakut, 8 haftadan daha uzun sürmesi durumunda kalıcı bir öksürük olması durumunda kronik öksürük meydana gelmektedir. Öksürük genel olarak iki hafta içerisinde tamamen veya önemli miktarda iyileşmektedir.

öksürük neden olur
öksürük neden olur

Öksürük Neden Olur

Solunum yollarının temizlenmesiyle birlikte ortaya çıkan vücudun doğal bir refleksi olan öksürük, çeşitli sebeplerden kaynaklı normalden daha fazla tetiklenmektedir. Öksürük genel olarak virüslerden kaynaklı meydana gelir ve tedavi edilmeden de kendiliğinde düzelme görülebilmektedir. Akut veya kronik öksürük ise farklı sebeplerden dolayı meydana gelebilmektedir.

Akut Öksürük Nedenleri Nelerdir

Akut veya 3 haftadan daha fazla devamlılık gösteren öksürük, genel olarak üst veya alt solunum yolu enfeksiyonlarından dolayı ortaya çıkmaktadır. Grip ve soğuk algınlığından kaynaklanan solunum yolu enfeksiyonları, akut öksürük sebeplerinden kaynaklanır. Öksürüğe neden olan durumlardan bazıları ise aşağıda yer almaktadır;

 • Grip
 • Soğuk algınlığı
 • Farenjit
 • Bahar alerjisi
 • Bronşit
 • Zatürre
 • Akut sinüzit

Kronik Öksürük Nedenleri Nelerdir

Sigara kullanımı sonucunda her zaman kronik solunum yolu rahatsızlıklarıyla ilgili olarak kronik öksürük sebepleri arasında da en başta gelmektedir. Ayrıca bu nedenle de meydana gelen öksürüğün kendine özel sesi de bulunmaktadır. Kronik öksürüğün meydana gelmesine neden olan durumlardan bazıları aşağıdaki gibidir;

 • Sigara tüketimi
 • Geniz akıntısı
 • Solunum yollarını döşeyen mukoza tabakasında ortaya çıkan kuruluk
 • Reflü rahatsızlığı
 • Astım
 • Solunum yolunda oluşan alerjik durumlar
 • KOAH
 • Akciğerde oluşan mantar enfeksiyonları

Öksürükte hafifleme gözükmeden yaklaşık olarak 3 hafta boyunca devamlılık göstermesi durumunda veya daha da şiddetli bir hale gelmesi durumunda mutlaka bir hekime başvurmanızı tavsiye ediyoruz. Genel olarak öksürüğe neden olan durumlarda ciddi rahatsızlıklar ortaya çıkmamaktadır. Fakat nadir durumlarda uzun süreli devamlılık gösteren öksürük, akciğer kanseri ya da kalp yetmezliği gibi acil tedavi uygulaması isteyen bazı durumlardan ciddi rahatsızlıkların işareti olabilmektedir. Aşağıda yer alan durumlarda ise mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurmanızla birlikte uygun tedavi yöntemlerinin uygulanmasında fayda olacaktır;

 • Şiddetli öksürük oluşması,
 • Öksürükte artış gözükmesi
 • Öksürükle birlikte kilo kaybının oluşması
 • Boyun bölgesinde ortaya çıkan şişlik
 • Yutkunmada güçlük
 • Seste değişimler
 • Kan tükürme şikayetinin oluşması
 • Göğüs bölgesinde ağrı oluşması
 • Yüksek ateş
çocuklarda öksürük nedenleri nelerdir
çocuklarda öksürük nedenleri nelerdir

Çocuklarda Öksürük Nedenleri Nelerdir

Çocuklarda öksürük olması ebeveynlerin en sık karşılaşmış olduğu durumlardan biridir. Öksürük, vücudun yabancı madde ve mikroplardan kaynaklı kendini koruyabilmesi için gelişmekte olan bir refleks olsa da çocuklarda oldukça sık karşılaşılan öksürük durumu ebeveynlerin endişelenmesine neden olabilmektedir. Öksürük birçok farklı sebeplerden kaynaklıda ortaya çıkabilmektedir. Genel olarak ciddi bir sorunun belirtisi değildir. Bu sebeple de ebeveynler çocukların öksürüğe yakalanması durumunda, çocuğun öksürüğünü hafiflemesi için bazı yöntemlere başvurması gerekmektedir.

Öksürük, kuru ve balgamlı olmasıyla birlikte iki gruba ayrılmaktadır. Balgamlı ya da diğer bir adıyla ıslak öksürük, öksürme esnasında balgam olarak adlandırılan mukusun dışarı atılması durumunda veya dışarı atılıyormuş hissiyatının verdiği seslerin çıktığı gruptur. Balgamlı öksürük olması durumunda kişide öksürük esnasında hırıltılı seslerde duyulmaktadır. Kuru öksürükle birlikte herhangi bir balgam çıkışının olmaması, boğazda biriken mukus sesinin alınmadığı öksürük çeşitlerinden biridir. Kuru ve ıslak öksürüğe neden olan rahatsızlıklar ise farklılıklar gösterebilmektedir. Ancak bazı rahatsızlıklarda hem kuru olarak hem de ıslak olarak öksürük oluşabilmektedir.

Çocuklarda Kuru Öksürüğe Ne İyi Gelir

Çocuklarda kuru öksürük genel olarak kendiliğinden zaman içerisinde geçmekte olan durumlardan biridir. Fakat bazı öksürüklerin altında ciddi rahatsızlıklar da meydana gelebilmektedir. Özellikle de uzun süreli devamlılık gösteren kronik öksürük, öksürme esnasında kan gelmesi, öksürükle birlikte meydana gelen ateş gibi çeşitli durumlardan kaynaklı da kuru öksürük oluşabilmektedir. Bu gibi durumlarda mutlaka bir hekime başvurmanızı tavsiye ediyoruz.

Çocuklar bir yıl içerisinde pek çok kez basit viral enfeksiyon geçirmektedirler. Birçok kez öksürük problemiyle birlikte karşı karşıya kalınmaktadır. Bu nedenle de bu durumların oluşmasıyla ebeveynler, ilaç tedavisine başvurmak dışında basit ve doğal tedavi yöntemleri uygulayarak öksürüğün geçmesini sağlayabilmektedirler.

Çocuklarda kuru öksürüğe ne iyi gelir? Kısaca uygulanabilecek ilk yöntemlerden biri de nemli havadır. Hava nemlendiren cihazların odanızda olması ya da duşta sıcak suyu açıp banyo havasının, nemli olmasını sağlamanız mümkün olacaktır. Çocuğunuzun bu nemli havada yaklaşık olarak 10-15 dakika solunmasını sağlayarak kuru öksürüğün geçmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca ılık sıvaların tüketimiyle birlikte de çocukların boğazının rahatlamasında katkıda bulunabilmektedir. Ilık süt, bitki çayları ya da sadece su tüketimiyle birlikte kuru öksürüğün giderilmesi mümkün olacaktır. Öksürüğün yanı sıra viral enfeksiyonlardan kaynaklı oluşan kuru öksürüklerde bol su tüketiminin sağlanmasıyla birlikte hastalığın daha çabuk atılması mümkün olacaktır.