Bitki Çayları Zayıflatır mı

bitki çayları zayıflatır mı
bitki çayları zayıflatır mı

Zayıflamak için bitki çaylarının bilinçsiz tüketimi insan sağlığına ciddi zararlar verebilir. Hatta böbreklerde toksik etki yaratarak zehirlenmelere dahi neden olabilir. Bitki çaylarının zayıflatıcı etkisinden dolayı fazla kilolarından kurtulmak isteyen insanlar, bitki çaylarına yönelseneler de; Bitki çaylarının tek başına zayıflamaya hiçbir etkisi yoktur.

Sosyal medya ve internet ortamlarında ‘Bitki çayları zayıflatır mı?’ sorusuyla çok sık karşılaşmakta, hatta zayıflatan bitki çayları ile ilgili çoğu kulaktan dolma bilgiler olan çeşitli öneriler okumaktayız. Bu bitki çaylarının sanıldığı kadar masum olmadığını belirterek sizleri uyarmakta fayda var. Yine zayıflamak için çoğu kaçak yollardan satılan bazı bitki çaylarının içeriğiyle ilgili laboratuvar ortamlarında yapılan testlerde bu çayların içeriğinde psikolojik tedavide kullanılan ilaçların yanı sıra yüksek dozda alındığında kalp ve damar sisteminde tahribata neden olan ve kesinlikle hekim kontrolünde alınması gereken ‘sibutramin’ adlı maddenin olduğu tespit edilmiştir.

Bitki çayları ile ilgili daha fazla bilgi için diğer yazımıza da göz atmanızı tavsiye ederiz:

Bitki Çayları

Bitki Çayları Nasıl Tüketilmeli?

Sağlıklı bir bitki çayı hazırlamak için bitkilerin çiçek kısımlarının kaynar suda 10 dakika demlendirilmesi gerekir. Bitki çayı demlendikten sonra hiç bekletilmeden taze olarak içilmelidir. Ayrıca bitki çayını fazla demleyerek gün boyu defalarca ısıtarak içmek sağlık problemlerine neden olabilir. Gün içerisinde rezene, ıhlamur ve yeşil çay gibi bitki çayları taze bir şekilde gönül rahatlığıyla tüketilebilir. Ancak bu bitki çaylarını günde 2 fincandan fazla tüketmemeye dikkat etmek gerekiyor.

‘Bitki çayları nasıl tüketilmelidir?’ sorusunun yanıtı için her bitki farklı endemik ve doğal yapıya sahip olduğundan ve her bitkinin işlevi farklı olduğundan dolayı bilinçli tüketimin öncelikli olduğu söylenebilir. Doğal ve organik olduğu için insanlar bitki çaylarının sağlıklı olduğunu düşünseler de bu düşünce son derece yanlıştır.

Zayıflamak için bitki çayları demlenirken amacına uygun bitkilerin kullanılarak demlenmesi ve bu çayların gereğinden fazla tüketilmemesi zayıflarken sağlığın korunması için son derece önemlidir. Ayrıca herhangi bir kronik rahatsızlığından dolayı düzenli olarak ilaç alanlar, bitki çaylarını kullanmadan önce mutlaka bir hekime danışmalıdır.

Bitki Çayı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnsanları obezlikten hemen kurtaracak mucizevi bir yöntem henüz keşfedilmedi. Buna rağmen birçok insanın fazla kilolarından bir an evvel kurtulabilmek için çevresinden duyduğu her yöntemi sağlıklı ya da sağlıksız olduğunu hiç düşünmeden ve araştırmadan denediğine hepimiz tanıklık ediyoruz. Bu durumdan istifade eden ve tek amaçları para kazanmak olan piyasa canavarları ise insanların bu zaaflarını avantaja çevirerek hiçbir tıbbi içeriği olmayan bitkisel ürünleri zayıflatıyor diye satarak para kazanıyorlar. Bu tür bitkilerin ve ilaçların sağlığa çok ciddi zararlar verebileceğinin bilincinde olmak gerekiyor. Yani insanlar ideal kilolarına kavuşmak isterken, sağlıklarından olabilirler.

Bitkilerden yapılan çayların insan sağlığına faydalı olabilmesi için o bitkilerin doğru bir şekilde toplanması, saklanması, bekleme süreleri ve koşullarına uyulması gerekir. Bu nedenle aktarlardan satılan bitkileri satın alırken bu koşulları taşıyıp taşımadığına dikkat edilmesi gerekiyor. Bunun içinde rastgele bir aktardan bitki almak yerine tanıdığımız ve güvendiğimiz aktardan bitki satın almalıyız. Ayrıca aktardan alınan bitkilerden internetten bulunan formüllerle çay yapılıp içilmesi ise hiç sağlıklı bir yöntem değildir. Marketlerde satılan form çayları ise içerik bilgileri çok iyi incelendikten ve bir doktor tavsiyesi alındıktan sonra içilmelidir.

Bitki çayları alırken dikkat edilmesi gerekenler hakkında gerekli araştırma yapılmadan sırf zayıflamak uğruna hiçbir bitki çayının tüketilmemesi sağlığımız için çok önemlidir. Günümüzde obezitenin temel iki nedeni işlenmiş şekerlerden yapılan besinlerin tüketiminin hızla artması ve internet ile akıllı telefonlar nedeniyle hareketsizleşen yaşam tarzıdır. Sizlere tavsiyemiz ne tükettiğinize dikkat ederek ve yaşamlarınızı hareketlendirerek ideal kilonuzu korumanız ve bu tür bitki çaylarına gereksinim duymamanızdır.

Diyette Bitki Çayı İçilir mi?

Obeziteyi engelleyecek bir ilaç ya da aşı bulunmuyor. Piyasada satılan zayıflama kapsülleri ise içeriğinde birçok zararlı kimyasal madde barındırıyor. Bu zararlı kimyasal maddeler ise insanı hayatından dahi edebiliyor. Bu kapsüllerin içeriğinin tamamen bitkisel olduğu söylense de laboratuvar ortamlarında yapılan incelemeler durumun böyle olmadığını gösteriyor.

Hal böyle olunca da ‘Diyette bitki çayı içilir mi?’ sorusu ön plana çıkıyor. Zayıflamaya ve kilo kontrolüne ciddi katkı sağlayan bitki çayları diyetteyken aşırıya kaçmamak suretiyle kararınca içilebilir. Ancak uzman firmaların ürettiği ve içeriğinde ne olduğu bilinen bitki çaylarını tüketmeye çok dikkat etmek gerekiyor.

Uzman firmaların ürettiği bitki çaylarının içeriğindeki sağlıklı maddeler vücutta yağ birikimini önler, vücutta ödemin hızla dışarı atılmasını sağlar, tükettiğimiz besinlerin bağırsakta kalma süresini kısaltır ve şeker metabolizmasını düzenleyerek fazla kiloların hızlı bir şekilde verilmesine yardımcı olur.

Diyette bitki çaylarının içilebileceğini belirtsek de bu konuda göz ardı edilmemesi gereken bir husus var ki o da bu çayların sağlıklı bir şekilde tüketilmesi için paketlenmiş halde olan bitki çaylarının satın alınmasıdır. Açıkta satılan bitkilerin satın alınarak bitki çayı yapılmaması ya da çay bahçelerinde, restoranlarda hazır halde kullanıma sunulan bitki çaylarının içilmemesi gerekir. Çünkü bu tür bitki çayları bakteri, küf, ilaç kalıntısı ve fiziksel kirlilik gibi sağlığa zarar veren birçok maddeyi içeriğinde barındırır.

Zayıflamaya Yardımcı Bitkisel Çaylar

Zayıflamak için bitki çayı içerken zayıflamaya yardımcı bitkisel çaylar içilmesi önemlidir. İşte zayıflamanıza yardım edecek o çaylar;

  • Vücuda yağ yaktıran yeşil ve beyaz çay, içeriğinde bol miktarda barındırdığı kateşin ile de fazla kiloların verilmesine çok ciddi katkı sağlamaktadır.
  • Bağırsakları çok hızlı bir şekilde boşaltan barut ağacı, vücuttaki ödemi yine çok hızlı bir şekilde dışarı atan kiraz sapı ve funda yaprağı da zayıflamaya yardımcı bitkisel çaylardandır.
  • Vücudunuza yoğun bir şekilde yağ yaktırmak istiyorsanız içeriğinde kekik, biberiye ve mate olan çayları tercih edebilirsiniz.
  • Vücutta şeker metabolizmasının düzenlenmesinde ve insülin direncinin kontrol altına alınmasında etkili olan dut yaprağı ve tarçın kabuğu da zayıflamak için içilebilecek bitki çaylarındandır.