Bir Tabak Mantı Kaç Kalori

Bir Tabak Mantı Kaç Kalori
Bir Tabak Mantı Kaç Kalori

Pek çok farklı ülkelerin mutfağında, değişik damak zevklerine göre hazırlık aşamasında değişik şekillerle birlikte hazırlanabilen evrensel bir yiyecek mantıdır. Gelenesel Türk mutfağının da vazgeçilmezi olan hamur işlerinden biri olarak yer almaktadır. Hazırlanması oldukça zahmetli olan küçük küçük bükülmesiyle birlikte maharet isteyen mantıdan ilk kaşıkta tüm zahmetlere değdiğine ikna oluyorsunuz. Yöresel mantılarımızın kendi aralarında da farklılıklar göstermektedir. Herkesin bildiği, kaşık kaşık götürdüğü normal mantı dışında en meşhur olanlardan biri de Kayseri mantıklısı, Çorum kuru mantısı, Çerkes mantısı, tepsi mantısı, koza mantısı, çıtır mantı, milföy mantısı, yalancı mantı çeşitleri ve sosyete mantısı olarak çeşitlendirilmektedir.

Genel olarak kaynağını araştırmamız gerektiğinde; Çin, Orta Asya ve Kafkasya kültürleriyle birlikte Baharat Yolu üzerinde bulunan topluluklara yayılmakta olan bir yiyecektir. Mantı, süreç içerisinde her kültürün farklı coğrafi iklim imkanlarına göre farklı malzemeler ile birlikte hazırlanmaktadır. Türk mutfağında genel olarak et ile birlikte hazırlanmaktadır. İtalyan mutfağında bir çeşit mantı olan ravioli de peynir ile birlikte hazırlanmaktadır. Çin mutfağında ise et dışında sebze ile birlikte de hazırlanmaktadır. İç hazırlanmadan sade mantıların yanında sos ile birlikte de servis edilebilen mantı çeşitleri de bulunmaktadır. Ayrıca Mantı Kaç Kalori konu başlıklı yazımızı incelerek mantının kalori değerlerini detaylı şekilde inceleyebilirsiniz.

İçerik Başlıkları

Bir Tabak Mantı Kaç Kalori

 • Bir tabak mantı yaklaşık olarak 325 kaloridir.

Mantı Kaç Kalori

Un, su, tuz ve yumurtayla birlikte hazırlanmakta olan mantı hamuruyla birlikte her yeri eşit bir şekilde incelikle açılmaktadır. Ardından küçük kareler halinde hamur kesilmektedir. İçerisine kıyma ve soğan ile hazırlanan harç ilave edildikten sonra paylaştırılıp mantı şekli verilmektedir. Daha sonra parmak uçlarıyla birlikte bükülür. Hazırlanan hamurlar fırınlanarak, kızartılabilir veya haşlanabilmektedir. Genel olarak tercih olarak sarımsaklı yoğurt ve salçalı, tereyağlı ve bol naneli, baharatlı sos ile birlikte servis edilmektedir.

Mantı kaç kalori? Bir tabak mantı kaç kalori? diyerek göz atıldığında mantının besin değerinin %70’lik bir kısmının karbonhidrattan oluştuğunu görebiliriz. İçeriğinde kıyma ve yağ bulunmasıyla birlikte protein ve yağ açısından da zengin bir seçenek haline gelebilmektedir.

 • 1 orta porsiyon olan 190 gramlık mantı yaklaşık olarak 325 kalori değerindedir.
 • 1 tam dolu yemek tabağı olan 300 gramlık mantı ise 510 kalori değerindedir.
 • 1 yarım tabak 150 gramdaki mantı ise 255 kaloridir.
 • 100 gram mantının kalori miktarı ise 170 miktarında olduğunu söyleyebiliriz.
Ev Yapımı Mantı Kaç Kalori
Ev Yapımı Mantı Kaç Kalori

Ev Yapımı Mantı Kaç Kalori

 • 1 orta porsiyon 300 gram olan ev yapımı mantı yaklaşık olarak 580 kaloridir.
 • 1 yarım tabak 150 gramdaki ev yapımı mantı 290 kalori değerindedir.
 • 1 kaşık mantı ise yaklaşık olarak 19 kaloridir.
 • 100 gram ev yapımı mantı ise 195 kalori değerindedir.

Hazır Mantı Kaç Kalori

 • 1 paket 400 gram olan hazır mantı 1140 kalori değerine sahiptir.
 • 1 orta porsiyon 150 gramdaki hazır mantı ise 430 kaloridir.
Diyette Mantı Yenir Mi
Diyette Mantı Yenir Mi

Diyette Mantı Yenir Mi

Yemesi oldukça keyifli olan mantı, kilo verme döneminde veya kilo kontrolü sağlamak isteyen kişiler için doğru bir seçim olmadığını belirtebiliriz. 1 tabak mantının kalori miktarı oldukça yüksektir. Aynı zamanda içeriğinde beyaz un, tereyağı, salça gibi kalori açısından zengin malzemeler içermesinden dolayı kilo almaya neden olabilmektedir. Ancak tüketimini sağlamak isteyen kişiler için porsiyon kontrolüne dikkat etmelerini öneriyoruz.