Mantı Kaç Kalori

mantı kaç kalori
mantı kaç kalori

Herkesin bayılarak yediği, hatta yedikçe yiyesi geldiği en büyük zaafımız olan mantı için Türk mutfağının en sevilen hamur işi olduğuna değinmeden geçmek sanırım mantıya yapılmış en büyük haksızlık olur. Biz mantıyı kendi mutfağımıza özgü bilsek de Kore, Japon, Çin, Boşnak, İtalyan, Moğol, Özbek, Rus ve Azeri mutfaklarında da damak zevkine göre farklı çeşitlerde mantı tüketilmektedir. Türk damak zevkine uygun mantının küçük küçük bükülmesi maharet istediğinden hazırlanması çok zahmetli olsa da yenildiği zaman daha ilk kaşıkta mantının o inanılmaz lezzetini tattığınızda çektiğiniz tüm zahmeti unutacaksınız.

Mantının hazırlanışı yörelerimize göre de farklılık gösterebilmektedir. Yörelerimize göre hazırlanan mantı türleri içerisinde Kayseri mantısı, Çorum kuru mantısı, tepsi mantısı, koza mantısı, Çerkes mantısı hingel (hinkal), milföy mantısı, çıtır mantı, yalancı mantı türleri ve sosyete mantısı en bilinenleridir. Bizim mutfağımızda genellikle et ile hazırlanan mantı, İtalyan mutfağında ise bir tür mantı türü olan ravioli peynirle hazırlanmaktadır. Çin mutfağında da et haricinde sebze ile de hazırlanmaktadır. İçsiz olarak hazırlanan ve sadece üstüne sos dökülerek servis edilen yalancı mantı türleri de vardır.

Mantı her ne kadar lezzetli bir yemek olsa da acı gerçekle yani fazla kilolarla karşılaşmamak için tüketirken ölçülü olmaya çok dikkat etmek gerekiyor. Mantı herkes tarafından sevilen bir yemek türü olduğundan dolayı olacak ki mantının kalori değerleri internette en fazla araştırılan konular arasında yer alıyor. Bizlerde mantının kalori değerlerini sizler için araştırdık.

Mantı Kaç Kalori

Mantı hamurunu hazırlamak için gereksinim duyulan malzemeler un, su, tuz ve yumurtadır. Mantı hamurunu açarken her yerini eşit incelikte açmaya ve hamuru küçük kareler halinde kesmeye dikkat etmek gerekiyor. Mantının kıymalı soğanlı olan harcını eşit bir şekilde bu karelere pay ettikten sonra parmak uçlarıyla bükülerek hamura mantı şekli verilir. Mantı hamurunu fırınlayabilirsiniz, kızartabilirsiniz veya haşlayabilirsiniz. Geleneksel mantı sosu hazırlanırken sarımsak, yoğurt, salça, tereyağı, bol nane ve baharat türlerine ihtiyaç vardır. Mantı potasyum, sodyum, karbonhidrat ve kalori bakımından zengin bir besindir.

 • 190 gram gelen 1 orta porsiyon mantı 322 kalori değerindedir.
 • 300 gram gelen bir yemek tabağı dolusu mantı 509 kalori değerindedir.
 • 150 gram gelen yarım yemek tabağı mantı 254 kalori değerindedir.
 • 100 gram gelen mantı 170 kalori değerindedir.

Ev Yapımı Mantı Kaç Kalori

Ev mantısının tadı marketlerde satılan mantıya göre elbette daha lezzetlidir. Hele de bu konuda tecrübeli olan annelerimizin elinden çıkmışsa bu mantı sadece doyurmakla kalmaz, aynı zamanda mutluluk hissi de verir. Ancak yediğiniz anne mantısı ya da ev mantısı da olsa tüketirken çok dikkatli olmak ve ölçüyü kesinlikle kaçırmamak gerekiyor. Çünkü kalori değerleri yüksek olduğu için fazla kilolarla mücadele etmek gibi bir bedel ödeyebilirsiniz. Ayrıca ev mantısının içerdiği karbonhidrat ve yağ çok yüksektir. Bir de bunun üstüne tereyağlı sos eşliğinde servis edilmişse özellikle diyette olanlar için tehlike sinyalleri yanıyor demektir.

ev mantısı kaç kaloridir
ev mantısı kaç kaloridir
 • 300 gram gelen 1 orta porsiyon yani 1 yemek tabağı dolusu tereyağlı ev yapımı mantı 585 kalori değerindedir.
 • 150 gram gelen yarım yemek tabağı tereyağlı ev yapımı mantı 292 kalori değerindedir.
 • 10 gram gelen bir çorba kaşığı tereyağlı ev yapımı mantı 19 kalori değerindedir.
 • 100 gram gelen tereyağlı ev yapımı mantı 195 kalori değerindedir.

Hazır Mantı Kaç Kalori

Ev mantısı yapmak çok fazla vakit ve emek gerektirdiğinden dolayı ev mantısı yapmak için herkes yeterli zamana ve enerjiye sahip olmayabilir. Böyle bir durumda canınız mantı çektiyse hemen marketin yolunu tutar ve hazır mantı satın alırsınız. Hazır mantıyı sadece birkaç dakika içerisinde haşlayarak ve sosunu hazırlayarak pratik bir şekilde servis edebilirsiniz. Mantı zaten hamur işi olduğu için yanında kesinlikle ekmek tüketmeyin.

 • 400 gram gelen 1 paket hazır mantı 1140 kalori değerindedir.
 • 150 gram gelen 1 orta porsiyon hazır mantı 428 kalori değerindedir.

Yağsız Mantı Kaç Kalori

Daha düşük kalori değerlerine sahip mantı tüketmek isteyenler, tereyağı ile hazırlanmış soslu mantı yerine mantının üzerine sadece yoğurt dökerek yiyebilirler. Özellikle diyette olanlar ve kilosuna dikkat ederek yaşayanlar için en sağlıklı mantı tüketimi bu şekildedir. Ayrıca yarım yağlı yoğurt tercih edilmesi ve tuz ilave edilmemesi tavsiye edilir.

 • 150 gram gelen 1 küçük porsiyon yoğurtlu yağsız mantı 235 kalori değerindedir.
 • 255 gram gelen 1 orta porsiyon yoğurtlu yağsız mantı 399 kalori değerindedir.
 • 350 gram gelen bir büyük porsiyon yoğurtlu yağsız mantı 548 kalori değerindedir.
 • 20 gram gelen 1 çorba kaşığı yoğurtlu yağsız mantı 31 kalori değerindedir.

Kıymalı Mantı Kaç Kalori

Mantının iç harcı hazırlanırken kıyma ve soğan için olmazsa olma malzemeler denilebilir. Bu da kıymalı mantının kalori değerlerini ister istemez yükseltmektedir. Kıymalı mantının kalori değerleri ise şöyledir;

 • 166.3 gram gelen 1 orta porsiyon kıymalı mantı 324 kalori değerindedir.
 • 100 gram gelen kıymalı mantı 195 kalori değerindedir.
marketlerdeki mantılar kaç kalori
marketlerdeki mantılar kaç kalori

BİM Kıymalı Mantı Kaç Kaloridir?

100 gram gelen BİM kıymalı mantının kalori değerlerinin yüzde 12’sini yağ, yüzde 77’sini karbonhidratlar ve yüzde 11’ini protein oluşturmaktadır. 100 gram gelen BİM kıymalı mantı 280 kalori değerindedir. 100 gram gelen BİM kıymalı mantının besin değerleri ise 3,6 gram yağ, 53,98 gram karbonhidratlar ve 7,82 gram proteindir.

Superfresh Kayseri Mantısı Kaç Kaloridir?

100 gram gelen Superfresh Kayseri mantısının kalori değerlerinin yüzde 12’sini yağ, yüzde 67’sini karbonhidratlar ve yüzde 21’ini protein oluşturmaktadır. 100 gram gelen Superfresh Kayseri mantısı 288 kalori değerindedir. 100 gram gelen Superfresh Kayseri mantısının besin değerleri ise 4 gram yağ, 48 gram karbonhidratlar ve 15 gram proteindir.

Nimet Mantı Kaç Kaloridir?

100 gram gelen Nimet mantının kalori değerlerinin yüzde 7’sini yağ, yüzde 76’sını karbonhidratlar ve yüzde 17’sini protein oluşturmaktadır. 100 gram gelen Nimet mantı 242 kalori değerindedir. 100 gram gelen Nimet mantının besin değerleri ise 2 gram yağ, 46 gram karbonhidratlar ve 10 gram proteindir.

Nimet Soyalı Mantı Kaç Kaloridir?

100 gram gelen Nimet soyalı mantının kalori değerlerinin yüzde 5’ini yağ, yüzde 84’ünü karbonhidratlar ve yüzde 11’ini protein oluşturmaktadır. 100 gram gelen Nimet soyalı mantı 228 kalori değerindedir. 100 gram gelen Nimet soyalı mantının besin değerleri ise 1,2 gram yağ (0,3 gram doymuş yağ), 47,7 gram karbonhidratlar (3,4 gram şeker) ve 6,5 gram proteindir.

Mutfağım Kayseri Mantısı Kaç Kaloridir?

100 gram gelen Mutfağım Kayseri mantısının kalori değerlerinin yüzde 8’ini yağ, yüzde 77’sini karbonhidratlar ve yüzde 15’ini protein oluşturmaktadır. 100 gram gelen Mutfağım Kayseri mantısı 269 kalori değerindedir. 100 gram gelen Mutfağım Kayseri mantısının besin değerleri ise 2,19 gram yağ, 50 gram karbonhidratlar ve 9,93 gram proteindir. ,

İnci Kayseri Mantısı Kaç Kaloridir?

100 gram gelen İnci Kayseri mantısının kalori değerlerinin yüzde 18’ini yağ, yüzde 68’ini karbonhidratlar ve yüzde 14’ünü protein oluşturmaktadır. 100 gram gelen İnci Kayseri mantısı 211 kalori değerindedir. 100 gram gelen İnci Kayseri mantısının besin değerleri ise 4,3 gram yağ (1,9 gram doymuş yağ), 35,8 gram karbonhidratlar (3,1 gram şeker) ve 7,4 gram proteindir (2 mg sodyum).

Selva Mantı Kaç Kaloridir?

100 gram gelen Selva mantının kalori değerlerinin yüzde 4’ünü yağ, yüzde 83’ünü karbonhidratlar ve yüzde 13’ünü protein oluşturmaktadır. 100 gram gelen Selva mantı 375 kalori değerindedir. 100 gram gelen Selva mantının besin değerleri ise 1,76 gram yağ, 77,74 gram karbonhidratlar ve 11,97 gram proteindir.

A 101 Mantı Kaç Kaloridir?

100 gram gelen A 101 mantının kalori değerlerinin yüzde 11’ini yağ, yüzde 72’sini karbonhidratlar ve yüzde 17’sini protein oluşturmaktadır. 100 gram gelen A 101 mantı 279 kalori değerindedir. 100 gram gelen A 101 mantının besin değerleri ise 3,1 gram yağ (1,7 gram doymuş yağ), 46 gram karbonhidratlar (0,3 gram şeker) ve 11 gram proteindir.