Bilek Ağrısına Ne İyi Gelir

bilek ağrısına ne iyi gelir
bilek ağrısına ne iyi gelir

Bilek ağrısı genellikle sporcuların karşı karşıya kaldığı bir sağlık problemidir. Bilek ağrısı genellikle bölgeye gelen basınçtan kaynaklanmaktadır. Yani bilek ağrısına daha fazla bölgeye gelen darbe neden olmaktadır.

Peki, birçok nedenden kaynaklanabilen ‘Bilek ağrısına ne iyi gelir?’ Bilek ağrısına uygulanabilecek birçok farklı yöntemi bu yazımızda bulabilirsiniz.

Ayrıca bu yazımız ile ilgili olabilecek, bir eklem rahatsızlığı olan Gut Hastalığı Belirtileri Nelerdir başlıklı yazımıza da göz atmanızı tavsiye ederiz.

Bilek Ağrısı Nedir?

Günümüzde rastlanan birçok sağlık probleminin altında yatan faktörlerden biride çevresel etkenlerdir. Bilek ağrısı da bu çevresel etkenlerden kaynaklanabilen sağlık problemleri arasında yer almaktadır. Günümüzdeki hareketsiz yaşam tarzı, cep telefonu, bilgisayar gibi teknolojik aletlerin başında geçirilen uzun vakitlerin ortopedik rahatsızlıklara neden olduğu uzmanlar tarafından ifade edilmektedir. Bilekte görülen ağrıda bu tür ortopedik rahatsızlıklardan sadece biridir. Yaşa bağlı olarak da görülen bilek ağrısı, yaşam tarzından da kaynaklanabilmektedir.

Peki, ‘Bilek ağrısı nedir?’ Genellikle sporcuların karşılaştığı bir sağlık problemi olan bilek ağrısı, aslında herkesin zaman zaman karşılaşabileceği bir sağlık problemidir. Şiddetli ya da şiddeti giderek artan bir ağrıyla başlayan bilek ağrıları tedavi edilmediği takdirde ciddi sağlık problemlerine neden olabilmektedir. Bu nedenle bilek ağrısı hafife alınmayarak bir doktor kontrolünden mutlaka geçilmelidir. Bilek ağrılarının o ilk başta görülen şiddeti ise germe ve gevşetme egzersizleri, doğal yağ ve kremler ile soğuk kompres uygulaması yapılarak hafifletilebilir. Ancak yapılacak bu uygulamaların bilek ağrısını tedavi etmediği, sadece anlık rahatlama sağladığı hiçbir zaman unutulmamalıdır.

Bilek Ağrısı Neden Olur?

Günümüzde birçok faktör bilek ağrısına neden olabilmektedir. Çevresel faktörlerin yanı sıra yaşam tarzı bilek ağrısında riski artırabileceği gibi azaltabilir. Peki, ‘Bilek ağrısı neden olur?’ Uzmanlar, bilek ağrısına neden olan temel etkenleri şöyle açıklamaktadır;

bilek ağrısı neden olur
bilek ağrısı neden olur

Eklem İltihabı  

Artrit olarak da adlandırılan eklem iltihabı genellikle bileğin zorlanmasından kaynaklanmaktadır. Ancak günümüzün stresli yaşam tarzının yanı sıra yaşam koşullarının kötü olması da eklem iltihabının nedenleri arasında gösterilmektedir.

Karpal Tünel Sendromu

Bilek bölgesinde sinir dokuları da yer almaktadır. Bu sinir dokuları herhangi bir nedenden dolayı zarar görebilir. Bu sinir dokuları zarar gördüğü takdirde kol orta sinirin bilek bölümünde şiddetli ağrı hissedilebilir.

Burkulma ve İncinmeler

Bileğin zorlanması, burkulması ya da darbe alması neticesinde bilekte şiddetli ağrı oluşabilir. Bu tür bilek ağrıları genellikle sporcular ile yüksek topuklu ayakkabı giyen bayanlarda sık görülmektedir.

Tendinit

El ve bilek bölgesinde tendonlar bulunmaktadır. Bu tendonlar enfeksiyon kaptığı takdirde bilekte şiddetli ağrı ile birlikte şişlikte görülebilir.

Kireçlenme

Kireçlenme özellikle el bileğinde görülen şiddetli ağrının temel nedenidir. Kireçlenmeye, kadınlarda erkeklere kıyasla daha sık rastlanmaktadır. Kireçlenmenin temel nedeni ise vücutta yeterli miktarda kalsiyum bulunmamasıdır. El bileklerinde şişlik oluşması ve bu şişliğin üzerine basıldığı takdirde şiddetli bir ağrı hissedilmesi kireçlenmenin en önemli göstergesidir.

Bilinçsiz Spor Hareketleri

Teknik yöntemlerin bilinerek bilinçli spor yapılması sağlığın korunması açısından çok önemlidir. Bu teknik yöntemler bilinmeden yapılan bilinçsiz spor ise el ve ayak bileklerinde yaralanmalara yol açarak şiddetli bilek ağrılarına neden olabilmektedir.

Bilek ağrıları bu faktörler haricinde birçok farklı nedenden de kaynaklanabilir. Bilek ağrısının neden kaynaklandığının tam olarak anlaşılması için bir uzman hekime mutlaka muayene olunmalıdır. Bilek ağrısının neden kaynaklandığına göre uzman hekim tarafından cerrahi operasyon, fizik tedavi ya da ilaç ve krem gibi tedavi yöntemleri uygulanarak bilek ağrısı tedavi edilebilir.

Bilek Ağrısına Ne İyi Gelir

Günümüzde görülen bilek ağrıları sportif etkenlerden daha fazla hareketsiz ve kalitesiz yaşam tarzından dolayı görülmektedir. Ayrıca çevresel faktörlerde bilek ağrılarının önemli nedenleri arasında gösterilmektedir.

bilek ağrısı nasıl geçer
bilek ağrısı nasıl geçer

Bilek Ağrısına İyi Gelen Doğal Yöntemler Nelerdir?

Ortopedik ağrı türleri arasında yer alan ‘Bilek ağrısına iyi gelen doğal yöntemler nelerdir?’ Şiddetli bilek ağrılarının önüne aslında alınacak çok basit tedbirler ve günlük uygulamalar ile geçilebilir. Günümüzde masa başında görev yapan insanlarda çok sık görülen bilek ağrısına iyi gelen doğal yöntemler ise şöyle sıralanabilir;

Portakal Lapası Kürü

Bilekteki şiddetli ağrının hafiflemesi için bir adet portakal kabuğunun haşlanmasının ardından içerisine kayısı yapı, nane yağı ve kantaron yağı ilave edilerek iyice karıştırılır. Daha sonra elde edilen bu karışım ağrıyan bölgeye sürülür.

Bilek Egzersizleri

Ön kol ileriye uzatıldıktan sonra bilek parmak uçlarından geriye doğru gerilir. Aşağı ve yukarı doğru yapılan bu egzersiz, 3 set halinde yapılmalı ve germe pozisyonunda 10-15 saniye kadar kalınmalıdır.

Soğuk Kompres

Bilekte ağrıyan bölgeye yapılacak olan buz uygulaması da ağrının hafiflemesinde en etkili yöntemler arasındadır. Bilekte ağrıyan bölgeye buz uygulaması en fazla 15 dakika yapılmalıdır. Ancak buz uygulaması esnasında ağrının şiddeti artarsa uygulama derhal bırakılmalıdır.

Bandaj Sarılması

Bileğin hareket kabiliyetini sınırlandırarak iyileşme sürecini hızlandırmak ve ağrının şiddetini hafifletmek için ağrıyan bölgeye bandaj sarılabilir. Bandajı sararken en fazla dikkat edilmesi gereken husus ise bandajın çok fazla sıkılmamasıdır.

Tenis Topu Sıkma

Tenis topu sıkılması da ağrının şiddetini hafifleteceği gibi iyileşme sürecini hızlandıracaktır. Ancak tenis topunu sıkarken bileği çok fazla zorlamamaya dikkat edilmelidir.

Şunu da hiçbir zaman unutmamak gerekiyor ki bilek ağrıları bilekteki kırık veya çatlaktan kaynaklanabilir. Bu nedenle bilek ağrısına iyi gelen bu doğal yöntemleri uygulamadan evvel bir hekime mutlaka muayene olunmalı ve ondan sonra bu doğal yöntemler uygulanmalıdır.