Gut Hastalığı Nedir, Belirtileri Nelerdir

Gut Hastalığı Nedir, Belirtileri Nelerdir
Gut Hastalığı Nedir, Belirtileri Nelerdir

Gut Hastalığı Nedir

Gut, eklem bölgesinde meydana gelen ağrı, şişlik, hassasiyet ve sıcaklığa neden olmakta olan bir iltihap şeklidir. Eklemlerde oluşmakta olan şişlik, kızarıklık, hassasiyet, ani ve şiddetli ağrı şeklinde kendini belli etmektedir. Genel olarak ayak başparmağının eklem ağrısı ile benzerlik içerisindedir. Gut hastalığında bacak eklemleri (ayak, ayak bileği ve diz) gibi bölgeler oldukça etkilenmektedir.

Gut hastalığının atakları birden meydana gelebilmektedir. Gut hastalığı kişiyi, çoğunlukla gecenin ortasında ayak başparmağında yanma hissiyle uyandırmaktadır. Etkilenmekte olan eklem bölgesi diğer bölgelere göre daha sıcak, şiş ve daha hassastır.

Genel olarak ilk ataklarda bir eklemi etkilemekte olan gut, bir süre sonra yayılım göstermekte ve birkaçına birden dağılabilir. Özellikle ayak başparmağı en sık etkilenmekte olan bölgelerden biride ayak başparmağıdır. Fakat gut hastalığında bacak bölgesindeki (diz, ayak bileği, ayak) ve kollardaki diğer eklemleri (el, bilek ve dirsek) daha az etkilenebilmektedir. Aynı zamanda gut hastalığının kısmen de olsa omurgayı da olumsuz yönde etkilediği görülmüştür.

Gut Hastalığının Nedenleri Nelerdir
Gut Hastalığının Nedenleri Nelerdir

Gut Hastalığının Nedenleri Nelerdir

Gut, vücutta aşırı ürik asit miktarından kaynaklanmaktadır. Bu durumda da eklemlerde ve yumuşak dokularda anormal şekilde ürik asit kristallerinin birikmesine ve gut hastalığının oluşmasına sebep olabilmektedir. Bir yumruya neden olmakta olan yumuşak dokulardaki ürik asit toplanması da tofüs olarak adlandırılmaktadır. Ürik asit kristalleri aynı zamanda böbreklerde de oluşmakta ve böbrek taşlarına da neden olabilmektedir.

  • Kırmızı et, kabuklu deniz canlılarının, sakatatlar gibi gıdaların sürekli olarak tüketilmesi sonucunda da ürik asit birikimine neden olabilmektedir.
  • Alkolden kaçınmak, et tüketiminin daha az olması, sebze ve meyvelerin daha fazla tüketilmesine özen gösterilmesini amaçlayan bir diyet ile birlikte kanda oluşan ürik asit miktarının ve gut ataklarının gelişmesi olasılığının azalmasını sağlamaktadır.
Gut Hastalığının Belirtileri Nelerdir
Gut Hastalığının Belirtileri Nelerdir

Gut Hastalığının Belirtileri Nelerdir

Gut hastalığı, genel olarak uyarı vermeden meydana gelmekte olan ani ve tekrarlamakta olan ataklarla benzerlik içerisindedir. Şiddetli ve kronik hale gelen gut, vücudun deforme olmasına neden olabilmektedir. Her bireyde farklı olarak semptomlar gözükebilmektedir, en yaygın görülmekte olan gut hastalığı belirtileri ise aşağıdaki gibidir;

Yoğun Eklem Ağrısı

Gut hastalığı, genel olarak ayak başparmağının eklemini etkilemektedir. Fakat bu durum herhangi bir eklemde de oluşabilmektedir. Yaygın olarak etkilenmekte olan diğer eklem ayak bilekleri, dizler, dirsekler, el bilekleri ve parmaklarında da meydana gelebilmektedir. Ağrının başlamasından sonra 4-12 saat aralığında ağrının şiddetinde artış gözükebilmektedir.

Ağrı

Atak esnasında gelişmekte olan şiddetli ağrı azalmasından sonra, bazı eklem rahatsızlıkları birkaç günden birkaç haftaya kadar sürebilmektedir. Atak süresinin uzun sürmesi sonucunda eklemlerin daha fazla etkilenmesine neden olabilmektedir.

Şişlik ve Kızarıklık

Atak esnasında etkilenmekte olan şişlik ve kırmızı lekeler meydana gelebilmektedir. Hareketlerin kısıtlanması sonucunda gut hastalığının ilerlemesiyle birlikte eklemler normal şekilde hareket ettiremeyebilir ve bu durumda da hareketlerin kısıtlanmasına sebep olabilmektedir.