Bacaktan Kilo Verme

bacaktan kilo verme
bacaktan kilo verme

Bacaklarınızdaki fazla kilolardan kurtulmanın en iyi yollarından biri de sağlıklı bir diyet ve düzenli olarak aerobik egzersizlerdir. Fakat bazen kilo verme çabalarınız tahmininizden daha uzun sürebilmektedir. Bu durumda doğru egzersizlerle bacaklarınızı inceltmeniz mümkündür. Bu egzersizlerin en güzel yanı evde yapılıyor olmasıdır.

Peki, bacaktan kilo verme mümkün mü? Bacaktan kilo nasıl verilir? İşte tüm detaylar..

Ayrıca en iyi bacak egzersizleri nelerdir konu başlıklı yazımıza da göz atmanızı öneriyoruz.

Squat (Çömelme)

Squat bacak kasları için oldukça etkili egzersizlerden biridir. Evde standart bir squat hareketi yapmak için duvardan 60 cm kadar uzağa geçiniz. Sırtınızı duvara dönük bir şekilde ayakta durun, kollarınızı yere paralel bir şekilde ileriye doğru uzatın. Sırtınızı duvara doğru eğmeye, dizlerinizi bükmeye başlayın. 10 saniye kadar bu şekilde durun ve uyluk kaslarınızın çalıştığını hissedin. Sonrasında biraz daha eğilin ve 10 saniye kadar bu şekilde durmaya devam edin. Biraz daha eğilin ve 10 saniye kadar da bu şekilde durun. Sonrasında yavaş bir şekilde kalkın ve başlama pozisyonunu alın.

Leg Circles (Bacakla Daire Çizme)

Bacakla daire çizmek, efektif bir uyluk bölgesi egzersizlerinden biridir. Sırtüstü uzanın, ellerinizi iki yanınıza koyun. Sol bacağınıza kaldırın ve sağ bacağınız yerde. İki bacağınızın da dün durmasına özen gösterin. Derin bir nefes alarak sol ayak baş parmağınızla havaya bir daire çizmeye başlayın. Daha sonra bütün bacağınızı kullanmaya ve kalçanızı yerde tutmaya dikkat edin. Saat yönünde 5 daire çizdikten sonra, yönü değiştirin ve saat yönünün tersine doğru hareket ettirerek 5 daire çiziniz. Sonrasında sağ bacağınıza geçin. Daha zor bir egzersiz yapmak istiyorsanız, aynı şekilde uzanarak, yine sol bacağınızı kaldırınız. Daha sonrasında havaya bütün alfabeti çizmeye çalışınız. Tüm harfleri çizdikten sonra diğer bacağınızla da bunu tekrar ediniz.

Lunges

Lunges en çok bilinen hareketlerden biridir. Ayakta dik bir pozisyonda durarak harekete başlayın, göğüs önde, gözler ileri bakıyor. Sonrasında sağ bacağınızla bir adım ileri atın ve bacaklarınızı dizlerden hafif bir şekilde bükmeye başlayın. Sol dizinizi neredeyse yere değecek kadar bükünüz. Eğer istediğiniz gibi olmadığını düşünüyorsanız, bir sonraki denemede daha büyük ya da daha küçük bir adım atınız. Dik duruşa geri dönün ve bu hareketi 10 ila 15 tekrar yapınız. Sonrasında bacakları değiştirerek harekete devam edin. Her bir bacak için 3 set yapın, setler arasında 45-60 saniye aralar vermeyi de ihmal etmeyiniz. Eğer hareketi zorlaştırmak istiyorsanız, dumbbell kullanabilirsiniz.