En İyi Bacak Egzersizleri Nelerdir

en iyi bacak egzersizleri nelerdir
en iyi bacak egzersizleri nelerdir

Bacak egzersizleri, gücü, hızı ve stabiliteti arttırmakta olan tüm vücut fitness programının önemli parçalarını oluşturmaktadır. Bu büyük kaslar genel olarak sağlığın önemli bileşeni olmasından dolayı bacak egzersizlerini düzenli bir şekilde uygulamak oldukça önemlidir. Bornova Spor Salonu Sport Vision Plus, bacak egzersizleri, vücudun antrenmanlara uyum sağlamasına ve fitness hedeflerine ulaşmaya yardımcı olan sağlıklı alışkanlıklar geliştirmeyi kolaylaştırmaktadır diye belirtmektedir.

Güçlü bacak kaslarına sahip olmak, vücudun dengesini korumaya yardımcıdır. Bu durum sadece üst vücut antrenmanlarıyla birlikte mümkün olmamaktadır. Deadlift, squat ve lunges gibi egzersizler kalça kaslarını, dörtlü kaslarını ve hamstring kaslarını çalıştırarak atletik performansın gelişmesine ve iyileştirmeye yardımcıdır.

Düzenli yapılan bacak antrenmanları, diz eklemi sağlığı bakımından oldukça önem taşır. Güçlü bacak kasları, diz eklemine binen tükün azalması ve meydana gelebilecek diz rahatsızlıklarının önüne geçmede fayda sağlar. Bacak egzersizleri alt bacak kaslarını (calf bölgesi) güçlenmesi, ayak bileğini çevreleyen bağların ve tendonların kuvvetlenmesinde etki göstermektedir. Bu durumda da ayak bileğinin burkulma ve sakatlanma riskine karşı da koruyucudur. En iyi bacak egzersizleri nelerdir? İşte tüm detaylar..

  • Squat: Squat, çömelme olarak tanımlanır. Bu egzersizle birlikte atletik performans, kas gelişimi ve forma girmek için sık sık uygulanmaktadır. Vücut ağırlığı ya da halter ve dambıl gibi ekipmanlarla birlikte squat hareketi gerçekleştirilmektedir. Squat, sinir sistemi ve kas dokusu arasındaki uyumu arttırmada etkilidir. Ayrıca bacakların ve kalça kaslarının güçlenmesini, bununla birlikte koşu kalitesini, sıçrama ve bisiklete binme performansında etkilidir.
  • Hack Squat: Hack squat hareketi, serbest squat egzersizinin makineyle birlikte yapılan versiyonudur. Makinede yapılan squat, yükün bele binmesini önler. Boyun ve sırt sabit olmasından dolayı bilincil olarak ön bacak kaslarının çalışmasına yardımcı olmaktadır. Hareketin asıl amacı, üst ön bacak kaslarını geliştirmeyi sağladığından dolayı en güzenli ve en etkili formu uygulamaya yardımcıdır.
  • Leg Press: Leg press hareketi, makine kullanılarak yapılan bir kalça ve üst bacak güçlendirme egzersizlerdendir. Bu egzersiz çeşitlerinde iç bacak, dış bacak ve kalf kasları da etkili bir şekilde gelişim sağlar. Bu hareket, squat sonrasında en verimli bacak egzersizleri olarak da bilinir. Leg press egzersizinin faydalarından biri de, ön bacak kaslarını iyi bir şekilde gelişimini sağlamasıdır. Leg press, deadlift ve squat hareketlerini daha iyi bir şekilde izole edebilmek için kalça gücünü arttırmaya yardımcıdır.
  • Standing Leg Curl: Leg curl, arka bacak kısmında yer alan kasların çalışmasını sağlayan hareketlerden biridir. Bir makineyle birlikte gerçekleşmektedir. Leg curl hareketi bir direnç ve kuvvet egzersizlerindendir. Bu egzersizin faydalarından biri de squat ve deadlift gibi güç gerektirmekte sporların daha rahat bir şekilde uygulanmasını sağlar.
  • Lying Leg Curl: Lying leg curl egzersizi ayrıca lying hamstring curl, lying leg curl raise ve lying leg curl machine olarak adlandırılmaktadır. Lying leg curl, yüzüstü yatarak arka bacağın spor aletinin ped kısmına yaklanarak ve daha sonrasında kaldırarak gerçekleşerek yapılan arka bacak egzersizlerden biridir.