Avokado Faydaları Nelerdir

avokado faydaları nelerdir
avokado faydaları nelerdir

Tropikal iklimlerde yetişmesine rağmen ülkemizde de rahatlıkla ulaşılabilen avokadonun içeriğindeki vitamin, mineral ve antioksidanların sağlığa olan faydaları inanılmazdır.

Cilt sağlığına önemli faydaları olan avokadonun meyvesi, çekirdeği ve yağı oldukça etkilidir. Avokadonun yağı kahvaltı sofralarında bitkisel yağ olarak tüketilebileceği gibi meyvesi ile de fit ve lezzetli salatalar hazırlayarak sağlıklı beslenilebilir.

Düzenli tüketildiğinde vücutta fark edilir değişimlerin gözlenebileceği avokado faydaları nelerdir? Yeşil rengiyle market ve manav reyonlarında dikkatimizi çeken avokadonun sağlığa olan faydalarına birlikte göz atalım.

Avokado Nedir?

Tropikal iklimde yetişen bir meyve olan avokado, adı sık duyulan bir meyve olduğu için ‘Avokado nedir?’ merak edilmektedir. Bilimde Persea americano adıyla anılan ve bir ağacın meyvesi olarak yetişen avokadonun dışındaki kabuk rengi yeşil olsa da tüketilen kısımlarının rengi beyazdır. İri çekirdekli bir meyve olan avokadonun toplanmasının ardından tam olgunluğa ulaştığını her zaman hatırınızda tutun. Bu meyvenin lezzetinin tam olarak alınabilmesi için mutlaka olgunlaşması gerekir. Avokadoyu satın alır almaz tüketmek isteyenler, olgunlaşmış bir avokado için yumuşak olanı tercih etmelidirler.

Avokado Nasıl Seçilir

İyi bir avokado seçiminin püf noktaları ise kabuğunun parlak ve kaygan olması ile ele alıp sallandığında çekirdeğinin sesinin duyulmasıdır. Avokadoyu satın aldıktan birkaç gün sonra yemeyi düşünenler ise sert olanları satın almalıdır.

Avokado tüketeceklerin avokado kaç kalori olduğunu bilmelerinde fayda vardır. Bunun için yazımıza göz atabilirsiniz:

Avokado Kaç Kalori

Avokadonun Faydaları

Diğer meyvelere göre içeriğinde çok fazla yağ barındıran avokadonun sağlığa faydaları şöyle sıralanabilir;

 • Uçları zarar gören saçları yenileyen avokado, aynı zamanda içeriğinde bol miktarda barındırdığı E ve C vitaminleri ile saçları nemlendirmektedir. Saç tellerinin kuruluğundan şikayet edenler, avokado maskesi ile saçlarını nemlendirebilirler. Avokado düzenli tüketilirse saçları da uzatan bir meyvedir.
 • Kalp rahatsızlıklarına yakalanma riskini neredeyse sıfıra indiren avokado, kötü kolesterolü de düşürmektedir. Kan basıncını içeriğindeki güçlü potasyum sayesinde dengeleyen avokado, özellikle ihtiyarlık çağında sağlıklı bir yaşam sürmek için tüketilmesi gereken bir meyve türüdür.
 • Avokadonun içeriğinde A, B, C ve E vitaminlerinin yanı sıra bol miktarda mineralde bulunur. Bu vitamin ve minerallerle hastalıklara karşı çok ciddi koruma sağlayan avokado, sağlıklı bir vücuda sahip olmak için tüketilmesi gereken temel besinlerdendir.
 • Bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek ve kışın çok yaygın olan enfeksiyonlara karşı vücut direncini artırmak için kahvaltı sofrasında sadece çeyrek avokado tüketmek yeterlidir.
 • Avokado cinselliğe de faydası olan bir meyvedir. Afrodizyak etkisiyle cinsel gücü artırarak cinsel hayatı daha verimli hale getirir. Cinselliğe olan faydalarından dolayı avokadoya aşk meyvesi de denilmektedir.
 • İçeriğindeki lifler ile bağırsakları uyararak bağırsak sorunlarına son verdiği gibi metabolizmayı da canlandırmaktadır.
 • Ödem problemi için çok ciddi bir tedbir olan avokado, tüketilen gıdaların sindirilmesini de kolaylaştırmaktadır.
 • Düzenli ve ölçülü tüketilen avokado, mide sorunlarına son verdiği gibi kolon kanserine yakalanma riskini de düşürmektedir.
 • İçeriğinde antibakteriyel maddeler barındıran avokado, vücut için zararlı olan bütün iltihaplı hücreleri öldürür. Ayrıca içeriğindeki antibakteriyeller ağız içerisindeki bakterileri de temizlemektedir. Bu nedenle diş çürükleri ve ağız kokusuyla mücadelede avokado tüketimi tavsiye edilir.
 • Avokadonun içeriğindeki E vitamini hücreleri yenilemekte ve cilt problemlerine son vermektedir. Aynı zamanda hasar gören dokuları ve hücreleri çok hızlı bir şekilde yeniler. Yine avokadonun yaprağından yapılan çay, vücudu baştan ayağa yenilemektedir.
 • Vücuttaki serbest radikallerle mücadele eder.
 • Çocuklarda kas ve kemik gelişimine çok ciddi katkı sağlar.
 • Avokado püre halinde çocuklara yedirilirse zihinsel gelişime mucizevi bir katkı sunar.
 • Çocukların algısını kuvvetlendirdiği gibi sinirlerdeki hücrelerin daha verimli gelişmesinde etkilidir.

Avokado Cilde Faydaları

Vücuttaki tüm hücreleri yenileyen ve canlılık kazandıran avokado, cilt içinde sayısız faydaları olan bir meyvedir. Avokado cilde faydaları şöyle sıralanabilir;

avokadonun cilde faydaları nelerdir
avokadonun cilde faydaları nelerdir
 • Bazı insanların ciltleri güneş ışığından çok çabuk etkilenir. Avokado meyvesinin hem kendisi, hem de cilde uygulanacak maskesi güneş ışınlarının cilde olan zararlarını en aza indirecektir.
 • Vücuttaki kolajenin artmasına ciddi katkı sağlayan avokado, ciltteki yıpranmaları engeller.
 • Vücutta hücre oluşumunu gerçekleştirerek sivilce ve cilt lekelerinin temizlenmesinde mucizevi etkileri vardır.
 • Yaşından daha genç ve canlı görünmek isteyenler avokadoyu düzenli tüketmeyi ihmal etmemelidir. Ayrıca avokadonun içeriğindeki E ve C vitaminleri cildi canlandırmaktadır.

Avokado Yağının Faydaları

Avokado meyvesi ve çekirdeğiyle olduğu kadar yağıyla da insan sağlığını desteklemektedir. Avokadonun meyvesinden elde edilen yağ ile daha güzel bir cilde sahip olabileceğiniz gibi daha sağlıklı yemeklerde yapabilirsiniz. Avokado yağının faydaları şöyle sıralanabilir;

 • Özellikle sindirim sorunu yaşayanlar, avokadonun yağını gıdalarla birlikte tüketmelidir.
 • Avokadonun yağı saç maskesine katılırsa saç tellerini yenileyeceği gibi saçları gürleştirir.
 • Cilt maskesine katılırsa da kuru ciltlerin canlanmasında etkilidir.
 • Sivilce, günümüzde birçok insanın yaşadığı problemdir. Sivilcelere karşı adeta savaş açılmakta ve onlardan kurtulmak için birçok yol denenmektedir. Avokado yağı ise sivilcelerin yok olmasında mucizevi etkiye sahiptir.