Avokado Kaç Kalori

Avokado Kaç Kalori
Avokado Kaç Kalori

Avokado, anavatanı Orta Meksika olan çiçekli bitkiler sınıfından tarçın ve kafur ağacını da içine alan defnegiller familyasında ait bir ağaç ve bu ağacın meyvelerinin adıdır. Timsah armudu da denen avokado meyveleri, küre biçiminde, oval, elips ya da armut gibi eriksi tipli yeşil, kırmızı ya da erguvani renktedir.

Avokadonun Faydaları Nelerdir
Avokadonun Faydaları Nelerdir

Avokadonun Faydaları Nelerdir

 • Potasyum, çoğu insanın yeterince alamadığı bir besindir. Avokado potasyum açısından oldukça zengin bir besindir. Kalp krizi, felç ve böbrek yetmezliği için önemli bir risk faktörü olan düşük kan basıncını önlemek için yeterli miktarda potasyum alınması gerekmektedir.
 • Avokado, zeytinyağının sağlığa faydalarının ana nedenlerinden biri olduğuna inanılan ve kalp sağlığı açısından da önemli katkılar sağlayan bir yağ asidi olan tekli doymamış oleik asit bakımından oldukça yüksektir.
 • Yapılan araştırmalara göre, düzenli avokado tüketmek LDL (kötü), HDL (iyi) kolesterol gibi kan hastalıkları riskini ve kan trigliseritlerini iyileştirilme açısından fayda göstermektedir.
 • Avokado, diğer meyvelere göre sağlıklı yağ açısından oldukça zengin bir meyvedir. İçinde bulunan çok sayıda antioksidan sayesinde bağışıklık sistemini de güçlendirmede etkilidir.
 • Avokadonun içerisinde bulunan vitaminler, kanser hastalıklarına karşı koruyucu etkiye sahiptir. Aynı zamanda içerisinde bulunan fitokimyasallar, kemoterapi ilacı olan siklofosfamidin neden olduğu kromozom hasarını azaltmayı sağlar.
 • Avokado çok iyi bir Folat (folik asit) kaynağıdır. Hamilelik döneminde de oldukça önemli olan bu asit, yeni hücrelerin üretilmesine ve korunmasına yardımcı olmaktadır.
 • Göz, cilt ve saç sağlığı açısından büyük faydalı olan avokado C vitamini, E vitamini, K Vitamini, piridoksin (B6), tiamin (B1), niasin (B3), folat (B9), riboflavin (B2), pantotetik asit (B5) vitaminleri ve potasyum, demir, magnezyum, fosfor, bakır, çinko ve magnanez mineralleri ile lutein, beta-karoten ve omega-3 yağ asitleri açısından oldukça zengindir.
 • Lif açısından da zengindir. Bu sayede tokluk hissi yaratır, kilo vermeye de yardımcı olur.
Avokado Kaç Kalori
Avokado Kaç Kalori

Avokado Kaç Kalori

 • 1 çeyrek avokado yaklaşık olarak 55 kaloridir.
 • 1 yarım avokado yaklaşık olarak 110 kaloridir.
 • 1 adet avokado yaklaşık olarak 220 kaloridir.
 • 1 kilogram avokado yaklaşık olarak 1200 kaloridir.
Avokado Hangi Mevsimde Tüketilmelidir
Avokado Hangi Mevsimde Tüketilmelidir

Avokado Hangi Mevsimde Tüketilmelidir

Avokado, her mevsim manav ve marketler tarafından rahatlıkla bulunabilmektedir. Yaz aylarında genellikle ithal olanları satılan meyvenin yerli olanlarının zamanı ise Eylül-Haziran ayları arasındadır. Avokado fiyatları da mevsimine göre değişiklik gösterebilmektedir.

Avokado Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir
Avokado Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir

Avokado Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir

Avokado genellikle tane olarak satıldığından dolayı pahalı bir meyvedir bu sebeple doğru seçim yapmak önemlidir. Avokado tropikal bir meyvedir bu nedenle dalından koparıldığında sert olmaktadır. Yenilebilir bir hale gelmesi için avokadonun yumuşaması gerekmektedir. Yumuşama süreside avokadonun cinsine göre değişiklik göstermektedir. Kabuğu ince olanlar genellikle oda sıcaklığında 2-3 gün içerisinde yumuşayabilmektedir. Kabuğu kalın olanlarda ise bu durum değişiklik göstermektedir, bu süre 7-10 günü bulabilmektedir. Avokadonuzun olgunlaşma süresini hızlandırabilmek için yanına elma ve muz koyabilirsiniz, bu süreci hızlandıracaktır.