3 Yemek Kaşığı Yulaf Kaç Kalori

3 Yemek Kaşığı Yulaf Kaç Kalori
3 Yemek Kaşığı Yulaf Kaç Kalori

Yulaf, sağlık açısından pek çok faydası bulunan besinler arasında yer almaktadır. Lif açısından oldukça zengin olan yulaf, sindirim sisteminin düzenli olarak çalışmasını sağlar aynı zamanda uzun süreli tokluk hissi yaratmaktadır. Diyet yapan ve kilo kontrolü sağlamak isteyen kişiler için oldukça tercih edilen besinler arasında yer almaktadır. Peki 3 yemek kaşığı yulaf kaç kalori? Aynı zamanda Yulaf Lapası Nasıl Yapılır? yazımızı inceleyerek kahvaltınıza sağlıklı tarifleri de ilave edebilirsiniz.

Yulaf Ezmesinin Faydaları Nelerdir

  • Yulafın içeriği beta-glukan ve lif açısından oldukça zengin bir besindir. Beta-glokan ise bağışıklık sisteminin güçlenmesi açısından oldukça önemlidir.
  • Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayan beta-glukan, kötü kolesterol (LDL) seviyesinin düşmesini sağlamaktadır. Kan şekeri ve insülin yanıtını da duyarlı bir hale getirmesiyle birlikte kan şeker seviyesinin de düşmesinde yardımcı olmaktadır.
  • Yulafın içerisinde yüksek miktarda polifenoller ve antioksidanlar içermektedir. Yulaf içeriğinde bulunan bu maddeler sayesinde kan basıncısının düşmesinin ve damar sağlığı açısından da fayda sağlamaktadır.
  • Uzun süre olarak tok kalınmasıyla birlikte düzenli olarak diyet ve spor yaparak kilo vermede de yardımcı olmaktadır.
  • Yulaf, antienflamatuvar özelliğinden dolayın çocukluk dönemindeki astım demptomlarının azalmasını da sağlamaktadır.
  • Yulafın sağlık açısından faydaları arasında cilt sağlığına da iyi gelmesi yer almaktadır. Öğütülen yulaftan yapılan cilt maskeleri ile birlikte antienflamatuvar özelliği ile birlikte ciltte oluşan kaşıntı ve kızarıklıkların yatışmasını sağlar. Cildin güzel bir görünüm elde etmesine yardımcı olmaktadır.
  • Yulaf aynı zamanda bağışıklık sisteminin düzenli olarak çalışmasını sağlar. Kabızlık gibi oluşan problemlerin önüne geçmektedir. Yulafın içeriğinde bulunan kompleks faydalı liflerle birlikte bağırsak sağlığının desteklemeye yardımcı olmaktadır. İçeriğindeki probiyotik bakterilerle birlikte bağırsak florasının da beslenmesini ve korumasını da sağlamaktadır.

3 Yemek Kaşığı Yulaf Kaç Kalori

3 yemek kaşığı yulaf yaklaşık olarak 105 kalori değerine sahiptir. Aynı zamanda 3 yemek kaşığı yulaf, 1 dilim ekmeğe eş değerdir.

Yulaf Zayıflatır Mı
Yulaf Zayıflatır Mı

Yulaf Zayıflatır Mı

Yulaf ezmesi oldukça tok tutan besinler arasında yer almaktadır. İçeriğinde yer alan beta-glukan maddesinden kaynaklı olarak yulaf, uzun süre olarak tokluk hissi yaratmaktadır. Aynı zamanda hızlı acıkmanızın önüne geçmektedir. Bu nedenle zayıflama döneminde günlük uygun miktarda tüketimi sağlanmasıyla birlikte zayıflamayı da desteklemektedir. Beslenme uzmanları ve diyetisyenler tarafından da oldukça önerilen ve kilo vermeye destek olan besin olarak belirtilmektedir.

Kaç Yemek Kaşığı Yulaf Yenmeli

6 yemek kaşığı yaklaşık olarak 40 gram ağırlığında olan yulaf, gün içerisindeki posa ihtiyacınızın yaklaşık olarak %20 oranını karşılamaktadır. 3 yemek kaşığı yulaf ise 1 dilim ekmeğe eş değerdir.

Diyette Yulaf Yenir Mi
Diyette Yulaf Yenir Mi

Diyette Yulaf Yenir Mi

Kalp ve kolesterol gibi hastalıklar başta olmasıyla birlikte pek çok sağlık açısından faydalı olan yulaf, diyet yapan kişilerin tüketimi için önerilmektedir. Yulafın içeriğindeki yüksek miktardaki lif sayesinde sağlıklı bir besin maddesi olmasıyla kilo alımının önüne geçmektedir. Aynı zamanda kişiye uzun süre tokluk hissi yaratmaktadır.