15 Bin Adım Kaç Kalori

15 Bin Adım Kaç Kalori
15 Bin Adım Kaç Kalori

Yürüyüş yapmanın kilo vermeye etkisinin olmasıyla birlikte pek çok konuda olumlu etkisi bulunmaktadır. En başta kişinin stresinin azalmasını, depresyon riski gibi durumların oluşmasını minimum seviyeye indirmektedir. Kilo vermekle birlikte metabolizmanın hızlı ve düzenli çalışmasını da desteklemekte olan yürüyüş, saymakla bitmeyen faydaları bulunmaktadır. Peki 15 bin adım kaç kalori? Günde 15 bin adım atmanın faydaları nelerdir? konularıyla alakalı sizler için bu yazımızı derledik.

Ayrıca Kaç Adım Kaç Kalori – 7000 Adım Kaç Kalori Yakar konu başlıklı yazımıza da göz gezdirmenizi tavsiye ediyoruz.

İçerik Başlıkları

15 Bin Adım Kaç Km Eder

Yapılan bir deneyde günde üç saatten fazla yapılan yürüyüşler ve ortalama olarak 15 bin adım atan (7mil) posta taşıyıcılarının vücut kitle indeksleri, bel çevreleri ve metabolik durumları sonucunda normal değerler elde edilmiştir. Tüm bu yapılan deneyler sonucunda değerlendirme yapıldığında, posta taşıyıcılarının herhangi bir kalp rahatsızlığı gibi bir problem yaşanmaması düşük bir ihtimal olarak tespit edilmiştir.

15 Bin Adım Kaç Kalori

Kişinin yaş, cinsiyet, boy, kilo ve genetik faktörleri gibi pek çok duruma göre kalori yakımı da kişiden kişiye faklılıklar göstermektedir. Bu nedenle 15 bin adım kaç kalori? Sorusuna kısa bir şekilde ve ortalama bir cevap vermek gerekirse şu şekilde diyebiliriz:

  • 15 bin adım atmanın sonucunda yaklaşık olarak 750-800 kalori yakılmaktadır.
Günde 10000 Adım Kaç Kalori Yakar
Günde 10000 Adım Kaç Kalori Yakar

Günde 10000 Adım Kaç Kalori Yakar

Gün içerisinde düzenli olarak 9000 (9 bin) adım atmak yaklaşık olarak 450 kalori yakılmasını desteklemektedir. Aynı zamanda bir ay içerisinde yaklaşık 2-2,2 oranında kilo kaybı yaşanabilmektedir. Peki günde 10000 adım kaç kalori yakar? Sorusuna kısa bir şekilde özetlediğimizde, düzenlş olarak 10 bin adım atmanın sonucunda 500 kalori harcanmaktadır ve yaklaşık iki hafta haftada yaklaşık olarak 2,2-2,5 miktarı kadar kilo kaybı yaşanmaktadır.

15 Bin Adım Zayıflatır Mı
15 Bin Adım Zayıflatır Mı

15 Bin Adım Zayıflatır Mı

Düzenli olarak yapılan 15 bin adım boyunca yürüyüş, kişinin kilo vermesini kolaylaştırmaktadır. Yine burada dikkat edilmesi gereken konulardan biri de beslenmedir. Beslenmeye dikkat edilmesi durumunda ve düzenli olarak 15 bin adım atılması sonucunda kişinin kilo vermesini hızladırmakta ve daha fit bir vücuda sahip olmasını desteklemektedir.

Adım Atarak Zayıflanır Mı

Adım atmak kilo vermeye yönelik katkılar sağlamaktadır. Diyet yani sağlıklı beslenme ile yapılan kısıtlı kalorilerile birlikte 10 bin adım ilave edilmesi durumunda günlük olarak yaklaşık 500 kalori daha fazla yakılmasını desteklemektedir. Bu nedenle kilo vermek oldukça kolay bir hale gelmektedir.

Günde 15 Bin Adım Atmanın Faydaları Nelerdir

  • Kalp ve damar hastalıkların oluşumunu azaltmaktadır.
  • Yüksek kan basıncının düşmesini sağlar.
  • Vücut ağırlığı, vücut yağının ve bel çevresinin azalmasını sağlar.
  • Dayanıklılığın artmasını sağlar ve kasların güçlenmesini destekler.
  • Yaşam kalitesinin artmasını sağlar.
  • Depresyon riskini azaltır.
  • Kalp ve solunum sisteminin gelişmesini sağlar.
  • Bel ağrılarının önüne geçer ve rahatlamasını sağlar.
  • Tip2 diyabet hastalığına yakalanma riskini önemli miktarda azalmasını sağlar.

10 Bin Adım Yürüyüş Kaç Kalori

Yürüyüş yapmayı teşvik etmek için tüm dünyada son yıllar içerisinde daha fazla yaygınlaşan ve referans olan “Günde 10 bin adım” hem sağlık açısından hem de fazla kilolarla vedalaşma açısından oldukça önemli bir aktivite düzeyine sahiptir. 10 bin adım yaklaşık olarak 6-8 kilometre aralığında değişim göstermektedir. Bu aktivite bireysel özellikler ve tempoya göre değişiklik göstermekte ancak yaklaşık olarak bir değer vermek istediğimizde 400-500 kalori aralığında diye cevaplandırabiliriz.

Günlük 10 Bin Adımla Kaç Kilo Verilir
Günlük 10 Bin Adımla Kaç Kilo Verilir

Günlük 10 Bin Adımla Kaç Kilo Verilir

Gün içerisinde 10 bin adım atmakta olan bir kişi yaklaşık olarak 8 km oranında yürüyüş olamaktadır. Ortalama olarak 500-600 aralığında da kalori harcanmaktadır. Günlük olarak düzenli yapılan 10 bin adım atan bir kişi 1 hafta sonrasında yaklaşık olarak 1-1,5 aralığında kilo vermektedir.

Her Gün Yürüyüş Yaparsak Ne Olur

Düzenli olarak yapılan yürüyüş yapmak hem kilo verme açısından kolay bir hale gelir. Hem de daha sağlıklı ve dinç bir yaşam sürmenizi destekler. Kandaki kolesterol seviyesinin azalmasını sağlayan yürüyüş, yüksek tansiyonun düşmesi açısından yardımcı olmaktadır. Haftanın ortalama olarak 150 dakika boyunca yapılan yürüyüşler, yapmayan kişilere göre daha sağlıklı bir yaşam sürmektedirler.