1 Tatlı Kaşığı Fıstık Ezmesi Kaç Kalori

1 Tatlı Kaşığı Fıstık Ezmesi Kaç Kalori
1 Tatlı Kaşığı Fıstık Ezmesi Kaç Kalori

Yer fıstığı, kuru yemiş haliylede lezzetli olmasının yanı sıra ezme haliyle de oldukça lezzetli bir besindir. Fıstık ezmesi tek başına tüketilmesiyle birlikte çeşitli yiyeceklere sürülerek ya da ilave edilerek de tüketimi sağlanmaktadır. Peki 1 tatlı kaşığı fıstık ezmesi kaç kalori? Fıstık ezmesinin faydaları nelerdir? hep birlikte inceleyelim.. Ayrıca Fıstık Ezmesi Kaç Kaloridir ve Kilo Aldırır Mı konusuna da göz atmanızı tavsiye ederiz..

1 Tatlı Kaşığı Fıstık Ezmesi Kaç Gram
1 Tatlı Kaşığı Fıstık Ezmesi Kaç Gram

1 Tatlı Kaşığı Fıstık Ezmesi Kaç Gram

Fıstık ezmesinin bir kısmını yağ değeri olarak oluşturmaktadır. Böylece kalori açısından da yüksek hale gelmektedir. 100 gram fıstık ezmesi yaklaşık olarak 585 kalori değerine sahipken, 1 tatlı kaşığı (6 gram) fıstık ezmesi yaklaşık olarak 35 kaloridir.

1 Tatlı Kaşığı Şekersiz Fıstık Ezmesi Kaç Kaloridir

  • Şekersiz yerfıstığı ezmesinin 100 gramında ortalama olarak 630 kalori içermektedir.
  • 1 porsiyon (20 gram) şekersiz yerfıstığı ezmesi ise 125 kalori değerine sahiptir.
Fıstık Ezmesi Kilo Aldırır Mı
Fıstık Ezmesi Kilo Aldırır Mı

Fıstık Ezmesi Kilo Aldırır Mı

Diyet yapanlar ve kilo kontrolü döneminde olan kişilerin fıstık ezmesinin çok sık tüketmemesini öneririz. Çünkü içerisinde yüksek oranda yağ ve karbonhidrat bulunmasından dolayı kilo aldırmaya yönelik risk durumu oluşturmaktadır.

Spor yapanlar, vücutlarının ihtiyaç duyduğu protein miktarının önemli bir kısmını fıstık ezmesini tüketerek de karşılayabilirler. Aynı zamanda vücut geliştirmek isteyen kişilerde içeriğinde yüksek miktarda yağ içerse bile, protein oranının yüksek olmasından dolayı fıstık ezmesini tüketmeyi tercih etmektedirler.

Ayrıca fıstık ezmesinin kas yaptığına yönelik etkilerinin bulunduğu söylenmektedir. Fakat hiçbir besin tek başına ne zayıflatabilir ne de kas yapacak bir güçe sahip olabilir.

Fıstık Ezmesinin Faydaları Nelerdir
Fıstık Ezmesinin Faydaları Nelerdir

Fıstık Ezmesinin Faydaları Nelerdir

Fıstık ezmesinin içeriğinde her ne kadar yüksek oranda yağ ve kalori oranına sahip olsa da vücut açısından oldukça faydalı bir besindir. Sporcuların sık sık fıstık ezmesini tercih etmeside bunun bir işaretidir. Fıstık ezmeleri yüksek miktarda trans yağ içermemiş yapıları yapılarıyla ön plana çıkmaktadır. Böylece fıstık ezmesi, sağlıklı yağ içermekte olan besin kategorisine dahil edebiliriz.

Dengeli bir şekilde her türlü besin ihtiyacına duyan insan vücudu, sağlıklı yağ içeriğine sahip gıdalara da gereksinim duymaktadır. Fıstık ezmesi bu açıdan vücudun sağlıklı yağ gerekesinimin karşılanmasını desteklemektedir. Lif açısından da oldukça zengin bir içeriğe sahip olmasıyla birlikte sindirim sistemine de katkıda bulunmaktadır. Aynı zamanda fıstık ezmesi, uzun süre tokluk hissi yaratmaktadır.

Fıstık ezmesi, protein açısından oldukça zengindir. Bu nedenle de vücut geliştirme sporu yapan kişiler tarafından da oldukça tercih edilmektedir. Aynı zamanda yüksek oranda antioksidan ve E vitamini içeriğine sahip olan fıstık ezmesi cildin yenilenmesinide sağlamaktadır. Doymamış yağa sahip olmasından dolayı kandaki kolesterol seviyesinin düşmesine de yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda fıstık ezmesinin içeriğinde Vitamin B3 içermesi, Alzheimer gibi hastalıklara yakalanma riskini minimum düzeye düşürmeye sağlamaktadır.

Ev Yapımı Fıstık Ezmesi Nasıl Yapılır
Ev Yapımı Fıstık Ezmesi Nasıl Yapılır

Ev Yapımı Fıstık Ezmesi Nasıl Yapılır

Fıstık ezmesini evde yapmak oldukça kolaydır. Kabuklu yer fıstıklarını öncelik olarak ısıtılmış fırın içerisinde bir süre bekletiniz. Kabuklarından çıkarmış olduğunuz fıstıkları ise robot yardımıyla eziniz. Karıştırma işlemi öncesinde 2 yemek kaşığı kadar bal, 1 yemek kaşığı pekmez ve 1 çay kaşığı da tuz ilave ediniz. Ardından elde etmiş olduğunuz karışım, püre haline geldikten sonra cam kavanozlara koyabilir ve tüketime hazır şekle getirebilirsiniz.