Fıstık Ezmesi Kaç Kaloridir ve Kilo Aldırır mı

fıstık ezmesi kaç kalori
fıstık ezmesi kaç kalori

Özellikle kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi olan fıstık ezmesi marketten hazır satın alınabileceği gibi evde de hazırlanabilir. Üstelik ev yapımı fıstık ezmesi tam bir enerji kaynağı olmakla birlikte buzdolabında da uzun süre saklamak mümkündür. Ekmek üzerine sürülerek yenilebileceği gibi tatlı tariflerinde de kullanılabilir. Kendine özgü aroması olan fıstık ezmesi evde bol bol hazırlanırsa misafirlere de ikram için iyi bir seçenek olur.

Enerji ve protein bakımından çok zengin olan fıstık ezmesinin lezzetini yer fıstığından alan krem fıstığı ile evde hazırlanması da oldukça pratiktir. Ayrıca vitamin ve mineral bakımından da zengin bir besindir. İçeriğinde karbonhidrat ve yağ bulunduğundan dolayı özellikle diyette olanlar ile formunu korumak isteyenler tüketirken ölçüyü kaçırmamalıdır.

Fıstık ezmesi evde hazırlanırken içerisine katılan malzemeler ile zenginleştirilebilir. Örneğin farklı tatlar elde etmek için vanilya, kakao ve pekmez katılabilir. Kurabiye tariflerinde de çok sık kullanılmaktadır.

Fıstık Ezmesi Kaç Kaloridir?

Vücuda yüksek oranda enerji veren fıstık ezmesinin kalori değerleri de doğal olarak yüksektir. 100 gram gelen fıstık ezmesinin 588 kalori değerinde olduğu bilinmelidir.

Fıstık ezmesi kaç kalori konulu diğer yazımıza da göz atmanızı tavsiye ederiz.

Fıstık Ezmesinin Besin Değeri Nedir?

Protein değerleri bakımından zengin bir besin tüketmek isteyenler için fıstık ezmesi çok ideal bir besindir. 100 gram gelen fıstık ezmesi 25 gram protein barındırmaktadır.

 • Fıstık ezmesini tüketirken içeriğinde yüksek oranda yağ barındırdığını hiçbir zaman unutmamak gerekiyor. Bu nedenle de diyet öğünlerinde kesinlikle tavsiye edilmez.
 • Fıstık ezmesini sadece enerji deposu olarak düşünmemek gerekir. Vitamin ve mineraller açısından da çok zengin bir besindir. Özellikle potasyum bakımından çok zengin olan fıstık ezmesinin içeriğinde bol miktarda B6 vitamini de vardır.
 • Sağlığımıza oldukça faydalı olan kalsiyum, demir ve sodyum gibi mineralleri içeriğinde barındırır.
 • Kış mevsiminin soğuk günlerinde vücudun gereksinim duyduğu yoğun enerjiyi karşılamak için bire bir besindir.
 • İçerdiği yüksek besin değerlerinden dolayı en fazla sporcular tarafından tüketilmektedir.
fıstık ezmesi faydaları
fıstık ezmesi faydaları

Fıstık Ezmesinin Sağlığa Faydaları

 • Vücudun gereksinim duyduğu proteini karşılamak için ideal bir besindir.
 • İçeriğindeki E vitamini vücutta antioksidan etkisi yaratmaktadır. Bu bakımdan da bağışıklık sistemi için önemli bir besindir. Evde yapılan fıstık ezmesinin içerisine bal katılırsa vücut daha dirençli hale gelecektir.
 • Kış mevsiminin soğuk günlerinde enerji için tüketilmesi tavsiye edilir.
 • İçeriğindeki lif sindirim sistemine oldukça yararlıdır.
 • Fıstık ezmesi ölçülü tüketilmelidir. Aksi takdirde istenmeyen kilolara sebebiyet verebilir.
 • Fıstık ezmesinin ciltte sivilceye neden olup olmayacağı ya da ishal yapıp yapmayacağı ile ilgili en doğru karara hekime danıştıktan sonra varılabilir.
 • Fıstık ezmesinin sağlık açısından en ciddi riski fıstık ezmesi alerjisidir. Sonuçta en sık rastlanan gıda alerjisi türleri arasında yer fıstığı da yer almaktadır.
 • Alerji veya sağlığa olan diğer olumsuz etkilerine maruz kalmamak için bir hekime danışıldıktan sonra tüketilmesinde büyük fayda var.
fıstık ezmesi kilo aldırır mı
fıstık ezmesi kilo aldırır mı

Fıstık Ezmesi Kilo Aldırır mı?

Zayıflamak için diyet yapanlar fıstık ezmesini kesinlikle tüketmemelidir. Çünkü içeriğinde yüksek yağ ve karbonhidrat barındırdığından dolayı kilo aldırma riski çok yüksektir.

Spor yapanlar, vücutlarının ihtiyaç duyduğu proteinin önemli bir kısmını fıstık ezmesi tüketerek karşılayabilirler. Ayrıca vücut geliştirmek isteyenler de içeriğinde yüksek oranda yağ barındırsa da sırf protein değeri yüksek olduğu için fıstık ezmesi tüketmeyi tercih etmektedirler.

Fıstık ezmesinin kas yaptığına yönelik söylentilere de hiçbir besinin tek başına kas yapacak kadar güçlü olmadığı yönünde yanıt vermek yerinde olacaktır.

Fıstık Ezmesi Ne Zaman Tüketilmelidir?

Fıstık ezmesi vücuda yoğun enerji sağladığından dolayı kahvaltılarda ekmeğe sürülerek tüketimi tavsiye edilmektedir. Akşam ve gece tüketiminden ise kesinlikle uzak durulmalıdır. Ayrıca fıstık ezmesi çay, kahve ve süt gibi içeceklerle tüketilebilir. Fıstık ezmesini kek, kurabiye ve birçok tatlı türü ile de tüketmek mümkündür. Özgün aroması ve kıvamı tatlılarınıza hoş bir lezzet katmanın yanı sıra tatlılarınızı görsel açıdan da şenlendirecektir.

Migros Yer Fıstığı Ezmesi Kaç Kaloridir?

100 gram gelen Migros yer fıstığı ezmesinin kalori değerlerinin yüzde 67’sini yağ, yüzde 19’unu karbonhidratlar ve yüzde 14’ünü protein oluşturmaktadır. 100 gram gelen Migros yer fıstığı ezmesi 597 kalori değerindedir. 100 gram gelen Migros yer fıstığı ezmesinin besin değerleri ise 43,6 gram yağ (12,5 gram doymuş yağ), 28,2 gram karbonhidratlar (18,5 gram şeker, 6 gram fiber) ve 20 gram proteindir.

FitNut Şekersiz Çikolatalı Fıstık Ezmesi Kaç Kaloridir?

100 gram gelen FitNut şekersiz çikolatalı fıstık ezmesinin kalori değerlerinin yüzde 69’unu yağ, yüzde 15’ini karbonhidratlar ve yüzde 17’sini protein oluşturmaktadır. 100 gram gelen FitNut şekersiz çikolatalı fıstık ezmesi 574 kalori değerindedir. 100 gram gelen FitNut şekersiz çikolatalı fıstık ezmesinin besin değerleri ise 45,8 gram yağ (11,3 gram doymuş yağ), 21,9 gram karbonhidratlar (9,8 gram fiber) ve 25,2 gram proteindir.

Nut Master Fıstık Ezmesi Kaç Kaloridir?

100 gram gelen Nut Master fıstık ezmesinin kalori değerlerinin yüzde 71’ini yağ, yüzde 13’ünü karbonhidratlar ve yüzde 15’ini protein oluşturmaktadır. 100 gram gelen Nut Master fıstık ezmesi 631 kalori değerindedir. 100 gram gelen Nut Master fıstık ezmesinin besin değerleri ise 48,7 gram yağ (7,9 gram doymuş yağ), 20,8 gram karbonhidratlar (3,7 gram şeker) ve 23,8 gram proteindir.

Gold Fıstık Ezmesi Kaç Kaloridir?

100 gram gelen Gold fıstık ezmesinin kalori değerlerinin yüzde 65’ini yağ, yüzde 21’ini karbonhidratlar ve yüzde 15’ini protein oluşturmaktadır. 100 gram gelen Gold fıstık ezmesi 580 kalori değerindedir. 100 gram gelen Gold fıstık ezmesinin besin değerleri ise 42,8 gram yağ (9,4 gram doymuş yağ), 30,6 gram karbonhidratlar (20,5 gram şeker, 4,3 gram fiber) ve 22 gram proteindir (280 mg sodyum, 710 mg potasyum).

BİM Antep Fıstık Ezmesi Kaç Kaloridir?

100 gram gelen BİM Antep fıstık ezmesinin kalori değerlerinin yüzde 39’unu yağ, yüzde 55’ini karbonhidratlar ve yüzde 6’sını protein oluşturmaktadır. 100 gram gelen BİM Antep fıstık ezmesi 474 kalori değerindedir. 100 gram gelen BİM Antep fıstık ezmesinin besin değerleri ise 20,5 gram yağ, 65 gram karbonhidratlar ve 7,5 gram proteindir.

Yağı Azaltılmış Fıstık Ezmesi Kaç Kaloridir?

1 yemek kaşığı yağı azaltılmış fıstık ezmesinin kalori değerlerinin yüzde 55’ini yağ, yüzde 26’sını karbonhidratlar ve yüzde 19’unu protein oluşturmaktadır. 1 yemek kaşığı yağı azaltılmış fıstık ezmesi 94 kalori değerindedir. 1 yemek kaşığı yağı azaltılmış fıstık ezmesinin besin değerleri ise 6,12 gram yağ (1,332 gram doymuş yağ, 2,908 gram tekli doymamış yağ, 1,848 gram çoklu doymamış yağ), 6,42 gram karbonhidratlar (1,41 gram şeker, 0,9 gram fiber) ve 4,66 gram proteindir (97 mg sodyum, 120 mg potasyum).

Tuzlu Fıstık Ezmesi Kaç Kaloridir?

2 yemek kaşığı tuzlu fıstık ezmesinin kalori değerlerinin yüzde 71’ini yağ, yüzde 14’ünü karbonhidratlar ve yüzde 15’ini protein oluşturmaktadır. 2 yemek kaşığı yağı tuzlu fıstık ezmesi 188 kalori değerindedir. 2 yemek kaşığı tuzlu fıstık ezmesinin besin değerleri ise 15,98 gram yağ (2,586 gram doymuş yağ, 7,86 gram tekli doymamış yağ, 4,735 gram çoklu doymamış yağ), 6,9 gram karbonhidratlar (2,69 gram şeker, 2,6 gram fiber) ve 7,7 gram proteindir (156 mg sodyum, 238 mg potasyum).

Gold Şekersiz Yer Fıstığı Ezmesi Kaç Kaloridir?

100 gram gelen Gold şekersiz yer fıstığı ezmesinin kalori değerlerinin yüzde 59’unu yağ, yüzde 24’ünü karbonhidratlar ve yüzde 17’sini protein oluşturmaktadır. 100 gram gelen Gold şekersiz yer fıstığı ezmesi 555 kalori değerindedir. 100 gram gelen Gold şekersiz yer fıstığı ezmesinin besin değerleri ise 37,6 gram yağ (8,6 gram doymuş yağ), 34 gram karbonhidratlar (5,3 gram şeker, 7 gram fiber) ve 23,7 gram proteindir (81 mg sodyum, 809 mg potasyum).