1 Tabak Mantı Kaç Kalori

1 tabak mantı kaç kalori
1 tabak mantı kaç kalori

Pek çok farklı ülkenin damak zevkine göre değişiklik göstererek hazırlanan evrensel bir yiyecek olan mantıdır. Geleneksel Türk mutfağının vazgeçilmezlerinden biridir. Hazırlaması oldukça zahmetli olan ve küçük küçük bükülmesi maharet isteyen mantıdan aldığınız ilk kaşıkla keyifleniyorsunuz.

Yöresel mantılarımız bile kendi içerisinde farklı kollara ayrılmaktadır. Herkesin bildiği gibi kaşık kaşık götürülen normal mantı dışında en meşhurları arasında küçük küçük Kayseri mantısı, Çorum kuru mantısı, Çerkes mantısı, çıtır mantı, yalancı mantı çeşitleri ve daha pek çok çeşidiyle yer almaktadır.

Peki, en çok merak edilen konulara geldik. 1 kaşık mantı kaç kalori? Mantı kilo aldırır mı? Diye soruyoruz kendimize. Salçalı ve yağlı sos ile servise sunulan bol hamur işi içeriğine sahip mantı kalori bakımından biraz yüksek. Peki, mantı kaç kalori, hazır mantı, ev mantısı kaç kalori? İşte tüm detaylar yazımızda.

Mantı Kaç Kalori

Un, su, tuz ve yumurta ile hazırlanmakta olan mantı hamurunun her yeri eşit bir incelik ile açılmakta ve küçük kareler şeklinde hamur kesilir. İçerisine kıymalı soğanlı harç eşit bir şekilde paylaştırılır ve mantı şekli verilerek parmak uçlarıyla bükülür. Bu hamurlar fırınlanır, kızartılır veya haşlanabilir. Geleneksel olarak tercih edilmekte olan sarımsaklı yoğurt ve salçalı, tereyağlı ve bol naneli, baharatlı sos ile servise sunulur.

Mantı kaç kalori? diyerek göz atılan mantının besin değerlerinin yaklaşık %70’lik bir kısmı karbonhidratlardan sağlanmaktadır. İçeriğinde yer alan kıyma ve kullanımı sağlanan yağla birlikte yağ ve protein bakımından zengin bir yemektir.

Karbonhidrat, kolesterol, sodyum, potasyum ve kalsiyum açısından yüksek besin değerlerine sahip olan mantı kaç kalori? Geleneksel mantı kaç kalori? İşte tüm detaylar..

  • 1 orta porsiyon mantı yaklaşık olarak 322 kaloridir.
  • 1 yarım tabak mantı yaklaşık 255 kaloridir.
  • 100 gram mantı ise 170 kaloridir.

Ev Yapımı Mantı Kaç Kalori

Tereyağlı ev yapımı mantı kaç kalori? Ev yapımı mantı kaç kalori?

  • 1 orta porsiyon ev yapımı mantı yaklaşık olarak 580 kaloridir.
  • 1 yarım tabak ev yapımı mantı yaklaşık 290 kaloridir.
  • 1 kaşık mantı kaç kalori? 1 çorba kaşığı ev mantısı 19 kaloridir.
  • 100 gram ev yapımı mantı yaklaşık 195 kalori değerindedir.

Hazır Mantı Kaç Kalori

  • 1 paket hazır mantı yaklaşık 1140 kaloridir.
  • 1 orta porsiyon hazır mantı 430 kaloridir.
mantı kilo aldırır mı
mantı kilo aldırır mı

Mantı Kilo Aldırır Mı

Mantı kilo aldırır mı? Sorusu oldukça sorulmaktadır. Mantı, karbonhidrat bakımından zengin değerlere sahip olmasından dolayı düzenli olarak tüketilmemesi önerilir. Kalori açısından yüksek olduğundan dolayı kilo artışına neden olacaktır. Bu nedenle porsiyon kontrolüne dikkat ederek tüketmenizi öneririz.