1 Kilo Vermek İçin Kaç Kalori Yakmalı

1 kilo vermek için kaç kalori yakmak gerekir
1 kilo vermek için kaç kalori yakmak gerekir

Kilo vermek ya da formunu korumak için spor salonlarını dolduranlar, yollarda kilometrelerce yürüyüş yapanlar ya da koşanlar, bu emeklerinin karşılığını doğal olarak tartıda görmek isterler.

Günlük yaşantımızı sürdürebilmek için tükettiğimiz besinlerden aldığımız kalori vücudumuzda enerjiye dönüşerek gün boyu bizi ayakta tutar. Her besinin içerdiği kalori miktarı ise farklıdır. Bu nedenle günlük aldığımız kaloriyi hesap ederek daha fazlasını yakarsak fazla kilolardan kurtulabiliriz. Besinlerden aldığımız kalori ile günlük yaşantımızda yaktığımız kalori birbirine denk ise formumuzu koruruz. Bu konuda kaç kalori kategorimiz işinize çok yarayacaktır, göz atmanızı tavsiye ederiz: https://sporvebeslenme.com/tag/kac-kalori/

Günümüzde obeziteye karşı mücadele veren birçok insan için ‘1 kilo vermek için kaç kalori yakmalı?’ sorusunun yanıtı büyük önem taşır. Aslında bu sorunun yanıtından daha önemli olan kalori yakmak için yaptığımız egzersizlerin doğru olması ve beslenirken kalori yaktıran besinlere ağırlık vermemizdir.

1 Kilo Vermek İçin Kaç Kalori Yakmak Gerekir

Fazla kilolarından kurtulmak isteyen insanlar özellikle ‘1 kilo vermek için kaç kalori yakmalı?’ sorusunun yanıtını çok araştırırlar. Çünkü bu sorunun yanıtına ulaştıklarında öğrendikleri kalori miktarını fazla kilolarıyla çarparak ideal kilolarına ulaşmak için kaç kalori yakmaları gerektiğini hesap ederler.

68 kilo gelen bir kadının vücudundaki yağlar ortalama 110 bin kalori içerirken, aynı kilodaki bir erkeğin vücut yağlarında ise 80 bin kalori vardır. Amerikan Egzersiz Kurulu tarafından yapılan araştırmadan elde edilen sonuçlara göre 1 kilo verebilmek için yaklaşık 7 bin 400 kalori yakmak gerekiyor. Bu matematiksel hesaba bakarak bu işin çok kolay olduğu düşüncesine girilmemelidir. Çünkü günlük yaşamda beslenirken alınan kaloriler haricinde bu kaloriyi yakmak zorundayız ki bu da öyle sanıldığı kadar kolay değildir.

1 kilo vermek için yaklaşık 7400 kalori yakmak gereklidir

Yürüyüş Yapmak Kalori Yaktırır mı?

Geride bıraktığınız her gün için 1000 kalori yakarsanız haftada 1 kilo vermiş olursunuz. Günlük 1000 kalori yakarak haftada 1 kilo vermek içinde hareketli bir yaşam tarzı, sağlıklı ve dengeli beslenmek ve kalori yaktıran doğru egzersizleri yapmak gerekiyor. Spor salonlarındaki koşu ve yürüyüş bandı, eliptik bisiklet gibi aletler egzersiz esnasında ne kadar kalori yaktığınızı hesap ettiği için yaktığınız kalori miktarı hakkında rahatlıkla bilgi sahibi olabiliyorsunuz. Ancak dışarıda yaptığınız egzersizlerle ne kadar kalori yaktığınızı öğrenebilmek için bir takım araştırmalar yapmak durumundasınız. Bu araştırmalar içerisinde ise ‘Yürüyüş yapmak kalori yaktırır mı?’ ya da ‘Kaç kilometre yürürsem kaç kalori yakarım?’ soruları ön plana çıkmaktadır. Bu konu üzerine yapılan araştırmalardan elde edilen sonuçlar vücut ağırlığı 78 kilo olan bir kişinin saatte 5,5 kilometre hızla 45 dakika boyunca yürümesinin ya da saatte 5,6 kilometre hızla 1,5 saat bisiklet sürmesinin vücuda 500 kalori yaktırdığını gösteriyor.

Neden Kilo Veremeyiz?

Hepimiz çevremizde spor yaptığım, sağlıklı ve dengeli beslendiğim halde kilo vermekte zorlanıyorum ya da hiç kilo veremiyorum diye yakınan insanlarla karşılaşmaktayız. Hatta bu insanlardan biri de kendimiz olabiliriz. Peki, bir insan her şeye dikkat etmesine rağmen neden kilo veremez? Bir insanın vücut ağırlığı azaldıkça vücudun yaktığı kalori miktarı da azalır. Yani vücuttaki yağ miktarı azaldıkça vücudun yaktığı kalori miktarı da düşmektedir. Bu nedenle de vücut ağırlığı düştükçe kilo vermek daha zor hale gelir. Bu da şu anlama geliyor ki kilolu insanlar çok daha rahat kalori yakarak kilo verebilirler.

Bu konuda detaylı yazımıza da göz atabilirsiniz:

Neden Kilo Veremiyorum ?

Hangi Besinler Kalori Yaktırır?

Fazla kilolarından kurtularak obez insanlar sınıfına dahil olmak istemeyenler için yapılan egzersizlerin yanı sıra tüketilen besinlerinde önemi çok büyüktür. Bunun bilincinde olan insanlar, ‘Hangi besinler kalori yaktırır?’ sorusunun yanıtını araştırarak bilinçli beslenmeye çalışırlar.

hangi yiyecekler kalori yaktırır
hangi yiyecekler kalori yaktırır

Unutmamak gerekir ki bilinçli beslenme kilo vermede en önemli yardımcıdır. İşte vücuda kalori yaktıran o besinler;

 • Su
 • Kırmızı biber
 • Elma sirkesi
 • Yumurta
 • Zerdeçal
 • Yeşil çay
 • Yoğurt
 • Tarçın
 • Avokado
 • Çörek otu
 • Kahve
 • Çay
 • Somon
 • Kuruyemişler
 • Hindistan cevizi yağı

Günde 1 Kilo Verilebilir mi?

Bu soru kucağa her ne kadar hoş gelse de bunun kolay olmadığı bir gerçektir. Çünkü ‘Günde 1 kilo verilebilir mi?’ sorusu bunun sağlık açısından ve verilse bile nasıl verildiği ile çok ilgilidir.

Günde 1 kilo vermek isteyen bir kişinin yaptığı egzersizlerle vücuduna 3 bin 300 kalori yaktırması gerekiyor ki bunun sağlıklı bir yöntem olduğunu söylemek zaten imkansız. Ayrıca günlük tüketilen besinlerden de oldukça fazla bir kısıtlamaya gidilmesi lazım. Bu da insanı bitkin düşürür. Hatta hasta eder. Her şeyin en güzeli dengeli olanıdır. Bu nedenle kilo vermek için günlük yakılması gereken kalori miktarının belirlenerek buna riayet edilmesi en sağlıklı olanıdır.

Kısacası günde 1 kilo vermek çok zordur ve birçok insan için sağlıklı da olmayabilir. Bu nedenle spor ve beslenme alışkanlığını bir hayat şeklinde dönüştürmekten başka çare yoktur. En sağlıklısı ve normali bu şekilde form tutmaktır. Düzenli spor ve dengeli beslenme.