Neden Kilo Veremiyorum ?

Öncelikle kilo vermeye başladığınızda vücudunuz buna tepki verir.

Başlangıçta çok fazla çaba harcamadan kilo verebilirsiniz. Daha sonrasında ise kilo vermeniz yavaşlar veya durur. Ne yaparsam yapayım kilo veremiyorum diyorsanız bir yerlerde yanlış yapıyorsunuzdur.

 

Neden Kilo Veremiyorum ?

Kahvaltıyı atlamak :

Öğün atlamak bazal metabolizmayı yavaşlattığından  öğün atlamak yerine günde en az üç hatta altı öğünde önerilen miktarda besinleri tüketmek organizmanın sindirim ve metabolizma faaliyetlerinin belirli bir düzeyde tutulmasına yardımcı olur.Öğün sayısı azaldığında öğünlerde yenen miktar arttığında  dolayı daha çok besin öğesinin emilimi, insülin yanıtını arttırarak depolama oranını yükseltmektedir.

Aynı zaman da kahvaltıyı uyandıktan uzun zaman sonra yapmak, o saate kadar metabolizmanın yavaş çalışmasını sağlamaktadır. Öğün atlamamak önemli olduğu gibi öğün saatleri de çok önemlidir.

Peki Kahvaltıda Ne Yemeliyiz ?

Kahvaltı Tabağınızda  Protein Olmalı : Vücudun tekrardan yapılanması ve onarımı için oldukça önem taşır. Metabolizmayı hızlandırır aynı zamanda tok tutucu etkiye sahiptir. Simit, börek poğaça gibi protein içeriği düşük karbonhidratları kahvaltı olarak tüketmemek veya sadece meyve yemek sağlıklı bir kahvaltı değildir.

Lif İçermeyen Kahvaltı Yapmak : Kahvaltıda lifli besinlerin tüketilmesi daha uzun süre tok kalmamızı sağlar. Bu nedenle kahvaltıda tam tahıllı ekmek, tam tahıllı gevrek, yulaf ezmesi  gibi besinlerin tüketilmesi önerilir.

Kahvaltıyı Geçiştirmek : Kahvaltı bir atıştırmalık değildir, günün en önemli öğünlerinden biridir. O nedenle ağzınıza attığınız bir parça elma veya bir parça peynir ile tek başına kahvaltı sayılmaz. Aynı zamanda yetersiz besin alındığında gün içerisindeki enerjimizi etkilemektedir.

 

Kilo Verememenin Nedenlerinden Biride Kalori Fazlalığı :

Kilo vermekte zorlanan kişilerin az yediğini düşünüp alması gereken kalorinin üzerine çıkmasıdır. Yapılan araştırmalara göre bir çok kişi ne kadar kalori aldığına dikkat etmemektedir. Kalori saymak, hayatınız boyunca yapacağınız anlamına gelmiyor. Sadece bir süreliğine hangi besinde ne kadar kalori var konusunda dikkat ederseniz daha sonrasında aldığınız kalori miktarını biliyor olacaksınız.

Spor Yapmıyor Olabilirsiniz : Kilo vermede beslenmenin önemli olduğu kadar aynı zamanda spor yapmanında büyük bir önemi vardır. Kardiyo, ağırlık çalışmak ve yürüyüş vb. egzersizlerin yapılmaması durumunda zayıflarken vücut yağları yanında kas kütlelerinin kaybından kilo veriyor olabilirsiniz. Bir çok kadın ağırlık çalışarak ” erkek gibi görünmekten ” korkmaktadır. Fakat ağırlık çalışmak metabolizmayı hızlandırır ve kilo vermenize yardımcı olur. Vücudunuzun şekle girip, fit bir görüntüye sahip olur.

Sağlıksız İçecekler İçiyor Olabilirsiniz : Şekerli içecekler en şişmanlatıcı gıda maddelerdir. İçerisinde şeker bulunan sağlıklı içecek adı altında satılan tüm içecekler için geçerlidir.

Kilo Vermede Uyku ve Su içmekte Oldukça Önemlidir : İyi uyku fiziksel ve zihinsel sağlığınızın yanı sıra kilonuz içinde dikkate alınması gereken en önemli şeylerden biridir.

Yapılan araştırmalarda, zayıf uykunun obezite için en büyük faktörlerden biri olarak gösterilmektedir. Yetersiz uyku uyuyan yetişkin ve çocuklar, sırasıyla %55, %89 daha fazla obez olma riski taşımaktadır.

Su içmenin zayıflamaya kesinlikle yardımcı olduğu bilinmektedir.

Alkol Tüketimi : Beslenmenize dikkat edip alkol içmekten keyif alıyor olabilirsiniz. Untmayalım ki alkol en kalori içeceklerden biridir. Eğer gerçekten kilo vermek istiyorsanız alkolden uzak durmalısınız. İçmek istediğinizde şarap en sağlıklı ve en az kalorili alkollü içeceklerden biridir. Alkolün her gramında 7 kalori vardır. Bilimsel çalışmalarda alkolün kilo almada net bulgular yoktur. Fakat aşırı alkol tüketimin kilo alımına neden olduğu bilinmektedir.

Aşırı Light Ürünlerinin Tüketimi :  Diyetlerde yapılan en büyük hatalardan biride kalorisi azaltılmış ( light ürünleri ) tüketiminin sınırsız olduğunu düşünmek. Bu besinlerinde tüketilmesi gereken miktarlar sınırlıdır.