Zeytinin Faydaları Nelerdir

zeytinin faydaları nelerdir
zeytinin faydaları nelerdir

Zeytin Faydaları

Kahvaltı sofralarının olmazsa olmazı olan zeytin, sağlığa olan mucizevi faydalarıyla birçok derde derman olmaktadır. İçeriğinde insan sağlığı için gerekli olan vitaminleri ve amino asitleri barındıran zeytinin hem kendisi, hem de yağı ve salatası lezzetiyle en fazla tüketilen besinler arasında yer almaktadır.

Kahvaltı sofralarında tüketilen yeşil ya da siyah renkteki 10 tane zeytin, içeriğindeki tekli doymamış yağ asitleriyle iştahı yüzde 20 azaltmaktadır. Zeytinin içeriğindeki tekli doymamış yağ asitleri sindirim sisteminin çalışmasını yavaşlattığı gibi beyne doygunluk mesajını ileten kolesistokinin hormonunu uyarmaktadır.

Omega-3 ve omega-6 yağ asitleri bakımından çok zengin olan yeşil ve siyah zeytin, kahvaltı tabaklarının en sağlıklı besinlerinden biri olsa da tüketirken ölçünün kaçırılmaması gerekmektedir. Çünkü zeytin tüketilirken ölçünün kaçırılması halinde vücuda fazla yağ girmiş olacağından kilo almaya neden olabilmektedir. Uzmanlar, günlük az tuzlu 5 zeytinin tüketilmesinin ideal olduğunu belirtmektedirler.

Peki, ‘Zeytinin faydaları nelerdir?’ Güne dinç bir başlangıç yapabilmek için kahvaltı sofralarında eksik olmaması gereken sağlık deposu zeytinin sağlığa faydaları onu tüketilmesi gereken besinler arasına sokuyor.

Bu arada “Zeytinyağı faydaları nelerdir” başlıklı yazımıza da göz atmak isteyebilirsiniz.

Zeytinin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Zeytinin içeriğindeki sağlıklı yağlar kalp ve damar sağlığının korunmasında oldukça etkilidir. Yine zeytin, kandaki kötü kolesterol yani LDL seviyesini düşürmektedir. Ancak zeytinin içeriğindeki yağ miktarı kadar tuz miktarına da dikkat etmek gerekiyor. Zeytinin içeriğindeki sağlıklı yağlar kalp ve damar sağlığını korusa da tüketilen zeytinin aşırı tuzlu olması da kalp ve damar sağlığını ciddi şekilde tehdit etmektedir. Bu nedenle az tuzlu zeytinlerin tüketilmesine dikkat edilmelidir. Hatta ödem, şişkinlik gibi sağlık problemleri olanların tuzlu zeytini kesinlikle tüketmemesi gerekmektedir. Zeytinin tuz miktarını düşürmek için bir süre suda bekletilmesi yeterlidir.

Zeytinin içermiş olduğu vitaminler çocukların kemik gelişimine ciddi katkı sağladığı gibi ilerleyen yaşlarda görülen osteoporoz riskini de düşürmektedir. Kalp krizi geçirme riskini kan basıncını düzenleyerek düşüren zeytinin içeriğindeki antioksidan maddeler ise bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Zeytinin içeriğindeki E vitamini sinir sisteminin korunmasında oldukça etkili iken, içeriğindeki A vitaminiyle de göz sağlığını korumaktadır. Çağımızda en fazla görülen sağlık problemlerinden olan Alzheimer riskini de düşüren zeytinin sağlığa faydaları nelerdir? İşte zeytinin sağlığa faydaları;

Kalp ve Damar Sağlığını Destekler

Serbest radikaller kolesterolünde oksitlenme olduğu zaman bundan zarar gören kan damarları ve arterlerde biriken yağlar kalp krizini tetiklemektedir. Siyah zeytinin içerdiği güçlü antioksidan maddeler ise bu kolesterolün oksitlenmesini önleyerek kalp ve damar sağlığını korumakta ve kalp rahatsızlıklarını engellemektedir.

zeytinin kalp sağlığına faydaları
zeytinin kalp sağlığına faydaları

Zeytin türlerinin bol miktarda yağ içerdiği günümüzde herkes tarafından bilinmektedir. Ancak zeytinin içeriğindeki tekli doymamış yağlar, ateroskleroz riskini düşürdüğü gibi iyi kolesterol seviyesini de yükseltmektedir. Tekli doymamış yağ asitlerinin içeriğindeki diyetler, tekli doymamış yağ oranının artması için yani toplam yağ oranında çok yüksek olmasını engellemek için değiştirildiği zaman kan kolesterolündeki HDL seviyesi düşüş göstermekte ve bu da kalp sağlığını desteklemektedir.

Zeytinin içeriğindeki tekli doymamış yağ asitlerinin ve zeytinyağının kan basıncını düşürdüğü yakın bir zaman önce yapılan bilimsel bir araştırmayla ispatlandı. Özellikle zeytinin içeriğindeki oleik asit, kan basıncının düşmesinde ve kalp krizinin engellemesinde oldukça etkilidir. Yine zeytinin içeriğindeki tekli doymamış yağlar, kalp ritmini düzenleyerek çarpıntı hissini engellemektedir.

Kanseri Engeller

Antioksidan ve antienflamatuar etkiye sahip olan zeytin, kanserle etkili bir şekilde savaşmaktadır. Kronik oksidatif stres ve kronik inflamasyon, vücutta kanserli hücrelerin gelişmesini tetikleyebilir. Zeytinin içeriğinde bol miktarda bulunan güçlü antioksidan maddeler ve antienflamatuar etki, kronik oksidatif stres ve kronik inflamasyon kombinasyonunun engellemesinde oldukça etkilidir.

E vitamini bakımından çok zengin olan zeytin, vücuttaki serbest radikalleri etkisiz hale getirmektedir. E vitamini, zeytinin içeriğindeki tekli doymamış yağ asitleriyle birlikte hareket ettiği zaman hücrelerin sağlığını daha etkili koruyabilmektedir. Bu da hücrelerin DNA’sının zarar görmesini ve mutasyona uğramasını engelleyerek hücrelerin kanserleşmesinin önüne geçmektedir. Zeytin, vücutta kansere neden olabilecek bütün faktörlerin vücuttan uzaklaştırılmasında ve zararlı hücrelerin temizlenmesinde en etkili besinler arasında yer almaktadır. Aynı zamanda zarar gören hücreleri onararak insanların eski sağlığına kavuşmasını desteklemektedir. Hücre zarlarını koruyarak sağlıklı ve uzun bir ömür sürebilmek için zeytine kahvaltı sofralarında mutlaka yer verilmelidir.

Kilo Vermeye Yardımcıdır

Zeytinin içeriğindeki tekli doymamış yağ asitleri kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Ayrıca günlük alınması gereken yağ miktarının önemli bir kısmı sabah kahvaltısında zeytin tüketerek alınabilmektedir. Sabah kahvaltısında tüketilen zeytin aynı zamanda vücuda yüksek miktarda enerji vermektedir. Metabolizmanın çalışmasını hızlandıran zeytin, uzun süre tokluk hissi vererek açlığı bastırmaktadır. Böylelikle günlük kalori alımı 200 kalori azaltılabilir. Bundan dolayı ara öğünlerde 5 adet az tuzlu zeytin tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Sindirimi Rahatlatır

Zeytinin içeriğindeki E vitamini ve sağlıklı yağlar, bağırsakların daha aktif çalışmasına yardımcı olmaktadır. Zeytinin düzenli tüketilmesi kolon kanseri riskini azaltmaktadır. Zeytinin içeriğindeki lifler, tüketilen besinlerin vücut tarafından daha rahat sindirilmesini desteklemektedir. Bu sayede bağırsaklarda yaşanabilecek sağlık problemleri engellenmiş olur. Düzenli olarak zeytin tüketilmesi mide asidini azalttığı için gastrit ve reflü riskini düşürmekte ve mide sağlığını korumaktadır.

sac ve cilt için zeytin
sac ve cilt için zeytin

Saç, Cilt ve Tırnağı Besler

İçeriğinde zeytinyağı ve zeytin özü barındıran kozmetik ürünlerin ana maddesini zeytinin içeriğindeki vitamin ve mineraller oluşturmaktadır. Zeytinyağı ve zeytin özü şampuanlarda kullanıldığı zaman saçlardaki nem miktarını artırmaktadır. Cilt kremleri ile sabunlarda kullanıldığı zamanda kolajen üretimini artırarak hücre yenilenmesine yardımcı olmaktadır. Vücuttaki ölü hücrelerin atılmasında ve hücre yenilenmesinde en etkili besinler arasında zeytinde yer almaktadır. Daha genç ve sağlıklı görünen bir cilt için zeytinin içeriğindeki E vitamininden mutlaka faydalanılmalıdır. Zeytinin bu etkisi yaşlanma belirtilerini geciktirdiği gibi kamufle etmede de oldukça işe yaramaktadır.

Vücut Gelişimini Destekler

İçeriğinde A, D, E ve K vitaminlerini bol miktarda barındıran zeytin, gelişim çağındaki çocuklara düzenli olarak tükettirilmelidir. Gelişim çağındaki çocukların kas ve kemik yapısının güçlü olmasına çok ciddi katkı sağlamaktadır. Çocuklara zeytini sevdirmenin en iyi yöntemleri arasında zeytinden salata hazırlanması ve zeytinin çekirdeklerinin çıkarılması yer almaktadır. Gelişim çağındaki çocukların bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesinde zeytinyağı da çok etkilidir. Zeytin gelişim çağındaki çocuklarda sadece beden gelişimini değil, zihin gelişimini de desteklemektedir. Omega yağ asitleri bakımından en zengin besinlerden biride zeytindir. Sinir sistemi hücrelerinin daha sağlıklı olması için Omega yağ asitleri olmazsa olmazdır.

Kan Yapar

Kan değerlerinde düşüş olduğundan şikayet edenler, kahvaltı sofralarında zeytin tüketimine biraz ağırlık vermelidir. Kansızlığa yani anemi problemine çok iyi gelen zeytin, kandaki demir miktarını artırarak kansızlık problemine son vermektedir. Ayrıca çok yüksek olan kolesterol seviyesini en ideal seviyeye indirmede oldukça etkilidir. Zeytini bir müddet düzenli olarak tükettikten sonra kan testi yaptırılırsa, zeytinin faydaları kan değerlerinde rahatlıkla fark edilecektir.

Zeytin Çekirdeği ve Zeytin Sütü Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Ülkemizde Akdeniz ve Ege Bölgeleri’nde yetiştirilen zeytin, genellikle kahvaltılarda tüketilse de zeytinden farklı besinler üretilerek de sağlığa olan faydalarından istifade edilebilmektedir. Bu besinler arasında zeytin sütü ve zeytin çekirdeği de yer almaktadır.

Peki, ‘Zeytin çekirdeği ve zeytin sütü sağlığa faydaları nelerdir?’ Zeytinyağının farklı şekillerde işlenmesiyle elde edilen zeytin sütü için zeytinyağının en saf ve en duru hali de denilebilir. Cildin pürüzsüz olmasında ve yumuşamasında oldukça etkili olan zeytin sütü, cilt yüzeyindeki yaraları da hızla iyileştirmektedir. Kalp ve damar hastalıklarından etkili şekilde koruyan zeytin sütü, sindirim sistemini de düzenli bir şekilde çalıştırmaktadır. Vücutta zamanla biriken ve sağlığa zarar veren toksin maddeleri hızla vücuttan uzaklaştıran zeytin sütü, hücreleri yenilemesinin yanı sıra hücre yıkımlarını da yavaşlatmaktadır. Zeytin sütünün sağlığa bir diğer faydası da ağrı kesici etkisiyle vücuttaki ağrıları hafifletmesidir.

Zeytin çekirdeği ise zeytinin iç kısmında yer almakta olup, mide sağlığını etkili bir şekilde korumaktadır. Bağırsak ve midedeki sağlık problemlerinin iyileşme sürecini hızlandıran zeytin çekirdeği, midede eriyebildiği için 1 tane zeytin çekirdeğinin yutulması sindirim sisteminin doğru ve aktif bir şekilde çalışmasına yardımcı olmaktadır. Zeytin çekirdeğinin toplumda yaygın görülen sağlık problemlerinden olan hemoroid ve basur gibi hastalıkları tedavi edici etkisi de bulunmaktadır.