Yüzme Sporu Omuz Genişletir Mi

yüzme sporu omuz genişletir mi
yüzme sporu omuz genişletir mi

Kol ve bacakların koordineli bir şekilde hareket etmesini sağlayarak su üzerinde kalma hareketine yüzme denilmektedir. Kas gelişimi ve fit bir görünüm için ise oldukça önem taşıyan spor dalları arasında yüzme gelmektedir. Peki, yüzme hangi kasları çalıştırır? Yüzme sporu omuz genişletir mi? Yüzerek fit bir vücuda sahip olunur mu? Tüm detaylar yazımızda.

Farklı spor dalları yalnızca belirli bölgeleri çalıştırmasıyla birlikte yüzme aynı zamanda pek çok farklı kas grubunun eşit bir şekilde çalışmasını sağlamaktadır. Üstelik diğer spor dallarına göre daha az yorularak ve daha keyifli bir şekilde kasların gelişimini sağlama imkanı sunmaktadır.

Özellikle de sağlıklı bir şekilde kilo verme konusunda vücut egzersizleri arasında oldukça önemli bir yere sahiptir. Böylece vücut kasları sistematik bir şekilde çalışmak üzere yağların azalmasını sağlar, solunumun güçlendirmesini ve dokulardaki oksijen miktarının artış göstermesine neden olur. Böylece sırt, kol, omuz ve bacak bölgelerinde eşit bir şekilde daha güçlü bir şekilde çalışma imkanı sağlamaktadır. Ayrıca 1 saat yüzmek kaç kalori yazımıza da göz atarak yüzerek kaç kalori harcayacağınızı öğrenmeniz mümkündür.

Yüzme Hangi Kasları Çalıştırır

Pek çok farklı kası aynı anda düzenli bir şekilde çalışmasını sağlayan yüzme, günümüzde kas gelişimi açısından oldukça kolay ve pratik seçenekler arasında bulunmaktadır. Birçok ay boyunca düzenli bir şekilde yapılmakta olan yüzme ile birlikte belirgin bir şekilde kasların şekillenmesi mümkün olmaktadır. Bu konuda vücudun belirli bölgelerindeki kasların yüzme ile birlikte çalışmasını sağlamaktadır.

 • Arka omuz kasları,
 • Orta omuz kasları,
 • Ön omuz kasları,
 • Kanat kasları,
 • Alt ve üst göğüs kasları,
 • Ön ve üst bacak kasları,
 • Arka ve üst bacak kasları,
 • Karın kasları,
 • Kalça kasları,

Burada da anlaşılmasıyla birlikte vücudun pek çok büyük bir kısmındaki kasların yüzme ile birlikte çalışması mümkün olmaktadır.

Yüzerek Fit Bir Vücuda Sahip Olunur Mu

Özellikle de yaz ayları gelmesiyle birlikte bir çok kişinin denizde ya da havuzda düzenli bir şekilde yüzme imkanı elde edilmektedir. Bu fırsatın yakalanmasıyla birlikte yüzerek fit vücuda sahip olunup olunmayacağı merak konusu olmaktadır. Bu soruya kısaca evet cevabını vermek mümkündür. Özellikle bacak, kol, omuz, sırt, karın ve göğüs kaslarının çalışmasını sağlayan yüzme böylece belirli bir zaman içerisinde kasların şekillenmesini sağlamaktadır. Aynı zamanda belirli bir zaman içersinde dengeli ve sağlıklı kilo kaybının yaşanması sağlanmaktadır. Fakat tek başına yüzmek fit bir vücut için yeterli olmamaktadır. Buna destek olunması için yürüyüş, koşu ve dengeli beslenme programı yapmak önem taşımaktadır. Böylece hareketlenen kaslar daha hızlı bir şekilde şekillenmeye başlamaktadır.

yüzmek omuz genişletir mi
yüzmek omuz genişletir mi

Yüzmek Omuz Genişletir Mi

Omuz genişleten sporlar hangileridir? Diye sorulmasıyla birlikte pek çok sporun omuzların genişlettiğini ve geliştirdiğini belirtebiliriz. Fakat yüzme, rüzgar sörfü, fitness gibi çekiş hareketlerini yoğun biçimde içeren sporlar, özellikle de gelişme çağında uygulanılan omuzların daha fazla genişlemesini sağlamaktadır.

Kas Yapmak İçin Hangi Yüzme Stilleri Yapılmalı

Günümüzde farklı stillerle birlikte yüzme gerçekleştirmek mümkündür. Bu durum farklı kas gruplarının etkili bir şekilde çalışmasına olanak sağlamaktadır. Eşit miktarda ve süre içerisinde gerçekleştirilmekte olan yüzme stilleriyle birlikte, kasların aynı oranda güçlenmesine ve şekillenmesine fırsat tanımaktadır.

 • Sırt üstü stil yüzme,
 • Serbest stil yüzme,
 • Kelebekleme stil yüzme,
 • Bağlama stil yüzme,

Mutlaka belirli bir zaman içerisinde düzenli bir şekilde gerçekleştirilmekte olan yüzme esnasında bu stillerin eşit miktarda ele alınması gerekmektedir. Örnek vermek gerekirse stil yüzme daha çok omuz kaslarının gelişmesini sağlayacak noktasında etki göstermektedir. Sırt üstü ise daha sonrasında da anlaşılacağı gibi sırt bölgesindeki kuyrukla birlikte kürek kemiği noktasına kadar ulaşan kısmın gelişimini sağlamaktadır. Bacaklar ise her türlü yüzme stilinde eşit miktarda çalıştırmakta ve kasların gelişimini sağlamaktadır.

yüzmenin faydaları nelerdir
yüzmenin faydaları nelerdir

Yüzmenin Faydaları Nelerdir

Yüzmek hem kas gelişimi açısından hem de pek çok farklı sağlık açısından önemli faydalar sağlamaktadır. Peki, bu yüzmenin faydaları nelerdir hep birlikte inceleyelim.

 • Kalp krizi riskinin azalmasını ve damar tıkanıklığının önüne geçer.
 • En iyi kardiyo egzersizleri arasında yer almaktadır. Sağlıklı kilo verme imkanı sağlamaktadır.
 • Kas gelişimi açısından oldukça önemli bir rol oynamaktadır.
 • Eklem rahatsızlığı için birebirdir.
 • Günün yorgunluk ve stresin azalmasını sağlayarak psikolojik açıdan rahatlama imkanı sağlamaktadır.
 • Fizik tedavi konusunda oldukça etkili yollardan biridir.

Bu ve buna benzer bir çok avantaj ile birlikte yüzme günümüzde en önemli spor dalları arasında yer almaktadır.