Yumurta Üzerindeki Kod ile Organik Yumurta Nasıl Anlaşılır

yumurta üzerindeki kodlar ne anlama gelir
yumurta üzerindeki kodlar ne anlama gelir

Kahvaltı sofralarımızın en kaliteli protein içeren besini olan yumurtanın üzerindeki kodların ne anlama geldiğini belki de hiç merak etmedik ancak kesinlikle bilinmesinde fayda vardır. Peki, yumurta üzerindeki kodlar ne anlama gelir?

Bu yazımızı okuduktan sonra yumurta kaç kalori başlıklı yazımıza da göz atmanızı tavsiye ederiz.

Yumurtaların üzerinde yer alan kodlar, yumurtaların nasıl üretildiği hakkında bize önemli bilgiler verir. Ayrıca kod numarası bulunmayan yumurtaların kesinlikle satın alınmaması gerekir. Çünkü hangi ortamlarda üretildiği belli olmayan bu yumurtalar aynı zamanda kayıt dışıdır.

Yumurtanın üzerindeki kodlarda ilk rakam çok önemlidir. Çünkü bu ilk rakam bizlere yumurtanın hangi ortamda üretildiğini söyler. Mesela yumurtanın üzerindeki kod 0 ile başlıyorsa organik olduğuna, 2 ile başlıyorsa gezen tavuk yumurtası olduğuna işaret eder. Yani yumurtanın üzerindeki ilk rakam, o yumurtanın kalitesi hakkında önemli fikir verir.

organik yumurtanın üzerindeki kod 0 ile başlar

Yumurta Üzerindeki Kod Ne Anlama Gelir

Neredeyse her yerde satılan yumurta, çoğu zaman indirimlerle karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle de yumurta fiyatları çok değişken olur. Öyle ki farklı markaların fiyatları arasında bizleri düşündürecek kadar fiyat farklılıkları olabiliyor. Bir çoğumuzun ambalajından etkilenerek aldığımız yumurtanın kaliteli olduğunu nasıl anlayacağız? Yumurta üzerindeki kodların anlamı nedir?

Yumurta kolisini alıp eve geldiğimiz ve koliden çıkardığımız zaman üzerinde genellikle kırmızı renkle yazılmış bir takım rakamlar dikkatimizi çeker. Yumurtayı üreten firma tarafından yumurtanın üzerine basılan bu rakamların ya da kodların ne anlama geldiğini bugüne kadar hepimiz merak etsek de çoğumuz bu kodların bize ne söylemek istediği hakkında bilgi sahibi değiliz. Şimdilik bu kodların yumurtanın kalitesi hakkında bilgi verdiğini söylemekle yetinelim.

Öncelikle yumurtanın XL, L, M ve S gibi boyutlarının yumurtanın kalitesini belirlemediğini belirtmek gerekir. Tüketicilerin yumurta tüketiminde bilinçlendiğinin ve eskiden bu tarafa yapılan özellikle fiyat aldatmacalarına kanmadığının farkına varan üreticiler, yumurta kolilerinin üzerine gezen tavuk ibaresini yerleştirme gereksinimi duydular. Üreticiler, gezen tavuk ibaresiyle tüketiciler üstünde organik yumurta havası oluşturmak istediler ama maalesef gezen tavuk yumurtasının en kaliteli yumurta olduğunu söylemek mümkün değil.

Günümüzde yumurtaların üzerinde yer alan kodlar sağlıklı yumurta tüketmek için çok büyük önem arz etmeye başladı. Çünkü günümüzde fabrika zihniyetiyle faaliyet gösteren tavuk çiftlikleri, tavukları gdo’lu ürünlerle besleyerek 12 saatte bir yumurtalatmakta ve yumurtadan kesilenleri de derhal kesime göndererek etini kasaplar ve marketler aracılığıyla halka satmaktadır. Üstelik bu tavuklara hastalanmamaları için bir takım ilaçlarda verilmektedir. Artık bunun bilincine varan insanlar köy yumurtasına ve köy tavuğuna yönelmekte, böyle bir imkanı olmayanlar da fabrikasyon zihniyetiyle üretilen tavuk ve yumurtaları tüketmek yerine gezen tavuk ve yumurta fabrikalarının ürettiği yumurta ve tavukları tercih etmektedir.

Yumurta kodlarının bazıları 0 ile, bazıları 1 ile, bazıları 2 ile, bazıları da 3 ile başlamaktadır. Peki, bu ne anlama geliyor? Gelin şimdi bu rakamların ne anlama geldiğini hep birlikte inceleyelim.

Organik Yumurta Nasıl Anlaşılır

organik yumurta nasıl anlaşılır
organik yumurta nasıl anlaşılır

Yumurtanın ilk kod rakamı 0 ise;

Yumurtanın organik olduğunu ifade eder. Yani bu yumurtalar, bildiğimiz köy tavuğunun yumurtasıdır. İçeriğinde kimyasal maddeler, koruyucu hormonlar ve büyütücü ilaçlar barındırmaz. Bu nedenle de piyasadaki en pahalı yumurta kodu 0 ile başlayan yumurtadır.

Yumurtanın ilk kod rakamı 1 ise;

Yumurtanın üzerindeki kod 1 ile başlıyorsa bu doğal ortamda ve tavuk çiftliğinde yetişen yumurta tavuğunun yumurtası olduğunu gösterir. Bu yumurtaları yumurtlayan tavuklar normal yem yiyerek beslenirler. Yetiştirilme tarzı kümes zihniyetinde olmadığı için köy tavuğu denmesinde bir sakınca yoktur. Bu tavukların yedikleri yemler her ne kadar organik olmasa da organik yumurta bulunmadığı zamanlarda tüketilebilecek en sağlıklı yumurtadır.

Yumurtanın ilk kod rakamı 2 ise;

Bu yumurtaları yumurtlayan tavuklar kümes içerisinde geziyordur. Bu tavukların gelişiminde ve beslenmesinde herhangi bir yem ve hormon kısıtlaması olmadığı için çocukların ve hastaların bu koddaki yumurtaları tüketmeleri sakıncalı olabilir.

Yumurtanın ilk kod rakamı 3 ise;

Eğer maddi durumunuz elveriyorsa kod rakamı 3 ile başlayan yumurtaları kesinlikle tüketmeyin. Çünkü bu yumurtalar fabrika zihniyetiyle tavuk çiftliklerinde yetiştirilir, kısa süre içerisinde büyüyerek yumurtlaması için hormon verilir ve katkı maddesi içeren besinlerle beslenirler. Buradaki amaç teknolojiyi de kullanarak otomatik yumurta üretimine geçmek ve elden geldiğince fazla yumurta üretilmesini sağlamaktır. Buna rağmen ülkemizde en fazla bu koddaki yumurta tüketilmektedir. Pastalarda, böreklerde ve katkı maddesi içeren hazır gıdalarda bu koddaki yumurta kullanılmaktadır. Küçük yaştaki ve özellikle ilkokul çağındaki çocuklara bu koddaki yumurtaların kesinlikle yedirilmemesi gerekir.

Organik Yumurtanın Diğer Yumurtalardan Farkları

Günümüzde organik yumurtaya ulaşmak çok zor olsa da bir başka zorluk da organik yumurtayı diğer yumurtalardan ayırt etmektir. Bunun içinde organik yumurtanın farkı hakkında bilinmesi gerekenlerin zihnin bir kenarına not edilmesi gerekiyor. İşte organik yumurta ile diğer yumurtaları birbirinden ayırt etmenin yöntemleri;

  • Organik yumurtanın iç kısmı koyu sarı renktedir. İç kısmı kırmızı renkte olan yumurtalar ise katkı maddesi içerdiği için kesinlikle tüketilmemelidir.
  • Organik yumurtaların genellikle kahverengi renkte olduğu sanılsa da bununla bir ilgisinin olmadığını belirtmekte fayda var. Tavuğun yumurtasının beyaz veya kahverengi renkte olması tamamen tavuğun rengiyle ilgilidir.
  • Suni yemle beslenen tavuk yumurtalarının sarı kısmı daha büyükken, organik yumurtaların sarı kısmı daha küçüktür.
  • Bazen pazarlarda ve köylerde organik yumurta görüntüsü verilerek vatandaşa satılmaktadır. Böyle bir kandırmacaya maruz kalmamak için marketlerde satılan organik kodlu yumurtaları satın almak gerekiyor.
  • Organik yumurta boyutlarından da anlaşılabilir. Çünkü organik yumurtaların hepsinin fabrikadan çıkmış gibi aynı boyutta olması imkansızdır.