Yüksek Kalorili Besinler Nelerdir

yüksek kalorili besinler nelerdir
yüksek kalorili besinler nelerdir

Besin etiketlerinde yer alan kalori değerleri sizleri bazen yanıltabilmektedir. Kalori değeri oldukça düşük fakat tamamı yağlardan oluşan bir besin ise 2 kere düşünmenizi öneririz. Zararsız görülmekte fakat yüksek kalori değerine sahip besinler ise aşağıda yer almaktadır. Peki, yüksek kalorili besinler nelerdir?

Yüksek Kalorili Besinler

 • Taze sıkılmış meyve suyu: Kalori bakımından oldukça yüksek içeceklerden biridir. Kalsiyum ve C vitamini açısından zengin bir bardak portakal suyu ortalama olarak 120 kalori değerine sahiptir. Taze sıkılan meyve suları yerine meyvelerin kendisini tüketmek hem kalori bakımından daha az olacaktır hem de posasından faydalanırsınız.
 • Kuruyemiş: Avuç avuç tükettiğiniz ve başlamanızla birlikte bırakamadığınız kuruyemişler kalori bakımından oldukça yüksektir. Zararsız ve faydalı diyerek ceviz, badem ve fındık gibi çerezlerin tüketimi oldukça çoktur. Biz diyetisyenlerin önermiş olduğu miktarlar gün içerisinde 3 adet ceviz, 10 adet badem, fındık ya da fıstıktır.
 • Kuru meyve: Diyet dönemindeyken tercih edilen kuru meyvelerin çoğunluğu tazelerinden daha fazla şeker, lif ve demir içermektedir. Kalori bakımından yüksek ve az miktarda tüketimi sağlanmalıdır. 3 kuru kayısı ya da 1 adet kuru incir veya 4 adet hurma gibi tüketimi sağlanmalıdır.
 • Avokado: Oldukça faydalı olmasıyla birlikte yağlı ve kalorisi yüksek bir besindir. Gün içerisinde yarım avokado tüketilebilir.
 • Zeytinyağı: En sağlıklı yağlardan biri olarak bilinir. Bağırsakların çalışmasında çok etkili olan zeytinyağı, yüksek miktarda tüketimi sağlandığında bir düşmana dönüşebilir. Çünkü 1 ml zeytinyağı yaklaşık olarak 9 kalori değerindedir.
 • Granola bar: Kıtır kıtır olan granola barlarda kalori bakımından oldukça zengindir. 1 adet granola bar yaklaşık olarak 480-500 kalori değerindedir.
 • Smoothie: Hazırlanışı oldukça pratik olan meyveli ve zararsız görünen smoothie’ler kalori açısından çok da masum değildir. Her bir porsiyonunda fazla miktarda meyve içeriği yer alan bu içecekler fazlasıyla şeker içeriğine sahiptir.
 • Esmer ekmek: Çoğu zaman bireyler esmer olmasından dolayı daha fazla tüketimini sağlayabileceğini düşünmekte, oysa ki beyaz ekmekle arasında kalori açısından çok fark yoktur. Esmer ekmek gibi esmer pirinç, bulgur, kinoa, kepekli makarna, kara buğday gibi besinlerde dikkatli tüketilmesi önerilmektedir.
 • Kahve: Sadece bir fincan kahve içiyorum diye vanilyalı, karamelli ve şekerli lezzetler göründüğü gibi kalorisi düşük değildir. Kremali bir adet büyük boy cappuccino şekersiz, vanilya şurubu ve yağsız sütle birlikte ortalama olarak 500 kalori değerindedir.
 • Yulaf: Diyet yapan bireylerin yulaf ya da müsliyi sık sık kullanabileceğini belirtmektedir. Oysa ki, 1,5 yemek kaşığı yulaf bir dilim ekmeğe eş değerdir.
 • Et, balık, tavuk ve hindi eti: Protein ve besleyici özelliği olan bu tarzdaki yiyecekler, sağlıklı fakat kalorisi yüksek besinlerdir. Porsiyon kontrolüne dikkat edilerek tüketilmesi önerilir.
 • Salata: Sağlıklı bir şekilde tüketimi sağlanabilir. Fakat içerisine ilave edilen sos ve diğer malzemelerle masum gibi görünen salatanın kalorisi oldukça yüksek olabilmektedir.
 • Light gıdalar: Kalorisi düşük ve kilo aldırmaz diye düşünerek fazla miktarda tüketimi sağlanılacağı düşünülür. Aslında light’da olsa fazla tüketilmesi durumunda kilo alma söz konusu olabilmektedir.