Yüksek Ateş Nedir, Belirtileri Nelerdir

Yüksek Ateş Nedir, Belirtileri Nelerdir
Yüksek Ateş Nedir, Belirtileri Nelerdir

Yüksek Ateş Nedir

Yüksek ateş, kişinin vücut sıcaklığında genel olarak bir hastalıktan dolayı oluşan geçici artışa verilen isimdir. Ateş, tek başına bir hastalık değildir, onun yerine başka bir tıbbi durumun belirtisidir. Ateşin yüksek olması, neredeyse her vakada kişinin vücudunda anormal bir sürecin devam etmesini işaret eden bir durumdur.

Yetişkin kişilerde yüksek ateş rahatsız bir hal alabilmektedir. Fakat 39,4 C ya da üzeri bir değere sahip olmadığı sürece endişe edici bir durum olarak görülmemektedir. Ancak bebeklerde ve yeni yürümeye başlayan çocuklar için yüksek ateş, ciddi bir enfeksiyonun olduğuna dair bir işaret olabilmektedir.

Yüksek ateş genel olarak birkaç gün içerisinde kendiliğinden geçebilmektedir. Ateş düşürülmesi için reçetesiz ilaç kullanımı mümkün olsa da, bazı vakalarda da ateşin tedavi edilmemesi doğal sürecin tamamlanmasına müsaade edilmesi daha iyi olacaktır. Bunun nedeni, vücudunun çeşitli enfeksiyon türleri ile savaşmasına yardımcı olmasında oldukça önemli rol oynanmaktadır.

çocuklarda yüksek ateş nasıl düşürülür” konu başlıklı yüksek ateş ile ilgili yazımıza da göz gezdirmenizi tavsiye ediyoruz.
https://sporvebeslenme.com/cocuklarda-yuksek-ates-nasil-dusurulur/

Yüksek Ateş Neden Olur
Yüksek Ateş Neden Olur

Yüksek Ateş Neden Olur

İnsanlarda vücut ısısını beyinde “hipotalamus” olarak adlandırılmakta olan bir bölge ayarlamaktadır. Hipotalamus normal vücut ısısının ayar noktasını bir termostat gibi yükselterek yüksek ateş meydana gelmektedir. Bu sürecin başlamasıyla birlikte kişide üşüme duygusu hissetmeye başlamakta, kat kat giyinme ya da bir battaniyeye sarılabilir ya da daha fazla vücut ısısı üretebilmek için titreyebilir. Bu süreç sonucunda ise kişinin vücut ısısında yükselme görülmektedir.

Vücut ısısında normal değer gün içerisinde değişimler gösterebilmektedir. Sabahları daha düşük değerlerden öğleden sonra ve akşamları daha yüksek değerlere sahip olmaktadır. Normal şartlarda 37 C ortalama değer olarak kabul edilmesiyle, 36,1 dereceden 37,2 dereceye kadar değişiklikler gösteren değerler ise normal kabul edilmektedir.

Yüksek ateşe neden olabilecek birkaç neden vardır. Bu nedenler arasında bakteriyel bir enfeksiyon, bir virüsün oluşması, difteri, tetanoz, aselüler boğmaca, (DTaP), sıcak vurması, kötü huylu bir tümör ve dünyada meydana gelen koronavirüs (COVID-19) gibi bazı durumlar sonucunda kişide yüksek ateş meydana gelebilmektedir.

Yüksek Ateş Belirtileri Nelerdir
Yüksek Ateş Belirtileri Nelerdir

Yüksek Ateş Belirtileri Nelerdir

Yüksek ateşin belirtisi vücut ısısının normal değer aralığının üzerine çıkmasıdır. Normalde insanlar için ortalama olarak vücut ısısı 37 C oranındadır. Bu belirtilen oran biraz altı ya da üstü olabilmektedir.

Kişinin yüksek ateşine neden olmasına bağlı olarak ek olarak bazı belirti ve semptomlarda görülebilmektedir. Yüksek ateşin bir diğer belirtileri arasında ise baş ağrısı, dehidrasyon (susuzluk), iştah kaybı, kas ağrıları, sinirlilik, terleme ve titreme gibi belirtiler yer almaktadır.